Crossfit lekce první, jak jsem nemohl odejít domů

Do posilovny zajdu rád, ale v kontrastu s během je to nůďo. Proto jsem hledal něco jiného a v podstatě si na sebe upletl bič. Párkrát jsem se pod fotkou na instagramu zmínil o crossfitu a chuti ho vyzkoušet. Přidalo se pár crossfiťáků a já v tom byl až po uši. Přislíbil jsem jim, a hlavně sobě, že dám tomuto sportu šanci.

První jsem hledal, kam v Brně vyrazit. Možnosti byly čtyři: dva crossfiťácké gymy a dvě fitka s části vyhrazenou pro tuhle šílenost:)

Konečné rozhodnutí padlo na NewPark, kde mají program pro začátečníky na 8 lekcí, po kterých bych měl zvládnout základní cviky.

crossfitnp-42

Je 18.2., stojím před gymem, jsem nervóznější než před prvním rande se Zuzkou a vcházím dovnitř. Jdu do 2. patra budovy, kde se celá podlaha otřásá. Vybavuji si hodinu statiky ze školy a s myšlenkou „třeba se nepropadneme“ přicházím k baru. Padne pár zábavných poznámek, když se ptám, co všechno budu potřebovat. Určitě prý můžu bez trička, směje se mi i trenér, a já červenej jako paprika odcházím do šaten.

Samozřejmě jsem doma nechal to dlouhé tričko, které jsem si chtěl vzít a jdu čekat na trenéra. Než se zorientuji, stojí vedle mě blondynazlondyna. Při podávání ruky rozlívám vodu (bez toho by to prostě nešlo). Nemám společné foto, snad příště:))

První lekce označená číslem 6 se zaměřuje na techniky vzpírání. Přišel trenér Egy, který nás všechny seznámil pomocí rozehřívací hry a a šly jsme na „to“.

Účelem bylo naučit se dvě vzpěračské techniky: 1. Snatch a 2. Clean. Žádné velké váhy nic, dostali jsme plastové pvc trubky a prošli jednotlivé fáze každého cviku. Do této chvíle bylo vše v pořádku, líbilo se mi, jak to utíká a jak se o nás Egy stará. Nevnímám hudbu, jen se soustředím na provedení cviků a komentář trenéra.

crossfitnp-66

Pak to přišlo.

„Každý si vyberte jednoručky dle vlastního uvážení“ (to jsem nechal doma a ego zavelelo vem si 12,5kg do každé ruky). Cestou ke stanovišti jsme si přibrali ještě 10kg slam ball, prostě gumovej míč naplněný pískem.

Desetiminutové peklo

Proběhla ukázka, co budeme dělat s míčem a jednoručkami, k tomu nám přibyly kliky. 10min v kuse po 10 opakováních každého cviku.

Začínáme a já hned v prvním kole tuhnu, padají mi z obličeje brýle. Nic nevidím a jen si občas všimnu kouče, který mi spravuje techniku.

Druhé kolo, nedávám to, ale za povzbuzování trenéra jedu dál.

Třetí kolo, při cleanu s jednoručkami se neudržím v dřepu a padám na záda, jako bych byl želva. Nevadí, zkouším to znova, konečně 10, jdeme dál.  Přichází klik, na ten se těším, vždy mi šel. Po 6. kliku padám na pusu a dostávám za úkol udělat holčičí. První zvládám, ale mám jet níž, při druhém se mi naférovku podlomí lokty a padám znovu. Posledních 60 sekund zvedám míč a házím s ním o zem, jediný cvik, který jsem schopný udělat.

5,4,3,2,1, konec padám (opět) na zem. Je mi všechno jedno. Poprvé se mi chce brečet bolestí svalů, o kterých jsem neměl ponětí, že vůbec mám.

Po protažení se potkávám s blondýnou, která před svojí lekcí pronesla: „To vypadá dobře, dneska nebudu ani rudá“. Už v půlce byla celá červená, neflákala to!

Udělá mi fotku po první lekci a mizím do šaten. Až tady si uvědomuji, že budu muset ze schodů dolů k autu. Zastavuji se na každé podestě a dávám nohám oraz.

IMG_2147
Bezprostřední radost po konci lekce.

Doma padám do náruče Zuzce, která udělala večeři, a poté mířím rovnou do postele, kde sepisuji zážitky, které mám v živé paměti.

Zastávka na schodech využitá na 100%.
Zastávka na schodech využitá na 100%.

Po první lekci můžu říct, že jsem ještě nebyl z žádného sportu po úvodním tréninku tak nadšený. Sáhl jsem si na dno sil a to se mi líbilo.

Sice to chvilku trvalo, ale zmáknul jsem to!
Sice to chvilku trvalo, ale zmáknul jsem to!

Zkoušeli jste už crossfit nebo se pořád nemůžete rozhoupat?

Zdroj fotek: Crossfit New Park

4 Comment

 1. […] Skoro se mi nezdá, že by to mohla být tak dlouhá doba, ale datum v kalendáři nelže. Je to lehce přes rok, co jsem po své první crossfitové lekci nemohl ani sejít schody a nadšeně vám o tom psal ve svém prvním článku. […]

 2. Katka says: Odpovědět

  Já se stále odhodlávám 😀 a je mi jasný, že asi ještě dlouho budu, ale pak se hecnu a budu si nadávat, že jsem do toho nešla dřív. Byla jsem dlouho nemocná a mé tělo jaksi oslablo a ….je to teď prostě katastrofa, takže se snažím makat doma, ať je nějaká kondice a pak hurá na crossfit !

 3. Lucka says: Odpovědět

  Vím, že toto je už hodně starý článek. Záměrně jsem si ho vyhledala 🙂
  Mám v hlavě crossfit i přesto, že asi už měsíc skoro vůbec necvičím…a právě možná proto. Máš nějakou oblíbenou crossfit tělocvičnu v Praze co by jsi mi doporučil?
  Pořád nevím, jestli do toho mám, nebo nemám jít!

  1. Tom says: Odpovědět

   Ahoj Luci.
   před nedávnem jsem byl v podobné situaci, po skoro tří měsíční pauze znovu začínám a být tebou tak neváhám ani chvilku!
   Osobně s žádným boxem v Praze zkušenost nemám, ale pár kamarádů si chválilo Crossfit Meat Factory, třeba na instagramu Lendulinek, tak zkus ji napsat zprávu a určitě ráda odpoví všechny tvoje dotazy. No a v poslední době otevřeli nový Crossfit Ironland, případně zkusit osvědčenou kvalitu s Lu Gregorovou a Bohumelem.

   Snad jsem ti aspoň trochu pomohl :).

Napsat komentář