Cestujeme Londýnem II.

Chystáte se do Londýna a nevíte kam zajít? Máme pro vás druhé pokračování našich výletů do anglické metropole. V prvním článku najdete vše, co musíte vidět, sníst nebo dělat a tento text je jeho pokračováním. Tentokrát jsme plánování hodili za hlavu a nechali se inspirovat městem samotným.

Dozvíte se, kam zajít, pokud máte všechna profláknutá místa prochozená a chcete dál objevovat kouzlo Londýna i jeho okolí.

Centrum na kolech a na venkov vlakem

K cestování můžeme znovu doporučit kola a tentokrát ještě vlak, kterým se během hodinky až dvou dostanete až k moři.

Cena jsou příznivé 2 libry za jedno kolo na 24h. Dá se jezdit i v dešti (ano, letos nám počasí nebylo moc nakloněno) a pokud nemáte sytě žluté sáčko jako Zuzka, tak na vás nikdo nepozná, že jste jeli na kole :).

Druhý způsob dopravy pro nás byl tentokrát vlak, ten je o poznání dražší, ale za chvilku vás zaveze z centra Londýna na libovolné místo po celé Anglii. Naše cesta vedla do Brightonu a Eastbourne, ale o tom až za chvíli.

Letos jsme neměli seznam míst s nejlepšími jídly, které chceme ochutnat. Bylo to snad poprvé za celou dobu, kdy spolu cestujeme, ale ani tak nebyla nouze o nové food zážitky.

Jííídlo

Le Pain Quotidien

Brunch! Ten znáte ze všech amerických romantických filmů, všichni spokojeně baští něco mezi snídaní a obědem, jsou nadšení a k tomu se na ně smějí jejich přátelé z druhé strany stolu, protože to mají jako double date (a my to museli mít taky). 

Ráno před 10. hodinou jsme vyrazili směrem k Victoria station, kde se nachází jedna z jejich poboček. Už před vstupem bylo jasné, že to bude dobré, hodně dobré. Za výlohou vystavené koláčky, dorty a chleba vlastní výroby.

Menu je poměrně rozsáhlé, můžete si svůj brunch sestavit na míru nebo si zvolit jeden z předpřipravených (malý či velký). Velké měly 4 různé druhy, 2 masové, jedno s lososem a poslední je vege, my vyzkoušeli od každého jedno.

Za cenu cca 15 liber na osobu dostanete teplý nápoj, juice, prkýnko s hlavním chodem a dezert v podobě bílého jogurtu s granolou a ovocem. Následně se chvilku nebudete moct ani pohnout, protože budete přejezení :D.

Vital Ingredients

Pobočky najdete po celém Londýně, ráno mají 4 druhy čerstvé kaše, ztracená vejce na 4 způsoby a několik sendvičů & muffinů. Dělají tady i obědy, ale ty jsme nevyzkoušeli.

Busaba Eathai

Thajskou kuchyni milujeme a na tento podnik jsme narazili náhodou při procházení Soho. Přirovnal bych to k více fancy NEB.O v Praze. Najdete zde všechny základní pokrmy této kuchyně: nudle, polévky, stir-fry a další. 

Rýže byla jasná volba, po 2 dnech mi strašně chyběla. Spolu s kuřetem ve sladko-pálivé omáčce to byla lahoda.

Indie do domu

Pokud budete chtít strávit večer doma a o nic se nestarat, máte možnost si jídlo objednat až ke dveřím. Vyzkoušeli jsme takto indickou restauraci Chutney Tandoori.

Šlo o moji první zkušenost s touto kuchyní, jídlo bylo super, ale můj favorit to do budoucna nebude.

Ochutnali jsme jejich nejtypičtější jídla a nějak se mi jejich chuť slila dohromady. Ovšem ostatním moc chutnalo :).

Pho

Znovu a klidně každý den zase. Jedno z míst, které jsem si zamiloval, a díky němu mám ty nejlepší vzpomínky i na samotnou polévku Pho. O to v tomto odstavci ovšem nepůjde. Tentokrát jsme narazili na něco ještě o kousek lepšího. Bylo to Gỏi cuốn (jarní závitky s kuřetem a krevetami) s burákovou omáčkou, která byla mírně pálivá.

