Co mě prudí ve „fitness světě“ I.

Když jsem před cca 6 lety poprvé navštívila naši skromnou (ale boží) maloměstskou posilovnu, byla jsem tam mezi partičkou upocených mužů ve středním věku úkaz.

SAMSUNG
Bez empétrojky ani krok.

Od těch dob se změnilo snad vše. Cvičení a fitness zažilo nevídaný boom, ve fitku jsem začala potkávat čím dál víc žen, které se nebojí činek, i mladých kluků nadšených do kulturistiky.

Což je super! Zdravý životní styl a starost o vlastní tělo se dostává do povědomí široké veřejnosti, co víc by si nadšený medik mohl přát. Lidé se učí číst etikety potravin, pečují o své zdraví, přemýšlejí, co si dají na talíř…
Problém je, když začnou přemýšlet moc :D.

 

Extrémní výživové směry

Právě tady se nejvíce odráží efekt krátkodobých trendů.
Chvíli je hit „low fat„. Z tuku budeš tučný, pojďme kupovat odstředěné jogurty. Jasný no.
Pak „low carb„. Sacharidy jsou nepřítel! Ne, přátelé, sacharidy jsou jedna ze tří základních živin, není zlá ani hodná, prostě jen je.

53863473

 

Speciálním postupům, při nichž eliminujeme celé skupiny potravin, už jsme přestali říkat „diety“, teď jsou to výživové směry a je to cool.

Co takhle paleo. Budeme papat jen to, co měli v paleolitu.
Už samotná ta idea je trochu mimo. Zakládá se na představě nějakého mýtického jeskynního muže, který konzumoval pestrou škálu ovoce, zeleniny, různých druhů mas a ořechů, byl zdravý jako řípa a pohledný alfasamec. Náš prastarý předek ve skutečnosti jedl pár druhů potravin, které se vyskytovaly kolem něj v daném ročním období a na určitém území a byl schopen je ulovit aniž by ulovily jeho. Než ve třiceti umřel.
Ale světe div se, lidé se po vyřazení hromady jednoduchých cukrů, přesmažených čuňačin z rychlého občerstvení a víkendových prasárniček cítí lépe. Po zvýšení příjmu ovoce, zeleniny, zdraví prospěšných tuků a kvalitních bílkovin hubnou a je jim fajn.
To je ale překvapení!
Paleo není nějaká magická cesta, jak zlepšit své zdraví a zbavit se přebytečného tuku. Na druhou stranu je to super způsob, jak uplácat tyčinku z datlí a oříšků, napsat na ni „PALEO“ a v pohodě ji prodat za 50Kč. To už docela kouzlo je :D.

paleomeme (1)

 

Teď pro změnu frčí vyhýbat se lepku. Protože způsobuje deprese. Špatnou pleť. Globální oteplování. Smrt koťátek a tak.
Přátelé, pokud trpíte celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku determinovanou vznikem protilátek se zkříženou reaktivitou k antigenům enterocytů střevní sliznice… Tak vás po konzumaci těchto potravin obtěžují chronické průjmy, plynatost, recidivující bolesti břicha a dlouhodobé ubývání na váze. Jedná se o závažné autoimunitní onemocnění diagnostikovatelné alergologem a vyžadující doživotní dodržování bezlepkové diety.
Pokud „zkoušíte vyřadit lepek“, protože „nevíte proč“ nebo „jste to někde četli, že je špatnej“, tak toho, prosím, nechejte, nebo to aspoň nikde neříkejte nahlas.

