Boříme mýty II – detox

Detox. Jedno slovo a tolik významů.

Co si pod ním představím já? Asi ne to samé, co většina populace, protože po pojmem detox se mi vybaví závislí pacienti na Psychiatrické klinice, kam teď v létě docházím na praxi, kteří s pomocí benzodiazepinů překonávají první nejnáročnější dny abstinence.
Slovo „detoxifikace“ mi pak připomene nespočet složitých pochodů uvnitř hepatocytu (jaterní buňky) vedoucích k vyloučení xenobiotika, tedy například léku, z organismu.

Tak jako u psaní článku o překyselení organismu jsem si uvědomila, v jaké žiju „bublině“, a že vlastně netuším, jaké pološílené a tragikomické nepravdy jsou šířeny internety v souvislosti s tím magickým slovem – detox. Očista. Říkejme tomu jak chceme.
Ponořila jsem se tedy na mnoho nepříjemných desítek minut do tohohle světa výživových poradců, které by měl někdo proplesknout, pomatených šamanů a ulhaných byznysmenů, kteří by si zasloužili okamžitý zákaz činnosti… a v dnešním postu se pokusím uvést na pravou míru alespoň několik mýtů a pokřivených výroků.

Biochemické okénko

Období detoxu organismu nejsou jen první jarní dny a období kolem úplňku… naše tělo to totiž zvládá každý den. Samo. Bez pomoci. Tak šikovné je.

Látky absorbované ze střeva (ať už jsou to živiny z potravy, látky tělu prospěšné či naopak, nebo např. léky) se cestou portální žíly dostávají do jater. Tam dochází k nespočtu biochemických procesů, mezi nimiž například Kupfferovy buňky fagocytují (požerou jako Pack-man) mikroorganismy a jiné škodliviny. Enzymy nacházející se v jaterních buňkách pak v několika krocích „odzbrojí“ a následně vyloučí nežádoucí látky, a to jak ty cizí, tak třeba ty, které přirozeně vznikají v metabolických procesech našeho organismu  (amoniak, bilirubin…).
Výsledné produkty pak z většiny míří do ledvin. Ty jsou taktéž nesmírně mazané, jak jsme naťukli v článku o překyselení, takže se se vším úspěšně popasují a odpad vyloučí do moči.

0a2ba8b5b877bd0ee6fe4a30e2b8c820

Tolik tedy jen velmi rámcově o způsobech, jakými se naše tělo zbavuje nepotřebných látek, tedy detoxifikuje. Bohužel spousta lidí tyto fyziologické pochody nezná a snaží se vzít očistné procesy do vlastních rukou. Třeba pomocí…

Zázračné detox čaje

Slibující očistu těla i duše, ztrátu mnoha přebytečných kil, zbavení krve/lymfy/slin/spermatu (dosaď si oblíbenou tělesnou tekutinu) těch zlých toxínů a dosažení nekonečné nirvány.

Tak se mrkněme na složení jednoho z těch nejrozšířenějších, jakéhosi pestrobarevného Bootea:

Čínský čaj Oolong, máta peprná, Maté, zázvor, citrónová tráva, fenykl, pampeliška, ženšen, pupečník asijský, kopřiva dvoudomá.

To zní jako moc voňavý čajík! Dle výrobce se budeme cítit plni energie a motivovaní ke své cestě za vysněnou postavou. Aby také ne, když maté obsahuje nemalé množství kofeinu, které u méně navyklých jedinců/při větším zkonzumovaném množství způsobí, že si na té cestě za postavou snů pofrčíme jak králíček Duracell.
Zázvor, obsahující gingerol (tedy látku podobnou kapsaicinu v chilli papričkách), nám dodá dojmu, že se pěkně prohříváme, protože ten metabolismus už určitě šlape jak rozjetý vlak.
A v neposlední řadě se kopřiva, jako přírodní diuretikum, postará o to, abychom vyčůrali větší množství vody než obvykle, ručička na váze se pohla požadovaným směrem (na chviličku, než kila zase skočí zpátky) a my byli šťastní a nelitovali těch 1399Kč, které jsme za 28 + 14 sáčků čaje dali.

