Do tajů vietnamské kuchyně

Chutná vám Asie? My se do ní na našich cestách po světě zamilovali. Nejvíc fandíme vietnamské kuchyni, která nás okouzlila pro Evropany netradičním kořením a bylinkami v čele s koriandrem.

Ale kam na ni v Brně? Olomoucká je trochu z ruky a v centru se do nedávna žádný supr-čupr  vietnamský podnik nenacházel, takže jsme si museli nechat zajít chuť.

Úplnou náhodou na mě před Vánoci vykoukla na facebooku nabídka vietnamského degustačního menu v bistru Friends, kam občas zajdeme, a nebylo nad čím váhat. Koupil jsem nám se Zuz dvě místa a nezbývalo než se těšit na 26.2.

Uvítala nás dvojice nadšenců, mladých kluků, kteří pro nás celé menu přichystali a vysvětlili, jak bude celý večer probíhat. Každý chod provázel odborný komentář a pár zajímavostí z místní kultury k tomu.

Degustace začala polévkou Súp Gà.

FullSizeRender 6

Zahuštěný kuřecí vývar s natrhaným masem, houbami, vajíčkem a smaženou cibulkou navrch. Minimistička vzbudila obavy, jestli se ten večer vůbec najíme, ty byly ale naštěstí liché.

Nem Cuốn, Nem Rán, Nộm Su Hào

FullSizeRender 8

Oblíbené jídlo ve Vietnamu. Jedná se o dva druhy rolek, první verze připravovaná za studena, druhá smažená. K tomu skvělý zeleninový salát s ředkví a arašídy. Nesmažená rolka plněná kuřecím masem, krevetami, nudlemi a koriandrem pro mě byla vítěz večera.

Bún Thang

FullSizeRender 5

Výborný kuřecí vývar vol.2, tentokrát s každou ingrediencí (kuřecí maso, nudle, koriandr, houby a něco těžce rozpoznatelného) po hrstce, jak plyne z vietnamského názvu. Pár kousíčků chilli, které jsme si do misky dobrovolně a nerozumně přihodili, nám pak urazilo hlavu.

Xôi Trắng Chả Tôm

FullSizeRender 9

Konečně rýže, lepkavá a vařená v páře, a k ní sekané arašídy se sezamem a solí. Tohle jídlo konzumovali vojáci za války ve Vietnamu a mělo je zasytit na celý den (crossfiťák bohužel není metr padesát vysoký Asiat, padlo to do mě jako nic :D). Na stéble citrónové trávy pak „karbanátek“ z krevet.

Thịt Kho Tàu s jasmínovou rýží

FullSizeRender 3

Porce, která chutnala a vypadala jako české dušené vepřové s rýží a vařeným, následně smaženým vejcem. Tohle teda nebyl náš šálek.

Bán Rán

FullSizeRender 7

Dezert z mungo fazolí? Připadalo nám to jako joke. Velká rýžová koule obalená v sezamu a naplněná zmíněnými fazolemi nás nejvíc překvapila a hned bysme brali pár kulek do každé kapsy na cestu.

FullSizeRender 10

Nakonec nás čekalo exotické ovoce – papája (hmm, to známe) a longan (dračí oči), který chutná podobně jako liči, ale osobně mi evokoval spíš naše švestky. Po oloupání hrozný binec.

FullSizeRender 4

Celé degustační menu rozhodně stálo za to, kromě jídla nás potěšila i uvolněná atmosféra a příjemné povídání a podobné akce můžeme jen doporučit :).

 

1 Comment

  1. sesy says: Odpovědět

    Vietnamská kuchyně mě velice fascinovala a stále fascinuje 🙂 Nejvíce mě právě oslovil tento článek: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/tradicni-jidla-ve-vietnamu-co-byste-urcite-meli-ochutnat
    A také se říká, že prý vietnamská kuchyně patří mezi jednu z nejzdravějších kuchyní na světě 🙂

Napsat komentář