Berlínské gastroporno – kde se najíst a kde radši zůstat hlady

Památky, panoramata, kultura, to je všechno hezké, ale naše cestování se nikdy neobejde bez testování místních restaurací a street foodu. Vybavili jsme se předem – TripAdvisor a místní blogy jsme našprtali málem nazpaměť a stejně tak nám pomohly tipy od vás. V dnešním článku mrkneme pod pokličku pár zajímavých berlínských podniků – můžete se pokochat, užít tipy pro své vlastní cesty a nebo se vyvarovat některých našich nepříjemných chyb. A pár jich letos bylo.

To nejpražštější

První z restaurací berlínského průvodce bude logicky v Praze, že :D.
Nemohli jsme ale projet metropolí a zanechat naši drahou Blanku bez povšimnutí a bez snídaně, tak jsme ji vytáhli na pondělní brunch, kafe, pokecíček a tak do Cacao Prague.

IMG_0331

Tom měl jasný cíl – vyzkoušet bloggery opěvovanou a instagramem milovanou Acai bowl. Která se nečte „akáj“. Člověk se pořád učí :D.
Tohle husté ovocné pyré s banánem a granolou ( pro normální lidi – müsli) připomínalo zmrzlinu z lesních plodů a nebylo vůbec špatné! Škoda jen, že hladovým crossfiťákem jen prošumělo a mohl snídat znova. I několikrát. (Obecně obdivuju lidi, co snídají ovoce. Pokud to není kamion ovoce.)
Já znám nezdolnou hloubku svého žaludku dobře, takže jsem rovnou šla do štrůdlu s pohárem jogurtu s müsli a banánem k tomu. Dobrý! Jen mi vysvětlete, proč na to sypou ty chia.

Cena: €€€/€€€€€ (tři eurka z pěti)
Koeficient spokojeného cestovatele: ***/*****
V Celnici 1031/4, Praha 1

To nejvíc po ruce

Do Berlína jsme dorazili v pondělí odpo, o státním svátku. Světe div se, máloco bylo otevřené. O této tragické zkušenosti více níže.
Tak se tak nějak stalo, že jsme skončili hladoví, uchození a na pokraji sil bloudící v ulicích kolem Potsdamer platz a hledali COKOLI. A našli Coa!

IMG_4155

Tomíkova zeleninová tempura byla hlavně mastná (jaké překvapení, když je to smažená zelenina), ale zmizela v mžiku, hlad je sviňa.
Následovaly pikantní skleněné nudle s kuřecím, které byly tak divné, že si ani nezasloužily foto.

FullSizeRender (88)

Já jsem chtěla jít na jistotu a kuře v arašídovo-kokosové krustě s jasmínovou rýži znělo jako talíř jídla, který zažene hlad. A u toho i zůstalo, na zadek jsem si nadšením nesedla.

Co se asijské kuchyně týče, už jsme trochu zmlsaní zajímavými londýnskými bistry s autentickou kuchyní a atmosférou. Coa je řetězec, kde vás neotráví, ale za gastropoznáním určitě jinam.

Cena: €€€/€€€€€
Koeficient spokojeného cestovatele: **/*****
Potsdamer Platz 5

To nejameričtější

Burgermeister je pojem. Legendy nás sem zavedly už při naší první návštěvě Berlína před pěti lety a po cestě k East Side Gallery jsme neodolali ani letos.

IMG_0420

Atmosféra je jedinečná. Nevím jak vy, ale já jsem v žádné jiné budově záchodků pod stanicí metra ještě neobědvala. Burgery tady frčí v neskutečném tempu, takže o nějakou čerstvost nemusí být obav a jsou prostě fajn.

IMG_0426

V porovnáním s hvězdami pražské (Dish) nebo brněnské (Burger INN) burgerové scény sice pokulhávají, ale určitě si pochutnáte a jde tu především o tu atmosféru. Sednout si na zábradlí k umaštěnému stolečku vedle (zatím) neznámých strávníků a koukat na ten ruch kolem.
Jen si nedávejte jejich hranolky. Nestojí za to.

Cena: €€/€€€€€
Koeficient spokojeného cestovatele: ****/*****
Oberbaumstraße 8

To nejkřupavější

Naše klasické snídaně, tak, jak jsme zvyklí si je užívat při každoročním cestování Evropou – čerstvá plněná „houska s něčím“ (to něco chutná ale jednoduše božsky) a voňavá ranní dávka cukru a másla rovnou z trouby.

IMG_3460

Německé pekárny s posezením a obstojným kafem na každém rohu jsou fenomén, který bych k nám převzala bez váhání. Zrovna tenhle Kamps naproti Zoologické zahrady mě svou olivovou bagetkou se sušenou šunkou zasytil na mnoho dalších hodin a výhled na rušnou ranní ulici taky baví dlouho. No a ta ořechovo-posypková prasárnička v pozadí, to už bylo čiré štěstí.

Cena: €€/€€€€€
Koeficient spokojeného cestovatele: ****/*****
Tauentzienstraße 2

To nejrychlejší

Další z kategorie „rychlé, lehké a po cestě“. Dean&David nás před pár lety nadchnul v Mnichově a na kuřecí kari a boží salátek ve skleničce jsme vzpomínali ještě dlouho. Když jsme na tenhle řetězec vcelku náhodou narazili při toulkách po nákupní KuDamm, volba oběda byla jasná okamžitě.

FullSizeRender (89)

Neřekla bych, že kvalita šla za tu dobu nějak rapidně dolů… To spíš my už jsme něco málo ochutnali, víme, co je čerstvost a kvalitní suroviny, a nevýrazná omáčka z nerezových várnic nás nenadchne. Příště za tu cenu poobědváme u stánku dva currywursty (nebo radši ne 😀).

Měli jsme si dát ten jejich salát přes půl stolu, sakryš, chybami se člověk učí.

Cena: €€€/€€€€€
Koeficient spokojeného cestovatele: **/*****
Kurfürstendamm 21

 

Letos se nám v německé metropoli smůla lepila na paty. Nevím, jestli se dá vyjádřit ta směska pocitů, když po desítkách minutách chůze, tisících kroků a s ječícím žaludkem konečně najdete ten předem vytipovaný podnik…

IMG_4154

… a on je státní svátek…

IMG_4165

… jop, i v Ritter Sportu ho dodržují…

IMG_4173

… kavárna s nejlepším brunchem v okolí má místo kuchyně holé cihly…

IMG_4237

… snídaně podávají až od deseti…

IMG_4249

… nebo večeře až od šesti.

Je to skličující!

 

Náš hlad je nekonečný, takže další podniky zas v příštím článku. A budou to ty úplně nejvíc nejlepší!
Jestli máte taky zkušenost s některou z restaurací, tipy na další místa, nebo se prostě jen chcete podělit, na co byste měli největší chuť… budem rádi! 🙂

 

2 Comment

  1. Pavlína says: Odpovědět

    Minulý rok jsem poprvé byla v Berlíně a tak jsem nemohla minout Burgermeister! Vyzkoušeli jste jejich hranolky se sýrovou omáčkou? To je něco! 😀 🙂 A fotky se smutnou Zuzkou opravdu pobavily 😀

    1. Zuz says: Odpovědět

      Byli jsme chvíli po obědě, tak jsme to nechali jen na jeden burger napůl… ale teď se budem trápit, že to byla chyba! 😀

Napsat komentář