Co vidět a zažít v NYC

Jaké atrakce v New Yorku rozhodně nevynechat?
Na to by určitě odpověděl průvodce nebo několik průvodců, ale abych ušetřil vaši cestu do knihoven a večerní listování, sepíšu vám, jak vidět během 3-4 dnů všechno důležité a přitom si užít i samotné město. Přece to není jen o tom, že stihnete všechny památky a muzea. New York je nejvíc o té atmosféře :).

Hotel vs. Airbnb

Od začátku jsme věděli, že chceme bydlet někde ve středu Manhattanu a měli zarezervovaný hotel. Ale nebudeme si nic nalhávat, cena se ukázala až příliš vysoká a to nebyla ani konečná částka, protože vždy musíte připočítat ještě další poplatky cca 15%. Řešením bylo Airbnb. Zadáte si požadavky na ubytování a můžete vybírat z několika set nabídek – ať už je to celý byt nebo třeba jen místnost, kterou konkrétní osoba nabízí. My našli tento super pokoj, jen vstoupit do domu chtělo trochu odvahy (jak říká Zuzka, chytit koule do rukou a být chlap 😀).

NYC city pass nebo raději ne?

Bylo nám jasné, že nebudeme chtít obcházet všechny památky, muzea a atrakce, a tak by se nám pass nevyplatil. Jeho základní verze stojí totiž na 3 dny 180$. Můžete si zvolit, jak dlouho vám bude platit, ony tři dny jsou zlatá střední. Naopak naši přátelé, kteří tam byli zároveň s námi, si ho pořídili a nelitují.

Je dobré si tedy před cestou zjistit, co všechno chcete vidět a zda se vám předplacená karta vyplatí.

Top of the Rock

Klíčová otázka zní – ve dne nebo v noci? Každá varianta má své výhody.
Přes den vidíte všechno široko daleko a nádherně zelený Central Park, v noci je celá zatravněná plocha ve tmě a to je daleko větší bomba.
Lístky si můžete pořídit na místě nebo přes internet a při nepřízni počasí zvolený čas přerezervovat. Než se dostanete nahoru na střechu, čeká vás cesta výtahem, který do 67. patra dorazí za 43 sekund (jestli vám nebude špatně tehdy, tak cestou dolů určitě 😀). Pak už stačí jen vyjít pár schodů a otevírá se nádherný výhled na osvětlený New York i New Jersey.
My si to moc užili i přes blížící se dešťové mraky :).
Cena: 30$

Ve dne vyzkoušejte raději Empire State Building, naskytne se vám výhled, kterým začíná většina seriálů a filmů odehrávajících se v NYC.

Skoro celý jeden den využijete na poznání jižní části Manhattanu. Na něj se můžete vypravit klasicky metrem nebo se vydat pěšky a to bych vám taky doporučoval. Vezměte to třeba po Broadwayi, která se postupně mění co do složení obyvatel, tak i vzhledu samotné architektury.

World Trade Center

Narazíte na něj před koncem BW. Jde o místo, kde původně stála do 11. 9. 2001 Dvojčata. Nyní zde najdete památník po tragické události a několik nově vybudovaných anebo rozestavěných budov, které budou tvořit nové Světové obchodní centrum. Mimo jiné se tam nachází i Monument 9/11, kde se dozvíte, jak se vše odehrálo, uvidíte části obou budov a poslechnete si hovory cestujících z unesených letadel. Pokud nejste posera jako já, tak budete místem unešeni.

V jihovýchodní části stojí ještě hasičská stanice, na které je umístěn památník všem 343 hasičům, kteří v tento den přišli o život.

Wall Street

V krátké docházkové vzdálenosti od památníku je možné najít další legendární místo, Wall street, kde peníze nikdy nespí a vlka byste hledali marně. Jediné zvíře, které vás může potěšit, je legendární býk s svými vyleštěnými kulkami od všudypřítomných turistů :).

Pokud vás stejně jako nás naláká třpytící se hladina East River, otevře se vám výhled na dva nádherné mosty a minimálně jeden z nich by ve vašem seznámku neměl chybět.

Brooklyn Bridge

Nabízí dvě varianty zdolání. Můžete si to vyšlápnout pěšky, není to nic hrozného a ten výhled za to stojí. My došli do půlky a bohatě to stačilo. Z mostu je vidět rozdílné urbanistické řešení Manhattanu a Brooklynu. Druhá možnost je zapůjčení městského kola a most přejet až na druhou stranu, kde uděláte selfíčko a můžete jet zpátky :D.