7de

 

A pozor na mléko. To nevíte, že zahleňuje?
Když jsem se tohle geniální tvrzení dočetla, měla jsem za to, že je to joke.
OK, takže první věc – co je to vlastně hlen? Jedná se o sekret vylučovaný hlenotvornými buňkami, který má na spoustě míst těla veledůležitou úlohu. Chrání sliznice trávícího traktu, zvlhčuje vzduch proudící dýchacími cestami, zachycuje v něm putující cizorodé částečky… Ke zmnožení sekretu v dýchacích cestách často vedou nejrůznější infekční onemocnění jako jsou nachlazení, rýmičky apod., což je sice otravné (hory kapesníků nekončí, hlas připomíná mimozemšťana), ale vzhledem k obsahu imunoglobulinů a ochrannému enzymu lysozymu buďme za hlen rádi.
Jestli mi někdo vysvětlí, jak se emulze tuku s obsahem laktózy a mléčných bílkovin změní v tělesný sekret, popřípadě ovlivní činnost pohárkových buněk, budu mu velmi vděčná.

c5f7369ca5a1ab939cb703ac63794fbc3c333bdf9ea90bec61487865b553de18

 

V posledních týdnech zasáhl českou „fitness komunitu“ také jeden nejmenovaný článek, kterému tímto nerada dělám reklamu. V něm jsme se mohli dočíst, že ovesná kaše je ďáblův potomek, snižuje mozkovou činnost (Protože při štěpení v ní uložených sacharidů vzniká glukóza… která je ve skutečnosti ale palivo pro mozkové buňky… snažím se to pochopit a nedaří se mi to 😀), zvyšuje hladinu cukru a inzulinu (Ano, jako prakticky každé jídlo, aby nám inzulin pomohl narvat glukózu do buněk, například i těch svalových. To je normální, tak to prostě funguje. To je proces trávení potravy. Ne hrdelní zločin.), způsobuje výkyvy energie, pocity hladu a přejídání (Ovesné vločky obsahují velké množství vlákniny, jejich sacharidy se tráví daleko pomaleji než sacharidy jednoduché a taky, kdo jí jen vločky s vodou? Drtivá většina lidí kaši konzumuje i s nějakým zdrojem bílkovin a tuků.) a tak dále a tak podobně.
Tento literární klenot není nic jiného než seznam tvrzení vytržených z kontextu, fakt možná založený na fyziologických a biochemických procesech, ale nelogicky vyhrocených do nerealistických extrémů, a především bulvární článek, jehož hlavním cílem je přivolat co nejvíce čtenářů, zasloužit si maximum Likeů a Shares a podpořit tak reklamu na stránkách a jejich eshop nabízející suplementy.

 

A můj nejoblíbenější pojem. Clean eating.
Jezme čistě. Eat clean. Čisté potraviny.
Prosím vás a co to jako je? 😀
Existuje nějaká instituce, která má na starosti určovat, která potravina je čistá? A jak se poznají od těch špinavých?
Dobrá, chápu, že se obecně jako „clean“ označují potraviny průmyslově nezpracované, bez přidaného cukru, „zdravé“. Obsahují často velké množství vlákniny, která zasytí, mívají nízký celkový glykemický index, nebude nám po nich těžko, díky nízkému obsahu soli nezpůsobí krátkodobé zadržování vody v těle.
Vždycky mě dostane, když se někdo snaží zhubnout díky konzumaci „clean“ potravin. Věřte nebo ne, ale i při ládování se rýží, kuřetem na páře a ledovým salátem můžete skvěle nabrat tuk. Když toho spapáte moc.
Neberte mě špatně, můj jídelníček se při běžném režimu sestává z 90% z plnohodnotných zdravých potravin, které bychom asi teda mohli nazvat „clean“. (Těch 10% je čokoláda, babiččín štrůdl, čokoládový dort ke kafi s kamarádkou, šťávnatý velkoburger s Tomíkem, chápeme se). Ale nerada rozděluji jídlo na to dobré a to špatné. Černé a bílé. Tohle můžeš a tohle nikdy nesmíš.

