Q&A – vy se ptáte, my odpovídáme

„Já jsem opice zvědavá, takže by mě třeba zajímalo, jak jste se s Tomem seznámili, pokud to není moc osobní otázka teda.“
T: Nečekejte žádnou filmovou love story.
Viděl jsem Zuz na fotce z jejich lyžáku, dělali docela šílené věci a já jsem ji šťouchnul (kdo to tehdy nedělal, že :D). Od šťouchání jsme přešli psaní zpráv. Mezitím jsme se „náhodou“ potkali ve městě na posledním zvonění našich kamarádů, později jeli s partou lidí na cyklovýlet. A o pár dní později jsem měl ve schránce lístek, jestli nechci jít ven na tatranku (jó, tak se dřív balili kluci, na tatranku :D). Z jedné tyčinky byl trip na další a pak už to šlo nějak samo.
Ráno jsem jezdíval Zuz naproti, aby nemusela jít cestou do školy sama (měla maminkou omezené vycházky, pokud to čte, tak ji zdravím :))). Takže jsme využívali každé možné příležitosti být spolu. Z našich chvilek se staly hodiny, dny, měsíce a teď už jsou to roky, které bych nikdy nevyměnil za jiné.


Děti v létě 2009

„Jak dlouho na sobě makáte? A jaké byly začátky?“
T: Vezmu to od Adama. Někdy v 16 – 17 letech jsem začal poprvé běhat a hrát squash. Díky tomu jsem zhubl kolem 25kg (do té doby jsem byl tlouštík sedící 10 hodin denně u pc s mísou jídla). V zimě přišla posilovna, u které jsem nějaký čas vydržel. Dva roky nato se mnou šla i Zuz, která od té doby nepřestala cvičit.
Já tak veselý příběh neměl, po maturitě přišel zánět prsního svalu a vše skončilo. Tlouštík byl v cukuletu zpět a až do WeRunPrague 2012 jsem jen kynul za stolem plným učebnic. Po závodě se vše zlomilo, začal jsem pravidelně běhat. To mi vydrželo do teď, i když už nenasbírám měsíčně tak velkou porci km.
Zuzulka cvičí aktivně cca 4 roky. Mezitím si střihla pár běžeckých závodů, ale při přípravě na soutěže šel běh stranou a věnuje se naplno cvičení.

„Nechtěli byste založit youtube channel? Moc by se mi líbily vaše vlogy.“
T: Do budoucna s vlogy počítáme, ale zatím to není v našich silách (časových).
Z: Já hlavně tvrdím, že neumím mluvit ani normálně, natož do kamery :P.

„Bydlíte společně?“
T: Ano, za chvíli to budou dva roky, co jsem se nastěhoval k Zuz do bytu. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, i když jsme se toho hodně báli. Máme každý svůj pokoj, kam se můžeme v případně potřeby zavřít a mít klid.
Z: Máme se rádi, když se vidíme, i když se chvíli nevidíme, občas díky bohu za ty dveře :D.

„Pověz mi jedno, dlouho tě sleduju na IG a nejde mi do hlavy, jak můžeš dát dohromady studium na medicíně, posilovnu, přítele, vaření tak pěknýho jídla a vše stíhat? 😀 Mnoho přátel na medině se úplně musí ve všem distancovat a ty vše tak zvládáš, nebo to alespoň tak vypadá :D.“
Z: Vypadá, jo? Mně občas přijde, že nezvládám vůbec nic :D.
Všechno je to o vůli, motivaci a plánování.
Dotazy na tohle téma se objevovaly opravdu často, takže jsem se rozhodla věnovat mu spešl prostor, těšte se v jednom z příštích článků ;).

„A kolik hodin denně spíš? :D“
Z: Upadám do bezvědomí v 11 večer a probouzím se kolem šesté (pokud Tom zrovna nevstává na lekci crossfitu v 6:15, jeho 4 budíky by probraly i mrtvého :-!). Vždycky jsem byla ranní ptáče a zčerstva toho i nejvíc udělám :).
T: Ještě by sis do spánku měla započítat odpolední šlofíčky :P.
Z: Život bez nic by byl neveselý.

Narušitel šlofíků.

„Zuzi, kolik měříš prosimtě? :D“
Z: 177cm a myslím, že mě podle fotek dost lidí má za větší žirafu, než jsem :D.
Nechtěla bych být prcek, můžu šikanovat mrňouse a dosáhnu v kuchyni na nejvyšší poličky.

„Máš nějaké sourozence?“
T: Ano, mám o 5 let starší bráchy, jednovaječná dvojčata. Když s něčím pomáhají doma, jsou jako Pat a Mat :D.
Z: Pubertálního bratra, kterému moc nerozumím, ale jinak je boží.

Fitness

„Ja by som sa chcela spýtať ohľadne tréningov, aký je rozdiel keď si v rysovačke a keď v objeme?“
Z: Nabírací tréninky jsou obecně těžší, s menším objemem cviků, mohou trvat i relativně déle než ty v dietě.
Při tréninzích v rýsovačce dávám důraz na dostatečnou intenzitu, to znamená krátké pauzy minuta a méně, žádná flákačka. S oblibou také zařazuji supersérie (střídání 2 cviků bez pauz) a shazovačky (na konci série místo pauzy pokračuju s nižší váhou až do vyčerpání svalu). Taky nemá smysl čas ve fitku zbytečně natahovat, dávám si pozor, aby silové cvičení i s rozehřátím netrvalo víc než hodinu, pak trpí právě intenzita.
Na druhou stranu se začátkem diety okamžitě nechňapnu po dvoukilovkách a těch už se nepustím :D. Důležité je svaly dál poctivě zatěžovat – use it or lose it ;).

