Fitness náramky – ano nebo ne?

Populární vynález poslední doby a velmi aktuální záležitost v tomto předvánočním čase. Fitness náramky, activity trackery, říkejme tomu jak chceme – jednoduše takové ty chytré hodiny, které měří kdovíco a stále častěji zdobí zápěstí nadšenců do cvičení a zdravé stravy.
Ale na co jako mají být?
Zas další podvod a tahání peněz z lidí?
Potřebuju to? Mám si to koupit? Trpím, když to ještě nemám?
A když teda nějaký, tak jaký?

Co to všecko umí

Záleží na typu náramku samozřejmě. Základní funkce pokrývají všechny, chytřejší mašinky toho pak dokáží ještě daleko víc.

Čas

Hodinky, co ukazují, kolik je hodin! Dost dobrý, co.
Na druhou stranu se tahle zdánlivá banalita celkem hodí třeba při sledování délky pauz mezi sériemi a tak. Nebo když vám jede šalina.

Kroky

Doporučení Světové zdravotnické organizace je ujít denně kolem 10 000 kroků, tedy být poměrně aktivní a tím pádem zdravý jak řípa a svěží jak horský vánek. Ale přátele, upřímně, kdo z vás to má. Chůze je snad nejpřirozenější pohyb, celodenním sezením si kazíme záda (profesionální lékařská terminologie, že), po městě se posunujeme dopravními prostředky a večer vsedě čučíme do obrazovek.
Krokoměr je podle mě geniální věc pro dnešního člověka a nějaký denní cíl skvěle motivuje, aby se člověk trochu víc hýbal.
Denní cíl a nebo taky kamarádi se stejným náramkem, se kterými pak můžete soutěžit třeba v množství nachozených kroků za týden.
Blbý je, když máte hodně soutěživé kamarády.
Kteří jsou ochotni jít večer na procházku, jen abyste nevyhráli.
Oni moc dobře ví, koho myslím!

Dotahujuu.

 

Tepová frekvence

Fajn věc třeba při běhání, aby se člověk zbytečně nezadýchával a neuháněl.
A taky vás může vystrašit zjištění, že vám srdce bije tak pomalu, že málem nebije. Jakože věděla jsem, že sportovci mají převahu parasympatiku, kardiovaskulární systém celkově v lepší kondici a tím pádem nízkou klidovou tepovou frekvenci. Ale 43 je málo. Cítím se mrtvá.

Spánek

Podle mrskání sebou v posteli vás náramek ráno vybaví slušivým grafem délky spánku a jeho kvality. O víkendu ta čísla těší, přes týden děsí.

Tento týden je to nějaké neveselé. Už oblíkám pyžamo a půjdu to napravit.

Spálené kalorie

Počet kroků + tepovka + výška + váha = odhad energie vydané za uplynulý den nebo odmakaný k trénink. K tomu ale více níže.

A tak dále

Varianty s GPeSkou změří trasu běhu, s výškoměrem vystoupaná patra, dokonce existují i náramky přehrávající hudbu (do bezdrátových sluchátek, ne že byste chodili po městě jak puberťáci s diskotékou z telefonu). Jsou trackery informující o množství tělesněho tuku a svalové hmoty (což je totální ptákovina, ale o tom později 😀), upozorňující na hovory a sms a jánevímcoještě.
Jo, některé po zapnutí pozdraví.

A je to přesné?

Kardinální otázka, že. Nějaká čísílka na náramku jsou hezká věc, ale může se na to člověk vlastně spolehnout?

Krokoměr funguje díky zabudovanému akcelerometru, takže se může stát, že vám přihodí pár kroků třeba při škrábání brambor nebo naopak nezapočítá procházku mamince, která má ruce odložené na madlech kočárku (blbý, co?!). Obecně se ale na pár krůčků víc či míň nehraje a přesnost krokoměru bývá naprosto dostačující.

U měření tepové frekvence musíme počítat s tím, že výsledky nebudou nikdy tak přesné jako u spešl měříčů s hrudním pásem. To je prostě daň za komfort (kdo už nosil gumový pás dohromady s pevnou sportovní podprsenkou, zná ta muka). Tady se taky kvalita záznamu může dost lišit s cenou a tedy i kvalitou náramku, takže pozor na ultracheap varianty.

Nejsme ve spánkové laboratoří, kde by nám při polysomnografii napojovali EKG, meření dýchacích pohybů, složek vydechovaného vzduchu a milion elektrod na hlavu. Prostě jen kroužek na ruce, který pozná, když se v noci moc mrcasíte. Což většině lidem stačí.

Ale teď se dostáváme k méně veselé části příběhu. Spálené kalorie.
Množství vydané energie dokáže přesně změřit stroj s názvem kalorimetr. Vypadá trochu jako plynová maska z druhé světové, z té vede odpadová trubka do poměrně velké krabice a ta analyzuje poměr kyslíku a oxidu uhličitého v nadechovaném a vydechovaném vzduchu.
Vypadají tyhle náramky jako kalorimetr?
Ne.
Měří tedy přesně spálené kalorie?
Ani náhodou.
Měření kalorií je total orientační a není dobré se jím řídit. Není dobré podle něj nastavovat svůj kalorický příjem, není dobrý nápad po tréninku prohlásit „jé, spálil jsem 600kcal, jdem na dvojitý burger a farmářské hranolky k tomu“.
Doplním jednoduchým příkladem, kdy Tom seděl u učení, ve stresu a vynervovaný, s tepovou frekvencí hrubě přes 100 a hodinky mu hlásily, jak neskutečně sportuje a pálí. Takže tak.