4329221
Extrémní restrikce většinou vede k dlouhodobé nespokojenosti, úzkostem, obsesi nad jídlem, neschopnosti stanovený režim dodržovat a často následnému nájezdu na ledničku, protože „už jsem snědla tenhle unclean koláček, už je to stejně jedno“.
A teď se tvařme, že to neznáme 😀

 

Detoxy, zakyselení organismu a další hovadiny už se nevešly, ale jednou na ně dojde.

 

Na závěr bych chtěla uvést, že samozřejmě existují potravinové alergie a lidé, kteří jimi trpí, by se měli pro ně problematickým pokrmům vyhýbat, aby předešli zdravotním problémům. Plošné odsuzování celých skupin potravin (protože je to zrovna cool) je to, co je mi proti srsti.

 

Můj pohled na celé tohle fitness šílenství? Používejme zdravý rozum. Vzdělávejme se. Ptejme se „Proč?“, když nás někdo přesvědčuje o skandální a neoblomné pravdě. Diskutujme o tom.
Nechci nikomu radit, jak žít svůj život.
Naše jídlo by mělo být radost, nemělo by poškozovat naše zdraví (ani fyzické, ani psychické) a mělo by nás podporovat v cestě za našimi cíli.
Toť vše 🙂

Jak římská jednička v názvu napovídá, zdaleka jsme neskončili. Příště mrkneme na populární osobnosti v téhle sféře a jak jejich slova a činy ovlivňují, co si sami myslíme. Proč mám naivní a bláhové ideály a nehodlám se jich vzdávat. Kde čerpat věrohodné informace.

Budu ráda za jakýkoli feedback a diskuzi :).

61 Comment

 1. Anonym says: Odpovědět

  Teda Zuzko, to je fakt super! 🙂 Tenhle článek v češtině kdekoli na netu hrozně chyběl! (obzvlášt napsaý medikem a zároveň medikem,co to má v hlavě naprosto srovnané-a že ne všichni jsou takoví,potvrzuje mnohdy i instagram…ale nebudu jmenovat konkrétně …).
  Prostě za mě velké plus za tento článek 🙂 Díky

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak to jsem ráda, že měl smysl 🙂 Díky.

 2. Adéla says: Odpovědět

  Skvělý článek, díky za něj! 🙂 Konečně někdo ukazuje, ze člověk má mít z jídla především radost a ne se trápit, aby „šel s dobou“.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak! 🙂

 3. Anonym says: Odpovědět

  Zuz, diky…ja tomu teda nerozumim „vedecky“ jako ty (proto si to rada prectu), ale snad kazdemu prumerne inteligentnimu delfinovi se selskym rozumem by to mohli nejak „intuitivne“ dojit, ale zjevne ne #Jsem Naivni…tesim se na clanek II. 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Je spousta velmi inteligentních lidí, kteří začnou stravu řešit až příliš, motat se v nejrůznějších doporučeních a ztratí vůbec nějakou radost z jídla…
   Bude 🙂

 4. Anonym says: Odpovědět

  Ty jsi skvělá! Díky za super článek, souhlasím se vším Zuzi, vločky, mléko všechny ty mýty, protože někdo vypustí nějakou myšlenku do světa a všichni se ji rychle chytnou, protože každý jen hledá, jak to všechnu práci obejít. je to to samé jako tablety na hubnutí, prostě krásné tělo neurychlíš. díky bohu za to! Krásný den. V.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Jj, s tím nemůžu než souhlasit :). Přitom je to často fakt hrozně jednoduché – zdravě jíst, hýbat se, odpočívat a to ostatní přijde.

 5. Nela says: Odpovědět

  Skvělý článek, díky za něj! 🙂 Také se zabývám výživou, zdravím a cvičením a vždy mě hrozně pobaví „nová zjištění“ o tom, co bychom měli jíst a co ne 😀 Pak je ale docela boj vysvětlit lidem kolem mě, kteří se tím chtějí řídit, že to vážně není tak super. Je třeba, abychom přemýšleli nad tím, co jíme, ale zároveň používali selský rozum a taky trochu poslouchali vlastní tělo, protože to si řekne co potřebuje 🙂 Těším se na pokračování! 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Díky, těší mě, že se článek líbil :).

