Brunch jako Brno

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne, a ta víkendová pro nás má v posledních týdnech ještě přidanou hodnotu. Vyrážíme do města a trávíme čas jen spolu, bez telefonů nebo časového presu. Jednak máme možnost v klidu probrat události uplynulého týdne a druhak víc poznat město a jeho podniky. A že je zrovna v tom našem brněnském gastro světě co objevovat. Takže nasaďte bryndáčky a jdeme na to.

4pokoje

Novinka od kluků z Baru, který neexistuje. Pro nás skoro neexistovaly ani pokoje. Třikrát jsme šli ráno kolem a třikrát měli zavřeno, poštěstilo se nám až při čtvrté cestě městem. Stejně jako v dalších jejich podnicích je interiér dotažený do posledního detailu a do rukou dostanete netradiční menu, kde se ceny mění podle denní doby, kdy si danou položku objednáte.

My vyzkoušeli omeletu, vajíčka Benedikt a krupicovou kaši s levandulovým sirupem. Rozdíl cen byl zanedbatelný, ale v chuti diametrální. Omeleta byla působila dost planá a hodně mastná, kdežto vajíčka a krupice nás vystřelily na Mars. Slabého chodu je hodně škoda a ubralo to na celkovém zážitku. Filtr i cold brew ale na jedničku :).

Cena na osobu: 150 Kč (vajíčka, krupice na půl se Zuz, káva i pečivo bylo ke snídani zdarma)

Adresa: Vachova 45/6, 602 00 Brno-střed

Café Placzek

Dlouhodobá stálice mezi našimi oblíbenci, otvírají brzo i o víkendech a vajíčka nikdy nezklamou. Na mlýnku mají vždy jednu svoji směs a jednu vybranou z českých pražíren. Osobně vždy volím druhou variantu a dopřávám si jejich XXL flat white, který stojí za to!


V recenzích na FB narazíte na značné množství negativních komentářů směrem k obsluze, ale my můžeme a rádi říkáme, že od začátku letošního roku, kdy jsme se sem vraceli častěji než dřív, si nemáme důvod na cokoliv stěžovat.

Možná jedna drobnost by se našla, ale to už je moje osobní rozmazlenost jinými podniky – nikdy mi tady nesedla nabídka sladkého.

Cena na osobu: 150 Kč (vajíčka, káva)

Adresa: Minoritská 470/4, 602 00 Brno – střed

Podnik café bar

Největší překvapení v brněnských ulicích. Několikrát jsem náhodně procházel kolem a líbil se mi seversky zařízený interiér, který určitě dostane i vás. Snídaně na jedničku, rychle hotové, skvěle dochucené a na Brno překvapivě levné. Jediný neduh Podniku je pečivo podávané k jídlu. Slušel by mu rozhodně víc vlastní chleba nebo pletýnky, ale věřím, že se k tomu v budoucnu dostanou.

Výběr zrnek v době naší návštěvy byl velký, obsluha měla přehled, všechny druhy popsala a nakonec doporučila tu pravou. Zuzka si při další návštěvě chválila i dortík, takže by vás neměli zklamat ani v tomto směru.

Cena na osobu: 125 Kč (vajíčka, káva)

Adresa: Peroutková 290/5, 602 00 Brno-střed

Brunche’s

Jeden z nejdiskutovanějších podniků na sociálních sítích. Ze všech těch internetů na nás vyskakovaly fotky dokonalých palačinek v nejrůznějších kombinacích, chleby ve vajíčku a břicha spokojených návštěvníků. I ta naše vrněla blahem. Užili jsme si sladkou verzi s banánem a čokoládou, slanou se slaninou, volským okem  a javorovým sirupem, no a vše dorazili chlebem ve vajíčku. Káva byla dle Zuzky dobrá.

Jen co už nebylo tak růžové a moc se o tom nemluví je celkový pocit z návštěvy. Ten aspoň v mém případě sluníčkovej nebyl.

Jde o malý prostor a vše je slyšet. Teď nemyslím ruch od ostatních stolů, ale spíš diskuze obsluhy. Bavila se mezi sebou hlasitě a ne příliš vybraným slovníkem. A to mi popravdě vadilo o dost víc, než fakt, že jsme na jídlo poměrně dlouho čekali i přesto, že jsme dorazili jako první.

Návštěva určitě stojí za to, jen ať nejste překvapení a určitě si dejte rezervaci :).

Cena na osobu: 150 Kč (lívance + chleba ve vajíčku/káva)

Adresa: Vodova 1986/63, 612 00 Brno-Královo Pole

Café Atlas

Naše generace určitě pamatuje starší kreslený atlas, který byl dřív v každé domácnosti. A inspirovala se jím i tahle kavárna. Určitě tady nenajdete jen vajíčkovou klasiku – snídaně frčí ve stylu zvolené země. Vyberete si z Arabské, Norské,  nebo Francouzské, ale najdete tady i spoustu dalšího jsou vajíčka na měkko a chia pudink.

