Boříme mýty – překyselení organismu

Kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny, odvápňování kostí, lakmusové papírky, rakovina, kyselá krev…
Vítejte ve světě Překyselení organismu.

S tímto matoucím pojmem jsem se setkala poměrně pozdě – obklopená mediky a lidmi celkově vzdělanými v oblasti lidské biochemie se mě trend odkyselování dlouho nedotkl. A než že bych tuto senzaci považovala za nějak populaci nebezpečnou (narozdíl od jiných extrémních výživových směrů a zaručených diet). Je to jednoduše taková capina, že jsem považovala za nutné se tématu podívat na zoubek.

Alkalická dieta

Její stoupenci razí teorii, že jednotlivé druhy potravin se v našem těle metabolizují za vzniku zásadotvorných či kyselinotvorných zbytků (ze středoškolské chemie si pamatujeme pH, že). Při nadbytku potravin kyselých pak dochází k překyselení krve, což má katastrofické následky pro naše kosti, životně důležité orgány, navozuje rakovinové bujení, únavu, alergie, deprese, nadváhu, atakdále atakdále.

Překyselení organismu odhalíme jednoduchým testem – analýzou moči skrz lakmusový papírek, který nám pH stanoví. Na 99% bude kyselé a není pak snadnější cesty, než nasadit alkalickou dietu, doplněnou o některý z výživových doplňků zabalených v nablýskané krabičce.
Určitě bude zrovna v akci s 50% slevou, jen dnes za 999 Kč.

e971eec69b219dc63527b63ca1c988f66a37f23beef81037f73086b6db0f8dfa

Acidobazická rovnováha a její regulace

Na úvod tedy stručný vhled do nádherně složitého světa kouzel, kterými si lidský organismus reguluje vlastní pH.
(Opravdu stručný. Problematika acidobazické rovnováhy byla v učebnici patologické fyziologie pana profesora Nečase rozebrána na 35 velmi ošklivých a stresujících stran, které mi loni ubraly pár týdnů života.)

pH lidské krve se za normálních okolností pohybuje ve velmi úzkém rozmezí 7,36-7,44. Vychýlení na jednu i druhou stranu má za následek závažný stav (metabolickou/respirační alkalózu/acidózu), který může zásadně ohrozit lidský život.
Takže nějakou kyselou krev bychom určitě poznali, aniž bychom kvůli tomu museli na něco čůrat.

67330496

Po konzumaci některých druhů (vlastně většiny) potravin opravdu dochází ke vzniku kyselých H+ iontů. S těmi si naše tělo ale umí velmi dobře poradit.
Nárazníkové systémy v krvi – tzv. pufry – mají sice omezenou kapacitu, ale prakticky okamžitě regulují pH soustavy za vzniku látek, které podléhají další metabolizaci.
Jednou z nich je například oxid uhličitý. Jeho zvýšené/snížené vylučování z organismu je regulováno prostřednictvím plic.
Nejkomplexnějším orgánem udržování acidobazické rovnováhy v těle jsou bezesporu ledviny. V těch se odehrává hned několik dílčích pochodů majících za následek mimo jiné vyloučení přebytečných H+ iontů do moče výměnou za zásaditý bikarbonát, který je reabsorbován do krve.
(Vyloučení nadbytečných vodíkových iontů do krve pak vysvětluje onu kyselou moč… která je ale odpadním produktem organismu a neodráží pH krve.)

blog_kidney-300x300

Ledviny. Hrozně šikovný holky.


Svou úlohu v systému mají i játra, která „vyrábějí“ močovinu nebo glutamin podle aktuální potřeby.

Všechny tyto mechanismy jsou naprosto fyziologické, v pořádku a součástí každodenních pochodů, které se v organismu odehrávají. Nijak jej to nezatěžuje nebo mu neškodí. Je to ekvivalent regulace našeho krevního tlaku nebo třeba dýchání.

61611158

Překyselení organismu způsobuje osteoporózu!

Příznivci alkalické diety hlásají, že kyselé pH krve je vyrovnáváno minerály, které se uvolňují z kostí. To ale jednoduše není pravda, tuhle práci mají na starosti krevní pufry a následně ledviny.

 

Překyselení organismu podporuje růst nádorů!

„A alkalická dieta je naopak hubí!“

Faktem je, že nádory rostou v kyselém prostředí. Spíš než příčina je to ale následek jejich růstu – maligní buňky rostou velmi rychle a jako energii používají ve velkém glukózu. Dochází k procesu anaerobní glykolýzy, při kterém nádorová buňka získá energii za vzniku vedlejšího produktu – kyselého laktátu. Proto tedy nádor, tím pádem kyselé prostředí. Ne naopak.
Kromě toho bylo dokázáno, že v laboratorních podmínkách byly maligní buňky schopné růstu i v prostředí zásaditém.

Ale hlavně, zas a znova… konzumace kyselinotvorných potravin neovlivňuje pH krve. Tečka.

Bill-Nye-Meme-3

Proč může alkalická dieta „fungovat“?