Doneslo se mi, že prý existují i modely, které vám zanalyzují složení těla, tedy množství svalové hmoty, tuku atd.
Chtělo by se mi plakat smíchy, kdyby to nebylo tak smutný.
Drtivá většina běžně používaných metod (když teď vynechám štípání do špeku pomocí kaliperu) je založená na impedanci, tedy měření odporu, který tkáň vydává probíhajícímu slabému proudu. Kalibrované přístroje v laboratořích používají přesně umístěné elektrody a specifickou polohu těla (a i tak mají odchylku měření kolem 5% tělesného tuku plus nebo mínus, což je HODNĚ).
Opět, může něco takového změřit plastový kroužek kolem ruky?
A-n-i n-á-h-o-d-o-u.

Pro koho to teda je? Mám si to kupovat?

Záleží, co od fitness trackeru čekáš.

Já sama ho mám – Fitbit Charge HR. (Jinak tohle není žádná placená reklama nebo nevímco, za našetřené peníze jsem si ho koupila ode mě pro mě.) Motivuje mě sledování kroků, protože normálně strávím svůj den v trolejbusu do školy/sezením nebo postáváním ve škole/v trolejbusu domů/sezením u učení doma, což mi velmi nevyhovuje a považuju nedostatek každodenního pohybu za jednu z hlavních příčin epidemie civilizačních onemocnění. A takhle žít nechci.
Díky stopkám a hodinkám (které jsem nikdy moc nenosila) nemusím pořád šmátrat po telefonu, sledování spánku mě nutí na něj víc dbát a taky prostě miluju grafy a tabulky, takže to je něco pro mě.

Every day I’m fitbittin‘.

A potřebuju ho? Ani náhodou. Úplně jednoduše bych se bez něj obešla. Je to jen malý luxus navíc, který mi dělá radost. Ale že by mi zásadně měnil nebo nějak obohacoval život, to ani v nejmenším.

Přijde mi skvělé, pokud si něco podobného pořídí pracující zaměstnaný člověk, klidně nesportovec a díky fitness trackeru se bude víc hýbat a obecně každý den o trošku víc myslet na své zdraví celkově. Třeba mojí mamince bych ho moc přála :).

Naopak vhodný není pro ty, kteří by se až příliš spoléhali na blikající čísla a jejich život by se skládal z většiny z různých naměřených veličin. Pro někoho to prostě není.
Stejně tak by si ho neměli pořizovat tací, co se těší, jak budou mít najednou přehled o tom, kolik misek těstovin se sýrovou omáčkou spálili při dnešním běhu. Ten výdej prostě spolehlivý není a nebude.

 

Tak snad tento vyčerpávající souhrn postačuje, abyste si udělali představu. Já jdu sbírat spánkové minuty!

16 Comment

 1. Anonym says: Odpovědět

  Super,to se hodilo, zrovna o tom premyslim, jedine, co je jisty je fakt, ze ho nepotrebuju

 2. Jana says: Odpovědět

  Tak jsrm si clanek precetla jeste.jednou, vazne skvely…vim jiste,ze to nepotrebuju, tak jsem si ho koupila a co me presvedcilo ke zbytecne utracenym penezum? Mam malinke dite-v zivote uz si tak drahou radost neudelam 😃😄, potrebuju neco jen pro sebe, jen ja…vsechno se toci kolem prcka a nebo manzela a ja? Staram se o ne…nejsem sobec, ale.chci malinkou radost jen pro sebe… Manzel rekl at si koupim darek k Vanocum cca do 10.000,- no tak jsem si vybrala…zbytecne drahy kram…doufam,ze bude k necemu aspon.. Garmin forerunner 230…

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak Garmin forerunner jsou zrovna hodně nadupané a dobré hodiny, zvlášť pokud běháš nebo se třeba chystáš začít 🙂

 3. Lucka says: Odpovědět

  Ahoj Zuz, prosim Te, nekdy nedavno jsi rikala v instastories, ze poslouchas podcasty s fitness odborniky, mohla bys mi napsat, ktere? Nebo doporucit neco o fitness/vyzive. Diky! 😊

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ahoj, nejradši mám IceCream4PRs, Iraki Nutrition, Shredded by Science, Sigma nutrition radio a jinak cokoli s Lyle McDonaldem je záruka kvality 🙂

 4. Lucie says: Odpovědět

  Super článek 🙂 popravdě mě to také lákalo, ale nechci se potom nechat ovládat čísly (které ani nemusí být reálné :-)) a mohla bych se zeptat co si myslíš o inbody? Takovém tom, které ti udělají skoro v každém fitku