Ani tady naše denní tour nekončí, hned za rohem tohoto skvostného díla je autentický ChinaTown.

ChinaTown

pokud se vám líbil ten londýnský, tak tady vám garantuji opak. Z mého pohledu šlo o jednu z nejšpinavějších čtvrtí, jakou jsem za celý výlet viděl. Maso, ryby a ovoce vystavené na ulici bez chlazení, zápach a všudypřítomné mouchy nezachrání ani buddhistické chrámy nebo suprdrupr střechy ve tvaru pagod. Prostě ne.

Vysvobozením (nebo taky ne) je přejít ulici a dostat se do Little Italy.

Little Italy

Dříve nádherná čtvrť, kde bydleli přistěhovalci z Itálie a zejména Sicílie. Dnes se jedná spíše o jednu velkou past na turisty. Většina ulic je uzavřená provozu a lemují je stánky podobné těm u nás na pouti. Na celém tomto tržišti totiž nenarazíte ani na jeden obchůdek s italským kořením, spíše vám osmaží párek v trojobalu (jak italské 😀). Doporučuji se této části vyhnout a projít si čtvrť bočními ulicemi :).

Další volba cesty je už na vás, můžete se vydat pěšky přes East Village zpátky domů nebo sednout na metro. Tento den byl pro nás rekordní, krokoměr ukazoval 42 tisíc kroků, takže si dokážete představit, že jsme si večer chtěli jen odmontovat nohy a padnout do postele :).

Jako další část programu můžete prochodit západní pobřeží Manhattanu a zažít den na lodi.

Circle Line Cruises

Nabízí se hned několik možností – buď můžete plout po řece Hudson k Soše Svobody nebo si celý výlet prodloužit až pod Manhattan bridge a k tomu vidět Brooklyn bridge zase z druhé strany, protože vás vyvezou po East River.
Za nás to byla nejlepší atrakce, kterou jsme absolvovali. Uvidíte celý Manhattan z jiné perspektivy za výkladu průvodce, který popíše do posledního detailu vše, okolo čeho se loď prožene. Více poví fotky :).
Zde bychom doporučili využít hned první loď v 9 hodin ráno, která je zpravidla poloprázdná a lístky koupit přesinternet.
Cena: 29$ krátká trasa a 36$ delší.
No a protože je před vámi celý den, můžete se pomalu po hodinovém houpání vydat směrem na sever. Naším cílem bylo pár obchodů a taky legendární hot dogy za Lincoln Center, ale o tom více v dalším článku :).
No a když už jste na tom severu, tak se nabízí zahnout k Central Parku.

Central Park

Místo, kde všechen hluk utichne a před vámi se rozprostře nádherný park se spoustou sportujících nebo odpočívajících newyorčanů a turistů. Jak si ho projdete nechám na vás, my se proplétali spíše bočními chodníčky s cílem vidět Strawberry Fields a trochu si odpočinou od toho hluku a spěchu tamních ulic.

Jediné, co my maloměšťáci nepochopíme, je styl běhání po asfaltce s vlastním pruhem pro běžce hned vedle toho pro cyklisty a auta.

Nákupy

Jeden nebo taky dva dny můžete věnovat nakupování – projít celou pátou, na které jsou obchody ještě větší, než si dokážete představit, chvilku zabere. Doby výhodných nákupů už z velké části pominuly. Např. Nike má oblečení srovnatelně drahé jako u nás, jen nabízí o něco větší výběr :).
Druhý den by se údajně měl každý podívat do Jersey Gardens Mall, do kterého se dostanete autobusem za cca 30 min. V podstatě se jedná o takový náš Chodov ve stylu outletu. Pokud se nechcete přehrabovat v tunách oblečení, tak se sem nevyplatí jezdit. Nakoupit se slevou se dají především luxusnější značky – ty nás zas tolik nezaujaly a až na pár drobností jsme se vraceli s prázdnou.
Doufám, že se vám tato krátká tour po New Yorku líbila a třeba v budoucnu naše zkušenosti využijete.
Pokud jste už v NYC byli, tak co vás nejvíc dostalo? 🙂

2 Comment

  1. Iveta says: Odpovědět

    Zdravím vás a chtěla bych vás požádat o doporučení / radu k ubytování v NYC? Neměli byste prosím ještě případně další tip na ubytko? Díky moc! Iveta

    1. Zuz says: Odpovědět

      Asi lepší radu než zvolit Airbnb a hledat a hledat nemáme… Vyšlo nás o 1/3 levněji než hotel, i když i tak to bylo relativně dost.

Napsat komentář