Respektive, proč se po ní člověk opravdu může cítit lépe, „zdravěji“, zlepší se mu trávení, zhubne a bude třeba méně unavený?

Podívejme se na potraviny označované jako kyselinotvorné – patří mezi ně například cukr, alkohol, bílá mouka, maso, vejce, průmyslově zpracované výrobky… Zatímco zásadotvorné jsou především ty ze skupiny ovoce a zeleniny.

Takže světe div se, při náhlém snížení příjmu alkoholu (protože ALKOHOL JE JED, jak jsme museli pronést u zkoušky ze Soudního lékařství u pana profesora Hirta), velkého množství cukru, masa (které je v naší populaci oblíbené především v nepříliš zdravé úpravě a z ne úplně vhodných zdrojů) a nekvalitních polotovarů se budeme cítit lépe. K tomu navýšíme příjem vitamínů, minerálů a vlákniny ve zkonzumované zelenině a ovoci a dlouhodobý pozitivní efekt na náš zdravotní stav se jistě dostaví.

To ale není žádná léčba kyselé krve. To je prostě a jednoduše zdravý životní styl.

Skandální závěr

Je ten, že co je skandální, nebývá často pravdivé. Žádný extrém není dobrý. Nehledejme jednoduchá řešení a zázračné léky na všechno.
Pestrá, racionální a vyvážená strava v množství odpovídajícím našim potřebám, pravidelný pohyb jako lék pro tělo i psychiku, dostatek odpočinku a volný čas naplňovaný tím, co nás těší.
Dávkujte každý den do konce života. A pak nemusíte čůrat na lakmusové papírky.

Dont-like-my-sarcasm-meme

 

Škoda, že tu radu nemůžu zabalit do té nablýskané krabičky a prodávat minimálně za 999 Kč.

9 Comment

 1. Krásně jsi to sepsala! Mám naprosto stejný názor (až na to, že odborným termínům nerozumím, ale však zdravý rozum stačí :D)…až na to, že v naší rodině poslouchám, že můj názor je chybný, neboť celá má rodina trpí překyseleným organismem.
  A já s tím asi začínám souhlasit…ty „kyslé“ obličeje se hold někde projevit musí :))))

  1. Zuz says: Odpovědět

   😀 😀 Nejlepší koment 😀

 2. Skvělý článek, moc za něj děkuji!
  Před měsícem mi zemřel děda na rakovinu…pár měsíců s nemocí bojoval a všichni z rodiny jsme se snažili hledat různé alternativní cesty, jak mu pomoci. Ne že bychom nevěřili lékařům, ale chtěli jsme zkrátka pro dědu udělat maximum, resp. zjistit si o nemoci co nejvíce informací.
  Při tom hledání informací jsem mimo jiné našla milion článků na téma, o kterém píšeš…především „zaručené návody“, jak rakovinu vyléčit lžičkou jedlé sody denně, protože právě kyselé prostředí=růst nárorů X zásadité prostředí=ničení nádorů.
  Chemii nerozumím ani za mák, ale už ty články mi přišly přitažené za vlasy, na druhou stranu jsem (ve snaze dědovi pomoct) ztratila docela dost času jejich studováním…
  Takže Ti moc děkuji za rozumné (a pro laiky pochopitelné) vysvětlení této problematiky!
  V.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Je samozřejmě jen logické, že člověk hledá jakoukoli cestu jak pomoct svému blízkému… Smutné ale je, že tohle zoufalství a snaha je pak ornou půdou pro nejrůznější podivíny, nebo hůř, obchodníky kteří podobné „oběti“ vyhledávají.
   Já sama třeba alternativní medicínu šmahem neodsuzuji. Může poskytnou tolik potřebnou psychickou podporu tam, kde lékař třeba nemá tolik času se věnovat pacientovi tak, jak by rád. Ale měla by vždy zůstat doplňkem medicíny založené na důkazech a neměla by být nepoměrně nákladná, protože tahat peníze z lidí, kteří hledají východisko z nešťastné situace, je největší svinstvo.
   Jsem ráda, že se ti článek líbil a byl snad přínosem :).

   Zuz

 3. Sima says: Odpovědět

  Jupíí, aký kvalitný článok! ☺
  Teším sa, že vašom blogu sa s populistickými kecami a odkazmi na spomínané balíčky v akcii nestretnem ☺

  1. Zuz says: Odpovědět

   Naopak se můžeš těšit na další podobná témata! Teda snad, až mě něco zase dostatečně namíchne :D.
   Díky! 🙂

 4. […] jako u psaní článku o překyselení organismu jsem si uvědomila, v jaké žiju „bublině“, a že vlastně netuším, jaké […]

 5. Terka says: Odpovědět

  Ty jsi prostě úžasná ! Skvělý člověk s úžasnými názory a ještě úžasnější schopností skvěle podložit fakta ! Díky moc za tebe a to co děláš ! 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Děkujuu, to je milý 🙂

Napsat komentář