Ano.

Ne, nekecám.

Opravdu 1399Kč za 32 sáčků čaje. A to je to teď v akci.

Už nikdy nebudu brblat, že je můj oblíbený Pickwick za čtyřicet.

39653704

Dále se mi doneslo, že jiné hvězdné detox čaje mají navíc ještě projímavé účinky. Takže krátkodobě, na těch pár dní až týdnů užívání, ztratíte na váze ještě víc! A k tomu si parádně zaběháte! No neber to.

Zeleninové šťávy, detox diety, podobné nesmysly

3 dny pijete jen odšťavněnou mrkev a řepu, pak přidáte i mixlou okurku a po týdnu vám chytrá kniha dovolí poobědvat hrst nepražených mandlí. Například.
Nebezpečné? Krátkodobě asi ne.
Zbytečné? Totálně.

c70b0ef31648f705232fd6647cff35cf4ead63756e224a7c472f179ff9b02b36-1

Je dost možné, že se budete cítit lehčí (a váha to i potvrdí), protože díky nepřítomnosti pevné stravy velmi brzy vyprázdníte střevo. Svaly sportovců budou ale plakat z absence bílkovin v jídelníčku a snad každý bude bojovat se slabostí a mrzutou náladou… protože prostě a jednoduše málo jí.

0d6c012f70dd9a03d1d9448a0a0019e6

A to jsou tak veškerá kouzla, která se při 7-/14-/28-denním detoxu dějí.

Sauna

Tu vkládám spíše pro pořádek. Saunování je bohulibá a zdravá aktivita (pokud netrpíte některou z chorob, kterým vyloženě neprospívá), potěší tělo i ducha… ale opravdu nezbavuje tělo škodlivin. Ani se po ní nehubne. Potem se ztrácí voda a minerální látky, které byste měli brzy po saunování opět doplnit, ale ty „toxíny“ vám po zádech v rozpálené místnosti fakt nepotečou.

299e17d462f420b1072f8c68db7ec13cd89a0c7d7b8f9a4b10bd054cacd178f4

Klystýry, projímadla, hydrocolon…

Speciálně pošahaná kategorie.

Klystýry a nejrůznější projímavé směsi existují z určitého důvodu. Například před kolonoskopií (diagnostickým zákrokem, při kterém gastroenterolog nahlédne kamerou do střeva a má tak možnost odhalit patologie) je vyprázdnění trávící soustavy nutností.

Vyprazdňování trávící soustavy proto, že z toho pak máme dobrý pocit, jsme o půl kila hovínek lehčí nebo prostě nemáme ten večer lepší program… je špatný, špatný nápad.

Dalším vynálezem detox-byznysu je tzv. Hydrokolon. Dle jeho zastánců (zejména z řad pracovníků center, které ho za tučné sumy nabízejí) odstraňují toxíny a parazity v záhybech střev, řeší problémy se zácpou, kožními obtížemi, předchází rakovině, léči dokonce nemoci plic, onemocnění pohlavních orgánů (bože, JAK a kam tu rouru strkají?!), artritidu a únavový syndrom.
Realita?
Už vám někdo nacpal do řitního otvoru hadici, pod tlakem do těla napumpoval pár litrů tekutiny, abyste mu pak hezky poděkovali a zaplatili něco kolem tisíce korun? Prosím, řekněte, že ne.

Naše střevo obývá neskutečné množství (něco přes kilo) bakterií, které jsou nám ku prospěchu a spokojeně si vytvářejí fungující systém známý jako střevní mikrobiom. Tím, že ho pod tlakem spláchneme (některou z předchozích metod), ho v činnosti rozhodně nepodpoříme.
Při racionálním jídelníčku se ve stěnách střeva či záhybech rozhodně nic neusazuje. A pokud váš trávící systém obývají paraziti, máte problém, který nějaký klystýr stejně nevyřeší.
A víc se mi to nechce rozvádět, protože by to bylo dlouhý a celkově je to nechuťárna.