„Ako často obmieňaš cviky?“
Z: Základní vícekloubové cviky, jako je dřep, bench, mrtvý tah či např. veslování, mají v mém tréninkovém plánu místo vlastně stále, ale izolované cviky na jednotlivé partie se občas obměňují.
Nemám pravidelný interval, kdy bych změnila celý trénink, ale chci si být vždycky jistá, že jsem procvičila všechny naplánované partie, ale zároveň se nenudila. Příklad – pokud jsem poslední cvik na hrudník měla minule rozpažky s jednoručkami, proč si tentokrát nedat třeba stahování protisměrných kladek.

„Mě by hrozně zajímalo, jestli někdy máš i cheat nebo aspoň cheat meal a jestli jo, tak jak často :).“
Z: „Cheatům“ neholduju. Myslím, že strava obecně by měla být pestrá a dlouhodobě udržitelná. Takže nevidím důvod, proč bych měla mít nějaké přežírací dny, po kterých by mi bylo zle a mé tělo by mi za takovou pecku asi moc vděčné nebylo.
Nejvíc mi sedí „styl“ IIFYM, kdy si své denní množství sacharidů, tuků a bílkovin naplánuju dle libosti – 90% pak tvoří potraviny typu netučné maso, rýže, vločky, zelenina, tvaroh atd. Navíc takové jídlo nevidím jako „dietu“, je to přesně to, co mi nejvíc chutná a baví.
Ale bez problému si pak jako dezert dám kousek hořké čokolády, nebo vlastně cokoli, na co mám chuť, pokud se mi to „vleze do rozpočtu“.
V přípravě na závody je pak jídelníček samozřejmě víc striktní a nějaké „cheat dny“ s brambůrky, nutelou nebo jánevímčím, by jen kazily progress na kterém makám a asi mě i dost rozhodily psychicky.

100x radši než nějaký „cheat“ 🙂

„Je protein vhodný i do diety?“
Z: No jasné! Právě teď jsem v předsoutěžní dietě a protein využívám pravidelně. Dobré je pohlídat vysoké množství obsažených bílkovin na úkor sacharidů a tuků.
Ale zas a znova, proteinový přípravek je suplement vhodný, pokud je pro člověka náročné pokrýt denní příjem bílkovin z plnohodnotných kvalitních potravin (a ty budou vždycky lepší než prášek z pixly).
Více v článku o suplementaci.

„Chtěla bych se zeptat, jak daleko tak většinou běháš? A jakou rychlostí? Za jak dlouho dáš 10km?“
T: Aktuálně se nedostanu přes 10km, ale s méně než pěti se domů nevracím. S rychlostí to šlo dolů a pohybuji se kolem 5min/km (šnek, já vím 🙁). Desítku po rovince mám teď kolem 52 min, ale PR je o poznání lepší.


Naše běžecké obdobíčko.

Škola

„Je medicína těžká? Musíš se moc učit?“
Z: Ano, je a ano, musím.
Upřímně, čekala jsem, že to bude záhul. Ale to, co přišlo v prváku byl ještě trochu jiný level.
Že vůbec jde učit se anatomii třeba 10 a víc hodin denně jsem si nedokázala ani představit. Ale strach a stres mě naučil :D.
Medicínu dokončí člověk, který na to aspoň trochu má hlavu a strašně moc to chce dělat. Nechci nikoho odrazovat, jsem strašně ráda, že dělám, co dělám, a je to můj sen. Ale pokud si nejste 100% jistí, že tohle je to, co chcete, tak je možná lepší porozhlédnout se jinde, zajímavých a perspektivních oborů je hromada.


Nostalgická vzpomínka na anatomické atlasy a lebku Žofku.

„Proč jsi se rozhodla zrovna pro medicínu?“
Z: Vždycky jsem milovala biologii a chemii a fascinovalo mě lidské tělo jako takové – jak vše úžasně funguje. Věda je prostě neskutečná věc 🙂
Mimo to jsou oba mí rodiče lékaři, i když ti mě od náročného studia spíše odrazovali. V záloze byly ještě jazyky, ale jsem ráda, že jsem šla touhle cestou 🙂

„Jaké máš vůbec téma bakalářky?“
T: Nevím jak moc vám to řekne, ale je to „Vliv šířky přelivu se širokou korunou na součinitel průtoku“. Jde o experimentální měření v laboratoři, kde teče spousta vody a já se v ní plácám, to by vám smysl dávat mohlo :)).

Voda kolem, radost v očích.

A nakonec


„Mě by zajímalo, jestli nebudeš mít z těch sacharidů v kaši cukrovku?:DD“
T: Těžko říct, je to silně neprozkoumaná oblast. Věřím, že se brzo dočkáme americké studie na téma – cukrovka vs. ovesná kaše :P.

„Jak to děláš, že máš taková prsa? :D“
Z: Měla jsem už na začátku předsoutěžní diety dobrý základ a moje závodní plavky mají velmi šikovný střih :P.

Nope, k tomu fotka nebude, najděte si nějakou sami :D.

Snad se nám podařilo odpovědět na nejčastější dotazy, příště se zas budem věnovat něčemu jinému, než jen sami sobě :D.

Mějte krásné Velikonoce! 🙂

Napsat komentář