 6. Lenka says: Odpovědět

  Moc děkuju za tento článek, protože vás považuju za nejrozumnější lidi ve fitness komunitě. Článek o ovesné kaši mě chvíli trápil, protože jsem laik a z těch všech článků mám hlavu kolem. Podobně jsem to měla s kokosovým olejem. Samozřejmě že nedodržuju striktní zdravou stravu a zvláště víkendy jsou hříšné, ale člověk by přeci jen rád věděl, co je vhodná volba a co naopak ne. Přesto se spíše poslední dobou držím hesla, které pronesl pan Pohlreich: „Nezdravé jídlo neexistuje, je pouze nezdravé množství.“ Takže souhlasím s tím, že by člověk hlavně měl jíst to, po čem se cítí dobře a chutná mu to. Víc takových článků od rozumných mediků, prosím 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak to je nám velkou ctí :)).
   Prostě s rozumem. Taky se militantně nevyhýbáme rodinným oslavám s maminčinými koláčky, v New Yorku jsme ochutnávali Ameriku a za ten týden do sebe dostali tak kilo cukru :D. A žijem a nemyslím si, že nějak nezdravě :).

 7. SheldonovkaDenisa says: Odpovědět

  Super Zuzi!! Souhlasim ve vsem…nejvice jsem silela u „zle“ kase…

  1. Zuz says: Odpovědět

   Že :D. Trochu mě potěšilo, že přímo u článku má pan autor spoustu kritických komentářů a ne příliš pozitivní hodnocení – lidi ještě přemýšlejí.

 8. Aaamen!!! Lepsi clanek jsem necetla ani nepamatuju! Zuzi, dokonale, a jeste k tomu vtipne napsane. Uz se tesim na dalsi dily 🙂 Jinak mam nekolik klientek, co chtely jiselnicky bez lepku a laktozy a vymluvila jsem jim to velice snadno…ztroskotaly uz totiz na odpovedi na mou otazku: Paneboze proc! 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   😀 Tak to jsem ráda, že nemáš problém se na to podívat kritickým okem :). Když člověk přestane za své problémy vinit jídlo, má možnost řešit jejich opravdovou příčinu.
   Díky moc! 🙂

 9. Anička O. says: Odpovědět

  Skvělej článek, přesně tohle jsem čekala 🙂 Mám na to stejný názor jako ty. Studuju biochemii, takže by se dalo říct, že těmto procesům taky tak nějak rozumím 😀 proto mě vždycky vytáčí tady ty názory na stravu a i lidi, co se mě snaží přesvědčit, že tomu nerozumím a že to tak není. Je paráda, žes to „hodila na papír“, třeba to pár lidem pomůže a trošku otevře oči, aby nebláznili.. Díky moc 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak to jim dost možná rozumíš o dost líp než já, protože mě biochemka z hlavy vypadává víc, než bych chtěla, a pořád musím dohledávat některé detaily :D.
   Díky! 🙂