Radost z jídla, jak jinak :).
A nebojte, Pho nechybělo (pršelo, takže polívka byla nutnost).

Celkový dojem opět skvěle podpořila free obsluha, která si s vámi popovídá a v případě první návštěvy vše vysvětlí. 

New Loon Fung

Naše poslední zastávka před odletem a zároveň největší neznámá, do které jsme kdy šli. Byla by ostuda nevyzkoušet čínskou restauraci v Londýně, kde je největší ChinaTown Evropy. Podniků je v této oblasti hodně, a tak Zuz hledala nějaké informace na těch internetech (bez nich by po nás taky mohli běhat potkani nebo bysme mohli jíst broučky), takže díky za ně.
Ze dvou nejlepších na Tripadvisoru jsme si pak vybrali na ulici tu, která se nám víc líbila, a nelitovali jsme. 

Jídlo se pohybuje okolo 15-20 liber na osobu a jejich menu je většinou pro min. 2 osoby. Žádné pokusy se nekonaly, zvolili jsme menu B. To se skládalo ze 3 chodů – kuřecího, kachního a poslední byla kombinace. K tomu všemu nebylo možné odejít bez ochutnání jejich knedlíčků (dim sum), které mají několik způsobů přípravy, ale nejčastěji se vaří na páře a plní se nejrůznějšími směsmi.

První chod: smažené kuře, řasa, závitky a něco co vypadalo jako toust se šunkou osmažený v sezamu.


Chod číslo 2: postup je jednoduchý, vezmete rýžovou palačinku, natřete jí švestkovou omáčkou, přidáte zeleninu, kachnu a vše zabalíte do rolky, kterou jíte jakýmkoliv způsobem, nejlíp hůlkami (ale ruce taky stačí :D).

Následovaly nejroztodivnější směsi masa a zeleniny, podávané se smaženou rýži.

Knedlíčky plnění vepřovým s barbecue omáčkou.

Kam na výlet?

My vyzkoušeli poprvé muzeum, konkrétně přírodovědecké se spoustou dinosaurů a jiných reálných modelů, například simulátorem zemětřesení v japonském supermarketu. 

Vstup do muzeí je zdarma, takže si je můžete užít klidně všechny 🙂

Buňka! Sájenc!

Nebo nasedněte na vlak a přejďte do nedalekého přímořského města Brighton, kde najdete několik stylových kaváren a nádherné centrum města. Třešničkou na dortu je Brighton Pier, molo plné zábavných atrakcí a jeho první budova plná různých herních automatů. Tam jsme utratili asi jen 2 libry, ale zážitek z gamblerství byl stejný jako ve Vegas :D.

Royal Pavilion 

Tohle zvládáme i bez plakátu :). 

Nechtěla bez něj odejít :).

Na oběd v Brightonu doporučujeme mexickou restauraci La Choza – mají skvělé burrito i nachos – a následně kavárnu Rounder Records, která je hodně zastrčená, ale stojí za to (nejen kvůli žralokovi :)).

Odpočinek v půli cesty.

Z Brightonu je to pak už jenom kousek do Eastbourne. Z nádraží můžete jet autobusem nebo jít 6 km k ráji sebevrahů a památníku letců RAF, mysu Beachy Head. Jde o největší křídových útes na území Anglie. Pokud se na místo nedostanete v obrovském mraku, tak máte záruku, že uvidíte nádherné útesy podél moře.

A poslední tip

Pokud si chcete v centru Londýna užít trochu exotiky, můžete zajet do Kensington Gardens a nakrmit z ruky papoušky (nejraději mají buráky 🙂).

Jaké jsou vaše plány na letošní dovolenou/výlet? Jezdíte raději po Česku nebo do zahraničí? 🙂

1 Comment

  1. […] pokračování londýnského miniseriálu (díl první a druhý najdete tu). Magická trojka v nadpise značí jediné – třetí výlet do britské […]

Napsat komentář