  1. Zuz says: Odpovědět

   Prakticky to samé, co už jsem zmínila v článku. Měření složení těla na bázi impedance může mít odchylku měření běžně plus mínus 5%, takže slečně s 20% tuku může zjistit 15% až 25%, což jsou naprosto propastné rozdíly. Na to číslo, které vyjede z inBody se opravdu absolutně nedá spoléhat jako na přesné.
   Pokud by se člověk měřil za alespoň trochu srovnatelných podmínek, tedy na stejném přístroji, po konzumaci stejného množství a složení jídla a tekutin, ve stejnou denní dobu, stejně odpočinutý/stresovaný, u žen i ve stejném období menstruačního cyklu – daly by se tyhle hodnoty srovnat mezi sebou, jestli tam nějaké změny v množství tukové a svalové tkáně jsou. Ale když se holky děsí, že jim inBody ukázalo, že po měsíci cvičení shodily jen půl kila tuku, je mi z toho smutno. Prostě se to nedá brát moc vážně.
   Otázka je, jestli člověk měření tuku vůbec potřebuje. K čemu taková čísla jsou? Důležité je, jak to vypadá v zrcadle/na fotkách, jak se hýbe váha (i když to je potřeba brát taky velmi s rezervou, může to ovlivnit spousta věcí), jak sedí oblečení, popřípadě jak se celkově cítím. Na nějaká procenta se*e pes a za ušetřené peníze za inBody si můžem koupit třeba vločky a vajíčka 😀

 5. Jelikož jakožto ajťačka miluju čísla a jakékoliv statistiky a zpracovávání dat, už o této hračce docela dlouho uvažuju. Krokoměr by se mi určitě hodil, zajímalo by mě, jestli normálně během dne zvládnu doporučený limit. Ale sledování spánku by mě možná trochu děsilo, už teď mi stačí, když mi budík po natočení oznámí, za jak dlouho bude zvonit. 😀
  Ale teda pálení kalorií u učení, to je prostě sen, to by se mohlo publikovat jako nový zaručený způsob hubnutí. 😀 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Před zkouškou jsem v tom případě úplná spalovací mašina 😀

 6. Kristýna says: Odpovědět

  Já bych to pálení kalorií při učení zas tolik nehanila. Je prokázaný, že psychický stres/výdej dokáže pálit srovnatelnej počet kalorií jako u fyzický aktivity…

  1. Zuz says: Odpovědět

   Nevím, kde je to „prokázaný“, sama jsem teď pátrala po nějakých studiích a nic teda nenašla.
   Mozek využívá především glukózu (za standardních podmínek) a i když spotřebuje docela velké množství energie, pokud toto číslo vztáhneme na hmotnost orgánu, pořád se to vůbec nedá srovnat s energetickými potřebami svalů, které musí pohybovat celým tělem, popřípadě dokonce vydávat nějaký sportovní výkon.
   To, že se po mentálním výkonu/stresové zátěži cítíme unavení, je způsobeno především duševním vyčerpáním, ne proto, že bychom spálili mnoho energie.
   A zvýšení tepové frekvence ve stresu způsobuje zvýšená aktivace sympatoadrenergního systému připravující tělo na reakci fight or flight, tedy k boji, případně útěku od nebezpečí. Proto se rozšíří zornice, omezí trávící procesy, roztáhnou dýchací cesty a rozbuší srdce. Není to ale proto, že by svaly v ten okamžik spotřebovávaly velké množství energie, které by bylo potřeba jim pumpujícím srdcem zvýšeně dodávat. Takže před zkouškou bušíme bušíme, ale jen na prázdno a je nám z toho akorát úzko a pořádně k ničemu to není 😀

   Ale pokud někde nějaké zdroje, které prokazují tvé tvrzení, najdeš, budu za ně ráda.

 7. ivi says: Odpovědět

  Ja mám Fitbit Surge a aj s kočíkom funguje fajn. Problémy mu ale robí D1, to mám vždy pár 1000 krokov naviac, aj keď sedím v aute 😀

  1. Zuz says: Odpovědět

   Vidííš, to mě nenapadlo, musím příště vyzkoušet 😀

 8. Caroline Vašků says: Odpovědět

  Skvělý článek Zuz 🙂 už dlouhou dobu nad tím taky uvažuju. Jestli fitness náramek nebo sporttracker, jelikož taky miluju čísla a porovnávání. I na ten běh mě nebaví pořád koukat na mobil, jak se nike aplikace neustále seká a ukazuje nesmysly :/ ale ten fitbit mě moc lááááákááá 😛

 9. Barbora says: Odpovědět

  Já vlastním Polar a300 s hrudním pásem, používám na běh a do posilovny. Jsem sním spokojená, dlouho sem vybírala ale nejvíc mě zaujmul tento s měřením tepu s přesností EKG.
  Pás od Polaru je celkem pohodlný ,už ho ani nevnímám při cvičení 😀
  Jinak nevyužívám na denní aktivitu, to nosím hezčí normální hodinky 😀 .

 10. Velmi pěkný článek, konečně se někdo pořádně zaměřil na fitness náramky (y)

Napsat komentář