 10. Elle says: Odpovědět

  Pecka, Zuzi! Jsem medička a taky občas pisálek a na něco takového s bodrou dávkou sarkasmu jsem se chystala už nějakou dobu, protože to zkrátka na českých webovkách chybí- trn střízlivý, rozumný, ale přitom vědecky podložený článek 🙂 Neříkám, že bych to zvládla sepsat, každopádně tobě se to povedlo a za to ti díky 🙂 V současné době si člověk připadá jak loutka a všechny ty trendy – ať už fitness, dietní nebo „lifestyle“ – si tahají za ty naše provázky a určují směr našeho života a bohužel spousta z nás se nechá ovlivnit ledasčím, nehledě na to, kolik pravdy v tom vězí a nakolik to skutečně pomáhá… Ale na jednu stranu je to pochopitelné. Ne každý z nás je odborník a občas se každý potřebuje obrátit na někoho zkušeného pro radu… Já jen v zájmu všech doufám, že se do budoucna obrátí na někoho, kdo to má v hlavě srovnané jako ty a nenechají se strhnout „trendy“…
  P.S.: Mé závislosti na kaši mě nezbaví žádný článek aneb „when your mind’s made up“ 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak ono je to logické, co je zrovna in, o tom se mluví, blogerky o tom píšou, protože je to čtené, holky se o to zajímají, protože pak mají o čem kecat s kámoškama… Dostane se nám to do podvědomí, až nás ani nenapadne nějak zkoumat, jestli to vůbec má hlavu a patu.
   Tyhle informace mi přišly tak nějak jasné, ale až když jsem je sepsala, tak mi došlo, že se tím u nás asi fakt moc lidí nezabývá. Populárnější je vychvalovat paleo tyčinky a kupovat si alkalickou vodu :,-D.

   1. Anonym says: Odpovědět

    Diky za clanek na „prani“ 🙂 Pecka! Moc se ti to povedlo. A na kasi at mi nikdo nesaha.

 11. Lenka says: Odpovědět

  Parádní článek, dovolím si šířit jej dál 🙂 K tomu mléku – teorie o škodlivosti mléka vycházejí z čínské medicíny. A jak známo, prevalence deficitu laktázy je v Čínské populaci obrovská. Takže jim mléko skutečně problémy způsobuje (ten hlen by mohl znamenat hlen ve stolici). Nicméně (středo)evropská populace po staletí využívající mléko svých kraviček je na něj dobře adaptovaná a může z mléka jedině profitovat.

  1. Zuz says: Odpovědět

   To je moc zajímavý poznatek a myslím ,že přesně takhle to dost dobře mohlo vzniknout… Díky! 🙂

 12. Tleskám!!! Skvěle popsáno, vysvětleno, objasněno.
  Přiznám se, že jsem se tím článkem o „zlé kaši“ nechala taky trochu zviklat a chvíli jsem měla z něj brouka v hlavě, ale naštěstí převládl zdravý rozum a další den ráno jsem si jí zase vesele uvařila.
  (Kdybych si měla brát osobně všechny články, co ten nejmenovaný ovesná-hater napsal, musela bych se jít jako běžkyně(běh = too much kardio, nesmysl, k ničemu, dělá hnusnou postavu…) zahrabat hodně hluboko pod zem. 😀 )

  1. Zuz says: Odpovědět

   Jn, tak jak jsem psala, ta stránka má celkem jasné cíle. Ekvivalent bulvárních plátků a musíme ji brát podobně vážně :).
   Jsem ráda, že se článek líbil :).

 13. Anonym says: Odpovědět

  souhlasím naprosto se vším!! Poslední dobou mě dostává také slátanina jménem „Whole 30“ :DDD Když jsem se ptala člověka, co to dodržuje, nebyl schopen racionálně vysvětlit proč to dělá a co to s ním dělá, ale prostě nějaká baba na to napsala knížku – a hned se toho všichni chytli….internet je hrozně mocná zbraň 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak ať si každý zkouší co chce, když ví, proč to dělá, za jakým účelem a neubližuje si tím na těle a na duši. Ale bohužel to u „chronických experimentátorů“ nebývá zvykem 🙂

 14. Iva says: Odpovědět

  Těším se na další články, ten dnešní jsem si přečetla při konzumaci vražedné ovesné kaše a (O MŮJ BOŽE) PEČIVA! 😀 Za jak dlouho že umřu? :O

  1. Zuz says: Odpovědět

   Moc mě to mrzí, jsem ráda, že jsi stihla dopsat ještě ten koment!

