Enter the kettlebell – seminář s koulema

Pro někoho představuje kettlebell mučící nástroj, pro jiné (třeba nás) fajn parťáka v tréninku. Cviky s ním se v crossfitu řadí v k těm jednodušším (pokud není na tabuli předepsaný drobek s váhou středního sudu piva), a tak jsme si říkali, že by nebylo od věci zjistit, proč z toho ten vousáč z Prahy dělá takovou vědu. Přihlásili jsme se tedy na vstupní seminář Železné koule, který se následně nekonal :D. Podruhé se zadařilo a my mohli spolu se Zuz vyrazit do Olomouce nasávat nové znalosti.

img_7905

Na začátku jsme si každý vylili srdíčko, povyprávěli o svých bolístkách a taky sdělili ostatním a Radarovi (trenérovi) něco o sobě, aby věděl, s kým pracuje. A šlo se na to!

Koule musela ještě nějakou dobu počkat. První bylo potřeba se rozehřát, protáhnout a trochu nastartovat. K tomu nám stačila ve dvojici dřevěná tyč a dobrý postřeh. Ten nám občas chyběl.

Chvilka úvodního povídání a už testujeme, jestli dýcháme správně a umíme tak efektivně využívat sílu svého těla. Jednalo se hlavně o kombinaci cviků v planku (prkně). K tomu vám parťák (díky, Zuzi) projevoval tvrdou lásku a bouchal vás do zadku a břicha, aby bylo jasno, že to neflákáte a držíte pevně jak šutr.

img_7873

Pozved aka mrtvý tah aka deadlift

Konečně, železo v ruce. Ukazujeme postupně naše mrtvoly, probíráme, jak by měly vypadat, a pouštíme se do prvních pokusů s technikou natrénovanou v planku. Zadek, břicho, nádech, vše jede jak po másle. Po každé sérii přidáváme další pravidlo co do pohybu přidat, co jak procítit a na co si dát pozor.

img_7875

Kettlebell swing

Na začátku se chlubíme (občas stydíme) naším provedením. Radar chodí beze slova mezi námi a až vidí dost, zastavuje nás. Nastává čas projít pohyb pomalu s ním, zjišťujeme kam patří ramena, zadek, chodidla, co s hlavou. Zkoušíme, zapojujeme znovu naučené pohyby z planku a najednou to lítá skoro samo.

img_7898

Upozorňuje nás na drobnosti, s každou další sérii přidává pohybu další pravidlo a my se tak posouváme blíž a blíž ke správné technice. Vůbec nevadí, že nezvládneme všechny pokyny, musíme se k nim postupně dopracovat a pohyb provádíme na takové úrovni, kterou nám tělo dovolí. Ono to přijde samo :).

img_7882

S koncem swingů ještě pár slov k jejich zařazení do tréninku, jak navyšovat váhy a kolik opakování si ordinovat.

Turkish get up

Jednomu z nejkomplexnějších cviků se dostává o něco více času než předešlým dvěma. Učíme se zpevnit, aby nás parťák dokázal zvednou jako prkno za jednu ruku. Postupně navazujeme první dvě části pohybu a posouváme to zase po kouskách dál, až umíme celý cvik. Pro lepší zapamatování (a snad i trochu potrápení) vše petstotisickrát opakujeme.

img_7953img_7956

Následně nám na zatnuté pěsti přistane bota, která nesmí při pohybu spadnout (verze se skleničkou vody naštěstí nepřišla). Zkoušku všichni zvládli, takže jdou na řadu kettlebelly. Dáváme si několik sérii, při kterých pilujeme techniku a sanžíme se neposkládat jak domeček z karet.

img_7912

img_7919

Poslední půlhodinka patřila krátkému workoutu na swingy a na úplný závěr jsme si chvíli poviseli.

img_7927

img_7939

Osobně doufám, že zvládnu ještě nějaké pokračování a posunu znalosti i dovednosti zase o kousek dál, protože není možné, aby do nás natlačil za 4 hodiny něco, čemu se na jejich trénincích věnují týdny. Základem semináře totiž bylo ukázat, jakým směrem se vydat při trénování s koulí a naučit nás principy techniky cviků. Zároveň zmínit i příklady koulového programmingu, při kterém vám stačí minimální množství času a vybavení k udržení těla v kondici. A to se Radarovi podařilo skvěle. Navíc se celý kurz nesl v pohodové atmosféře – když jsem něco dělal špatně, přišla extra dávka vysvětlení, překontrolování a mohlo se frčet dál.
Za celou neděli palec nahoru, hned bych jel zas :).

3 Comment

  1. Copak to je za sympaťáka v tom superman tričku? 😀 Juhuu budu slavný 😀

  2. Myslíš toho, co mi kouká na zadek? :)))

    1. Přesně ten! 😀

Napsat komentář