Detox náplasti

Nalepíš přes noc na paty a ráno sundáš odpornou hnědou nacucanou houbu. Ne, kámo, to nejsou tvoje „toxíny“. „Toxíny“ z pat prostě netečou.
Ta lepivá vlhká hmota je směs hygroskopických nesmyslů, které přes noc nasají okolní vlhkost, změní barvu a potěší oko právě rádobydetoxifikovaného.

Ale neber to, za 1530Kč na měsíc. Ne, fakt. Neber to. Kup si radši spoustu zeleniny a ovoce a rýže a dobrou rybu a něco hezkého na sebe.

Trapný závěr, co nikdo nechce slyšet

Ale abychom nebyli na 100% negativní – myslím, že na detox-ptákovinách se dá najít i něco prospěšného. Pokud člověk o své zdraví běžně nedbá a problémy se rozhodne řešit krátkodobou konzumací hory zeleniny a dalších zdravých potravin, může se třeba konečně naučit je zařazovat do běžného jídelníčku. Více se soustředí na to, co si chystá na talíř, a třeba mu některé návyky zůstanou i do budoucna.

healthy-eating-meme-4-somecards-com_-300x210

Zajímavý je také fakt, že spousta lidí se po detoxu opravdu cítí o mnoho lépe! Na toto se nabízí 2 odpovědi:
1) nejez hromadu hloupostí a můžeš se tak cítit každý den po zbytek života.
2) věř a víra tvá tě uzdraví. Placebo efekt je mocná čarodějka a pokud týdenní očista slibuje zázračné výbuchy vitality a znovunalezené energie… je dost možné, že přijdou. Na chvíli. Než zas zmizí.

Proč ale lidé kouzlu detoxu podléhají? Dle mého názoru to spočívá v té lákavé nabídce jednoduchého řešení na naše problémy. Snadné zkratky místo práce. Protože zaplatit tisíce za produkt/službu slibující instantní ozdravení je daleko snazší než každý den pečovat o své tělo dodržováním zásad zdravého životního stylu. Což je ta stará otřepaná konzumace pestré stravy s dostatkem zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin, polysacharidů a vhodných tuků, pravidelný pohyb a vyhýbání se negativnímu stresu, tedy spokojený život jak pracovní, tak ten volnočasový.

Ale zase končíme u stejného problému.

Že když tohle někomu poradíte, tak vám za to 1399Kč nezaplatí…

 

20 Comment

 1. Smála jsem se celý článek! Lépe bych to nenapsala, obzvlášť miluji detox čaje, jedna známá si ho rok zpátky koupila, nepřečetla si informace jak ho užívat a celý týden pila jen čaje a vůbec nejedla (jídlo se vynechávat nemělo), samozřejmě byla nadšená, protože kupodivu zhubla o několik kilo. No, když to do 3 dnů po dokončení „detoxikační procedury“ měla zpět už tak nadšená nebyla, ale pro velký úspěch si je objednala znovu rovnou na 14 dní. Místo detoxikačních čajů a jiných nesmyslů by se mělo spíše zapracovat na čaji proti lidské hlouposti. 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   No to snad nee. To je smutný až je to zábavný :D.

 2. Zuz, perfektně jsi to shrnula. Mě to pořád nejde na mozek, proč jsou lidé schopní utrácet majlant za zázračné produkty místo toho aby radši zvedli pozadí a začli sportovat a zdravě jíst. Komu to kdy fungovalo? Samozřejmě nikomu, ale přesto to tady pořád je a lidé to pořád kupují. Kde se bere ta potřeba něčeho magického, jednoduchého…a extrémního? Docela bych si jednou o tomhle chtěla pokecat s nějakým psychologem 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Njn, jednoduché rychlé řešení bez práce, zázraky na počkání, kdo by to nechtěl :-/.
   Jinak jsem při studování zdrojů pro článek narazila i na tvůj report z konference Dialogem pro zdraví – moc zajímavé, díky za to 🙂