 15. Břeňík says: Odpovědět

  Ahoj, tvůj článek je naprosto super!! Jen bych se chtěla zeptat, slyšela jsi uz o sugarfree? Co si o tom když tak myslis, kamarádka me premlouva k drženi osmi- tydennimu detoxikačnímu program podle Sarah Wilson, takze bych postupne vyradila vsechen cukr… Přemýšlím o tom, jestli vůbec stojí za to začít… Miluju ovoce a těstoviny, takže si to neumím moc predstavit… 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Jakékoli detoxikační programy podle někoho mi nahánějí husí kůži :D. Na druhou stranu věřím, že pro člověka, který konzumuje denně velké množství jednoduchých cukrů, bude velmi prospěšné se tohohle „zlozvyku“ zbavit. A někdo prostě nezvládne snížit jeho příjem na rozumnou míru, ale musí ho úplně utnout, aby si odvykl. Takže věřím, že jsou tací, kterým to vyhovovat může.
   Monosacharidy s vysokým glykemickým indexem by měly tvořit malou část našeho jídelníčku. Já razím přístup „všeho s mírou“, ale mám kamarádku, které vyhovuje se sladkostem raději vyhýbat.
   100 lidí, 100 chutí, nedá se nic šmahem odsoudit :).
   Ale zase pokud to sama nechceš a někdo tě k tomu přemlouvá, tak to asi nebude zrovna pro tebe…

   1. Lucie S says: Odpovědět

    Vždyť i Jarda Jágr v rozhovorech přiznává, že nemůže být bez svých milovaných muffinů a tatranek, že prostě potřebuje svou denní dávku cukru 😀 A myslím, že se mu docela daří svě tělo udržovat úplně fantasticky, no ni?! :-))

 16. Super shrnutí! Ten hoax s ovesnou kaší mě taky namíchnul, až jsem se k tomu musela vyjádřit na blogu 😀 A přesně, jak píšeš – lidé se často doslechnou o nějaké „zázračné dietě“ a protože nikdy předtím dietu nedrželi ani nejedli zdravě, samozřejmě se jejich fyzický stav zlepší. Ovšem to by se stalo ikdyby „pouze“ začali jíst zdravě namísto nějaké extrémní diety. Ale příčina je ve změně stravování, ne v tom, že se vyřadila určitá „zlá potravina“.
  Střídmost a racionální uvažování je bohužel to, co většinou veřejnosti a dokonce i některým „výživovým poradcům“ občas chybí…
  Díky za článek :),
  K.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Hlavní je tomu dát název a nějakou blyštivou nálepku :D.
   Já díky 🙂

 17. Ina says: Odpovědět

  Super článek! Jde o to, že lidi mají tendence hledat viníka, místo aby se reálně podívali na sebe a svůj životní styl jako takový. Je prostě jednodušší si říct, že za to určitě můžou např. sacharidy, zvlášť když a) snížením jeho množství ztratí rychle váhu (ehm vodu) a b) pravděpodobně tím sníží i celkový energetický příjem 😀 Všechny extrémy mě jako medičku prostě zvedají extrémně ze židle. Ale lidi si na to musí přijít sami a bohužel mají tendence se chytat jen těch výzkumů, které jim hrají do karet a ignorovat milion jiných, které prokazují opak.
  Btw pobavil mě teď kamarád, který se dal před časem na bezlaktozovou dietu. Prý, že mu nedělá dobře a kdesi cosi. Tak ji držel a pak vždycky když to porušil, běhal na záchod. No jednoho dne mu máma udělala krupicovou kaši, údajně s rostlinným mlékem 😀 A na druhý den za ním přišla. „Tak co, nepos**l ses?“ On, že ne a proč by měl 😀 Tak mu řekla, že mu tu kaši uvařila v kravském mléce a to byl konec jeho bezlaktozové éry 😀
  Hezký den přeji 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   😀 😀
   Díky za koment, nemůžu než souhlasit a pobavil 🙂

