#mojekase


Nedokážu si představit svůj první článek o něčem jiném, než jsou ovesné kaše. Během posledních pár měsíců jsem se do nich tak zamiloval, že si bez nich nedokážu své ráno představit. Za tu dobu jsem vyzkoušel mnoho receptů a ingrediencí. Jako většina z vás jsem začínal na instantních verzích a postupně přecházel ke kaším z mikrovlnky, od kterých byl jen malý krůček k vaření na sporáku, která sice zabere trochu více času, ale výsledná chuť za to stojí. Základ každé kaše jsou vločky, které podle mě ovlivní chuť i konzistenci. Osobně preferuji kaše jemné a proto používám drcené vločky nebo si kupuji vločky celé, které si sám pomelu jak potřebuji. Dříve nebyl velký výběr a kupoval jsem Emco jemné s vlákninou, které chuťově nejsou to pravé, a postupně přešel na vločky z Lidlu. Alternativu k nim mám jemné vločky s klíčky, ty jsou v dostání v každé zdravé výživě. 

Vločky s klíčky, ochucené Emco vločky s oříšky a karamelem, jemné vločky z LidluMléko vs voda 

Můžete použít oboje, kaše s mlékem bude krémovější, ale rozdíl není markantní. Pokud si hlídáte denní příjem, je vhodnější používat vodu nebo kombinaci např. 250ml vody a 50ml mléka. Případně můžete vyzkoušet sojová, mandlová, rýžová a kokosová mléka, která se dají sehnat přírodní nebo s různými příchutěmi a kaši ozvláštní. 

Většina mých kaší je založená na ovoci, které jsem dříve moc nejedl a teď si bez něj nedokážu ovesnou představit. Hodně oblíbený je banán, který seženete v každém ročním období – půlka vám kaši skvěle osladí a zbylou část můžete použít na ozdobení. Další možné ovoce jsou jahody, jablka, maliny nebo borůvky. Ty se dají v létě nasbírat a zamrazit na horší časy, aby o ně nebyl člověk ochuzen. Kupované v zimním období nemívají moc dobrou chuť.

Jediné ovoce, které si v ovesné nevychutnám, je kiwi a pomeranč.Pokud nemáte chuť na ovoce, nebo ji chcete ozvláštnit, můžete kaši připravit s oříšky, čokoládou, kakaem, skořicí nebo mákem. Surovinám se meze nekladnou a vaší fantazii taky ne, proto se ovesná nikdy neomrzí, jde ji udělat na milion způsobů.

Kokosové chipsy
Čokoláda se dá použít ve všech formách i tvarech. 

Moje nejoblíbenější směs do kaše – mix ovoce a ořechů z Makra.

Každou kaši může vylepšit máslo. Na trhu jich je nespočet druhů, ale mezi základní patří arašídové, mandlové a kešu, které jé můj favorit. Oblíbil jsem si jejich nákup v M&S, chuťově i složením mi připadnou nejlepší. 


Jaký recept na kaši bych doporučil?

Na každou kaši používám 70g vloček a 300ml studené vody. Vše společně dávám do keramického hrnce (nepřipálí se), přidám půlku rozmačkaného banánu a vařím do požadované konzistence, občas přidám ještě trochu vody. Následně vše předělám do misky a dozdobím zbylou půlkou banánu. Pokud nestíháte kaši uvařit ráno, udělejte si směs vloček a vody/mléka s ovocem večer, dejte do ledničky. Ráno to celé šoupněte na 3 minutky do mikrovlnky a snídani máte hotovou.


Každou svoji kaši započítávám do denního příjmu. Většinou se pohybuji v hodnotách: sacharidů: 50 – 60g, bílkovin: 10 – 15g a tuků 5 – 12g s energetickou hodnotou 350 – 400kcal.

Pokud máte jakékoli dotazy nejen ohledně kaší a jejich přípravy, můžete se ptát v komentářích tady nebo na instagramu.


Jaká kaše nejvíc chutná vám? Experimentujete s kombinacemi ovoce? 

Napsat komentář