 3. Nikola Kněžourová says: Odpovědět

  Zuz, budu zcela upřímná a veřejně se přiznávám, že ten super Bootox čaj nebo nevim co to je, jsem vyzkoušela. No a pokud nemáš 24/7 vedle sebe záchod, jsi nahraná. 😀 už to nikdy neudělám a radši si za ty peníze koupim někam nedaleko letenku nebo máslo od Šufánka :DD super článek! Jo a teda v Londýně to dost frčí a detox čaje jsou všude 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   No jak píšeš, do Londýna se za cenu detox čaje můžeš dopravit úplně hravě! 😀 Je to šílený byznys a lidi na to slyší, doufala jsem, že hlavní módní vlna nejrůznějších očist už polevila, ale zase mi přijde, že to leze z každého plakátu. Smutný.

 4. Skvely clanek!! Diky.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Taky dík! 🙂

 5. Anonym says: Odpovědět

  Super článek 😀 pěkně ironicky napsáno…..

  1. Zuz says: Odpovědět

   Nešlo jinak. Díky! 🙂

 6. Janka says: Odpovědět

  Skvělej článek Zuz 😀 mě by ještě zajímalo, jaký máš názor na matchu, chlorellu, spirulinu, ječmen a podobný zelený srandy 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Co se týče těch třech posledních, jsou to, jak říkáš, „zelený srandy“, které sice obsahují spoustu prospěšných látek, ale otázka je, v jakém množství je přijmeme, když si koupíme minisáčeček ječmene za několik desítek korun. Opět dobrá příležitost, jak někomu dát vydělat. Člověk stravující se racionálně, s vyváženým jídelníčkem, se bez těchto doplňků s přehledem obejde a nemusí vyhazovat peníze.
   Plus další věc, ty produkty, které mají chlorellu, spirulinu a jiné obsahovat, nikdo pořádně nekontroluje a je taky možné, že se množství napsané na obale vůbec neshoduje s realitou…

   Matcha je japonský mletý čaj (zelený), který se připravuje rozmícháním ve vodě, takže se dá používat do nejrůznějších receptů od nápojů po zmrzliny a chutná moc fajn. Povzbudí, tak jako jiné látky na bázi kofeinu nebo teinu, a opět obsahuje antioxidanty, ale od toho množství nečekejme zázraky. Prostě komu chutná, ať ho pije, tak jako jakýkoli jiný čaj :). Já osobně ho nekupuju.

 7. Mates says: Odpovědět

  Perfektní článek, jsem rád, že někdo další vysvětlil, že je to všechno jenom jedna velká mediální a marketingová bublina plná … (hovínek) 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Anooo :D.
   Díky 🙂

 8. Erika says: Odpovědět

  Já ten tvůj styl psaní tak miluju! 😀
  Čtivé, vtipné, odborné a přitom i pro debila pochopitelné! Škoda jen, že na tohle narazí málo těch, kteří tyhle „srajdy“ kupují! 🙂
  Doporučuji článek o různých těch potících legínách, pásech na břicho, které vysílají elektrické impulzy a dalších „Horstových“ vynálezech!

  Nebo vlastně…napiš o čem chceš, stejně přečtu všechno 😀 !

  1. Zuz says: Odpovědět

   Vždycky si říkám, že o takových hovadinách nemá smysl psát, že tomu lidi přece nemůžou věřit… A jak se často pletu :D.
   Díky a témata do budoucna už sepisuju 🙂

 9. Zuzi paráda a moc díky za tento článek!

  1. Zuz says: Odpovědět

   Já dík, podobné budou sand přibývat 🙂

 10. Anonym says: Odpovědět

  Podivejte se na dokument Och, ryba! na youtube a i to doporuceni dejte si dobrou rybu by zaslouzilo clanek o tom jakou rybu si vlastne dat. Ryby chovane masove v zajeti jako losos jsou plne antibiotik a toxinu.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Nj, výtky se dají určitě hledat ke každé potravině. Já sama pro ryby chodím do oblíbené rybárny, určitě nekupuju ty nejlevnější (i proto nechodím moc často) a myslím si, že si tak rozhodně víc prospívám než škodím :).

Napsat komentář