 18. Jako by jsi mi mluvila z duše‘ Opravdu, naprosto luxusní článek, děkuji Ti za něj, Zuzi 🙂 Tohle by si měl přečíst každý, a to nemluvím jen o nás cvičencích. Ale všichni lidé, protože jak říkáš, všímám si, že okolo je spousta lidí, která vždy objeví nějakou novou dietu a v tu ránu je právě ona ta nejlepší, nejúžasnější, ačkoliv nakonec nejí nic jiného než salát se salátem a všechno ostatní by jim způsobilo rakovinu, obezitu a bůh ví co ještě.. Ale čím to, že nehubnou, mají blbou náladu, jsou věčně nespokojeni a život je o ničem..
  Moc a moc se těším na pokračování!!! 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Večeřím salát se salátem, ale rozhodla jsem se nebrat si to osobně :D.
   Díky za reakci, vidíme to podobně 🙂

 19. Viera says: Odpovědět

  Je to super napísané a hovorí mi z duše. Ja som za používanie zdravého sedliackého ruzumu a všetkého s mierou, ale keď si dám niečo nezdravé, ale čo mi chutí, nemám výčitky a nebežím do posilky to vypotiť. Nepatrím k vychrtlinám a zďaleka nemám ideálnu váhu, ale cvičím, stravujem sa tak ako som zvyknutá- tažke francúzke zemiaky, bryndzové halušky, štrúdla, klobáska a pod. v mojom jedálničku nechýbajú, ale je tu aj kopec zeleniny, ovocia , vločiek a pod. všetko premiešané tak ako to cítim. Možno by moje chudnutie išlo oveľa rýchlejšie, za stres či som neprešvihla príjem sacharidov, či nejem veľa kcal a pod. mi to však nestojí. Mám dve najzlatšie deti na svete a tým venujem čas, ktorý by som zabíjala podobnými blbosťami. Už sa teším na ďalší článok.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Skvělé. Teď mám chuť na štrůdl :D.
   Gratuluji k takovému střízlivému pohledu :). Ono to dost možná bude i o těch prioritách – kdo má v životě důležitější věci než posedlost vlastní stravou, nakonec si to jídlo dokáže i víc užít 🙂
   Díky za reakci 🙂

 20. Ella says: Odpovědět

  Skvělý článek ☺👍

  1. Zuz says: Odpovědět

   Díky moc! 🙂

 21. Terka says: Odpovědět

  Tak na ty detoxy se těším, máma mi doma lehce blbne (překyselenej organismus blabla bleble). Bohužel momentálně to nestíhám nastudovat a vysvětlit jí, jak to doopravdy je #science, aby to konečně přestalo 😀 Mám takovou otázku úplně mimo: pochybovala jsi někdy, když jsi se připravovala na přijímačky na medinu? Byla jsi přesvědčená, že to je ta pravá cesta? Myslím tak nějak obecně, jsem teď ponořená v modelovkách a říkám si, jestli mi to za to stojí vůbec 😀 Mám teď takové špatné období bez motivace, tenhle článek mi ale docela pomohl, dík 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Pochybovala jsem před přijímačkami, po nich a první tři roky neustále. Jestli je to ta „pravá“ cesta ti bohužel nikdo neřekne, ani jestli to stojí za to. Pro spoustu lidí upřímně nestojí. Je to dřina, u nás ne příliš dobře placená, s podivným systémem navazujícího vzdělávání a často neúměrným množstvím zodpovědnosti vynakládané na absolventy.
   Tak to prostě je, nemá smysl někomu mazat med kolem pusy… Jestli to opravdu chceš a je to ta správná cesta, na to si budeš muset přijít sama.
   Každopádně přeju spoustu štěstí a hodně sil v dalším studiu :).