Na mlýnku vždy alespoň dva druhy výběrové kávy podávané všemi způsoby přípravy, na jaké si jen vzpomenete :). Ale pozor na otvírací dobu – v neděli se v Atlasu nenajíte.

Cena na osobu: 145 Kč (snídaňové menu a káva)

Adresa: Žerotínovo nám. 533/6, 602 00 Brno-střed

Pokud jste ovšem přespolní a matičku Prahu máte o něco blíž, nebo jen nechcete Žít Brno, tak jsme se obětovali a zašli ozkoušet i pár podniků ve velkoměstě.

La Bottega Linka

Postátnicové oslavy se nesly v duchu rozmazlování se. Proto jsme vyzkoušeli  i Linku. Místo se zajímavým příběhem, kterého se ujmula síť La Bottega. V jejich případě se dá čekat, podobně jako u restaurací patřících do sítě Ambiente, jídlo i servis na vysoké úrovni. A taky že jo. Nabízí 3 druhy snídaňového menu – slané, sladké a La Bottegu, která je variací na slanou. Samozřejmostí zůstává i možnost si objednat třeba jen vajíčka :).

Kávu mají sice fajn, ale osobně bych si ji odpustil a po snídani popošel za sousední roh do EMA espresso baru :).

Cena na osobu: 300 kč (snídaňové menu a káva)

Adresa: Havlíčkova 1680/13, 110 00 Praha 1-Nové Město

Eska

Místo, kde by mi stačil i chleba s máslem! Krásně křupavý a rovnou z pece. Trochu netradičně jsem volil 2 jídla, protože jsem chtěl vyzkoušet jak vajíčka, tak ovesnou kaši. Do této návštěvy jsem měl za to, že nikdo nezvládne udělat míchaná vajíčka líp než taťka, ale tady je vystřelili do jiné galaxie. Kaše s červenou pšenicí stála taky za to, jen bych vyměnil trochu planější hrušku za výraznější ovoce. Flat white zvládli skvěle. Možná bych čekal, že při kompletním jídle nebude účtována voda, ale to jsou jen ty naše brněnské móresy.

Jestli plánujete navštívit Esku, tak rozhodně doporučuji rezervaci, jinak si o víkendovém ránu pravděpodobně nesednete.

Cena na osobu: 390 Kč (vajíčka, kaše, káva, voda)

Adresa: Pernerova 49, Karlín, 186 00 Praha 8

VeloCAFÉ

Pokud vás vítr zavane i do naší rodné vísky – Kroměříže – nemůžete si nechat ujít tuto malou kavárničku v samém centru města. Fungují už pár let a pořád si drží na maloměsto vysoký standart. Vždy si vyberete ze dvou druhů zrnek, několika koláčů (pečené i nepečené) a na chuť si přijdou i vajíčkomilové nebo masožravci s domácí masovou terinou.

Cena na osobu: 140 Kč (vajíčka, káva a tousty)

Adresa: Velké nám. 46/37, 767 01 Kroměříž

S tradicí společných snídaní ale rozhodně nekončíme, takže pokud máte nějaký tip, kam rozhodně stojí za to zajít, sem s ním! 🙂

3 Comment

 1. Sukioconor says: Odpovědět

  Moji milí, s radostí hlásím, že Podnik už nabízí jako pečivo na toustovači opečenou veku a zrníčkový chlebík. 🙂 jediné, co mě nebaví je pocit, že když tam má směnu ten mladík, tak všechno trvá déle a už mu zmizel i ten úsměv, což kazí kavárně na dojmu.

  1. Tom says: Odpovědět

   Díky za info 🙂 Průběžně Podnik kontrolujeme, ale asi jsme měli minulou sobotu ještě menší štěstí než ty. Veka i chleba se semínky sice byl, ale otoustovaný určitě ne. Osobně bych víc uvítal i ten kupovanej rohlík, než neopečenou veku, ale dobře. Co už naposledy nebylo ok, je čekací doba. Přišli jsme jako třetí a čekali na jídlo hodinu.To bychom zvládli, kdyby nám o tom aspoň někdo něco řekl. Navíc kuchař zapomněl na jedno z jídel.
   Vypadá to, jako by to jedna směna třeba zvládala dobře a druhá naopak, což je škoda.

 2. Jana Sklenářová says: Odpovědět

  Supr článek, díky za něj 🙂 na oplátku doporučuju další snídaňkové místo v Brně. Zkuste Kafec Brněnský a dejte si wafle. #mnam

Napsat komentář