 22. Klára says: Odpovědět

  pěkně napsané 😀 někdy by bylo fajn zaměřit se na slovíčko bio, 90% z těch, co ho používají absolutně neznají jeho význam, a bio si pletou s „dietní“ nebo „zdravé“ a vůbec jim nedochází, že bio může být i bůček 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Myslíš, že to tak ještě pořád je? Já jsem měla za to, že už se v tomhle lidi snad trochu vzdělali :).
   Ale neustále zjišťuji, jak jsem v některých věcech naivní 😀

 23. Monika says: Odpovědět

  Moc hezké, nelze než souhlasit. Všeho s mírou a zdravým rozumem. :-). Kéž by to četli (spíš četly) ti, kteří to přečíst opravdu potřebují 🙂

 24. Anonym says: Odpovědět

  Včera jsem četla tento článek, dneska jsem narazila na toto: http://medicalxpress.com/news/2016-02-diabetes-expert-paleo-diet-dangerous.html 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Nj, článek je sice (snad) postavený na vědeckých faktech, ale i tak dost problematický…
   Výsledky pokusů na myších v oblasti výživy a životního stylu lze jen těžko vztáhnout na lidskou populaci. Celý text je opět psán mírně „senzacechtivým“ způsobem a i když souhlasím s tím, že strava založená na energii pocházející ve velkém procentu z tuků a jen málo ze sacharidů není automaticky lepší než jiná, fakta jsou stavěna dost neseriózně…
   Každopádně to potvrzuje fakt, že v těch internetech aby se prase vyznalo! 😀

 25. Radka says: Odpovědět

  Díky moc za článek 🙂 na netu není moc takových, psaných skutečným odborníkem, které by vstihovaly vše podstatné ale nebyly zároveň přehlceny odbornými termíny, takže by je pochopil laik. Určitě budu ráda za pokračování 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Zase bych se vyhradila proti označení „skutečným odborníkem“, já jsem prostě jen snaživý medik, odborník budu možná jednou za 30 let :D.
   Jsem moc ráda, že se článek líbil, určitě nebyl poslední 🙂

 26. Zuzka says: Odpovědět

  Super článek, těšim se na pokračování 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Díky, já taky! :))

 27. Míša says: Odpovědět

  Ať mléko zahleňuje nebo ne, nelze popřít, že je primárně pro telata a ne pro lidi.

  1. Zuz says: Odpovědět

   To určitě popřít nelze.

 28. Katka says: Odpovědět

  Davam palce hore Aj Na nohach👌🏼👌🏼👌🏼Mozem potom dat referenciu vo video blogu sem? Lebo chystam nieco 😼

  1. Zuz says: Odpovědět

   No jasnýý, bude mi ctí :))

 29. Erika says: Odpovědět

  Dnes se ke mě dostal článek o hubnutí žen, kde haní snad úplně všechno a pokud to nemyslí tak jak to napsali, neumí psát.
  TENHLE ČLÁNEK konečně vysvětluje vše, tak jak to prostě a jednoduše je 🙂 (a nesnaží se prodat své přednášky nebo výrobky).
  DÍKY!

  1. Zuz says: Odpovědět

   To je asi má největší svoboda – že se nesnažím nic prodávat, tak prostě jen můžu napsat, co si myslím :))

 30. Anča says: Odpovědět

  Super článek. Tady ty trendy mě taky štvou. S fitness teprv začínám a jak se prodírám všemožnýma článkama o stravě při sportování, tak jsem si zrovna říkala, že něco takového tu chybí. Od sportovců v mým okolí totiž slyším jen naučené kecy z netu, které zrovna frčí. A když vím, že jsou to lidi, co nemají páru o metabolismu a fungování těla, tak mě to jako fyzioložku štve ještě víc.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Věřím, že to pro začátečníka musí být matoucí :-/. Ale se vzděláním, i kdyby bylo od výživy a sportovní metodiky dost vzdálené, přichází i nějaká schopnost se na věci dívat kritičtěji a nevěřit každé blbině, v tom máš velikou výhodu :))
   Jsem ráda, že se článek líbil, díky 🙂

Napsat komentář