IIFYM pro začátečníky – do tajů MyFitnessPalu

Ve světě jedlíka-počtáře, fitenessáka závislého na datech nebo kočičky prahnoucí po započítání každého snědeného (mili)gramu potravy existuje zázračná aplikace, která ukojí touhu každého z nich mít přehled ve svých makronutrientech. Dokonce nezáleží ani na operačním systému vašeho mobilního telefonu, MyFitnessPal dává šanci každému a je tady pro nás i v desktopové verzi.

Existuje i mnoho dalších obdobných aplikací nebo stránek (např. kalorické tabulky), které si s počítáním vašich hodnot taktéž poradí, ale nám i našim kamarádům se nejvíce osvědčila tato. Není omezená pouze na český trh, takže vyhledáte svoje pochoutky kdekoliv na světě :).

macros3

Ale co MFP sám nechtěl, pro některé uživatele, zejména ty začínající, se zdá být celý proces poněkud složitý, a tak se vás celým tím kolotočem pokusím provést a ukázat i pár tipů.

Pokud jste úplný zelenáč a nemáte vytvořený ani účet, je na čase to změnit. Vše naleznete na stránkách MYFITNESSPALL.COMScreenshot 2016-08-07 23.32.56Stačí zmáčknout Sign up (jestli přes FB nebo email nechám na vás, osobně preferuji mít věci oddělené, proto použiji email).

Screenshot 2016-08-07 23.34.35

Vyplníte vaše jméno/přezdívku, email a zmáčknete Continue.

Screenshot 2016-08-07 23.36.22

V dalším kroku vyplníte údaje o sobě. Váhu, výšku, vaši cílovou váhu, pohlaví a další informace (nemusí být pravdivé, stejně jako je tam nemám já 🙂).

V otázce „How would you describe your normal daily activities?“ se vás ptají, jak byste popsali svojí normální denní aktivitu – sedavou, lehce aktivní, aktivní nebo velmi aktivní. Na základě toho se vám samotný myfitnesspal bude snažit vypočítat sám živiny. S jejich výpočtem nemáme moc dobrých zkušeností, raději používejte způsob, který popsala Zuz ve svém článku zde.

Nechtejte nastavené calories jako výchozí jednotku, potvrďte všechny souhlasy a stiskněte znovu Continue.

Screenshot 2016-08-07 23.37.33

Tento krok můžete v pohodě přeskočit a zmáčknout Skip.

Screenshot 2016-08-07 23.37.55

A je to! Máte vyhodnocené základní nutriční hodnoty, které vás teď nemusí trápit, protože je za chvíli změníme na ty přesnější, které vylezly z IIFYM kalkulačky. Nezbývá než stisknout Get Started Now! a pustit se do toho :).

Screenshot 2016-08-07 23.38.14

Hlavní úvodní stránka, klik na Goals.

Screenshot 2016-08-07 23.38.45

A tady nastává asi největší kouzlo a hlavní tip. V nedávné době zavedl MyFitnessPal verzi premium, která umožní nastavování hodnot dle jednotlivých gramů (to potřebujeme i my). Po prokliknutí přes Edit, zjistíte následující:

Screenshot 2016-08-07 23.40.50

Hodnoty jsou měnit v rozmezí 5%, některým z vás to sedne jako prdel na hrnec, ale většina bude muset pokračovat přes plug-in v prohlížeči Chrome pod názvem MyFitnessPal Macro Settings by FOODFASTFIT.

Screenshot 2016-08-07 23.42.24

Screenshot 2016-08-07 23.42.41

Přidáte si ho a můžete se vrátit zpátky na stránky Fitnesspalu.

Screenshot 2016-08-07 23.46.30

Po prokliknutí přes MY HOME a Goals by se mělo změnit zobrazené nastavení na to, co vidíte výše (pokud ne, refreshujte stránku). Přejděte do Set your goals a ukáže se vám následující stránka.

Screenshot 2016-08-07 23.47.22

Na které srolujete až téměř ke konci na MyFitnessPal Macronutrient Goals a zadáte vaše hodnoty z IIFYM kalkulačky. Mé jsou 350g sacharidů, 65g tuků a 140g bílkovin. Kalorie jsou dopočítány automaticky a zmáčknete SAVE TO MYFITNESSPAL. Pokud to nepůjde, je pod koláčem s procenty tlačítko GET THIS ADD-ON, tak ho použijte. Pravděpodobně vás to přesměruje na stránky plug-inu, z těch se stačí vrátit šipkou zpět a vše bude ready na předchozí krok.

Výhoda plug-inu je i v tom, že umí nastavit pro jednotlivé dny jiné hodnoty. To je užitečné pro ty, kteří mají v týdenním plánu refeed, ti si tak nemusí hodnoty pamatovat a mají je „rovnou na talíři„.

Screenshot 2016-08-07 23.48.02

Nejsložitější část máme za sebou, hodnoty dosazené a přesně nastavené, takže je čas na nainstalování mobilní aplikace.

Mobilní aplikace

MFP1

Stáhnout, Log In, vyplnit vaše údaje a přihlásit se. Poslední krok pak můžete přeskočit.

MFP2

První krok v aplikaci by vás měl vést do záložky More, kde ve Steps zakážete přidávání vašich kroků, protože by vám tato aktivita přidávala spálené kalorie a aplikace by připočítávala víc kalorii k dennímu cílu. Stejně tak to dělá i přidávání cvičení a to my nechceme, protože aktivitu máte již zahrnutou z IIFYM kalkulačky.

MFP3

V další fázi nastavuji přes záložku Settings -> Customize Meal Names názvy jednotlivých jídel, do kterých přidávám jednotlivé chody.

Přidávání jídel

MFP4

A jak zadat svoje jídla? Nabízí se tři způsoby – prvním a nejjednodušším je naskenování čárového kódu z produktu. Pokud jste připojeni k internetu, aplikace sama vyhledá danou potravinu i se zadanými makry. Pokud zadáváte něco napoprvé, stejně jako já tento jogurt, je dobré si pro jistotu překontrolovat jednotlivé hodnoty. Občas se objeví chyba nebo nejsou udány všechny živiny.

MFP5

Pokud jste výrobek našli, ale hodnoty nesouhlasí, nebo nemůžete najít v seznamu nic podobného, dostanete se k druhému způsobu. Vaše jídlo si vytvoříte. V záložce My Foods sjedete až dolů a kliknete na Create a New Food, kde vyplníte základní údaje jako je značka, popis produktu, porci (já zadávám vždy 100g/ml, tyto hodnoty najdete na obalu vždy) a počet porcí (obdobně pokaždé 1). Na další stránce vás čeká vyplnění samotných makroživin a kalorii a už zbývá jen vše potvrdit. Jídlo je hotové a připravené k přidávání :).

MFP8

Poslední, třetí způsob je vyhledání ze seznamu. Název můžete udávat skoro ve všech jazycích, ale osobně nejvíce používám češtinu s angličtinou.

Znovu platí pravidlo kontroly hodnot jako u možností výše. Pro demonstrování jsem si vybral jahody, které jsou zadané pro porci 100g, ovšem snídal jsem jich jen 20g. Pro změnu množství můžete zmáčknout Number of Servings a hodnotu libovolně přepisovat. Stejně to funguje i u velikosti porce (100g). U některých potravin je možné měnit v Serving Size z původních 100g na 1g, 1kg, atd. U tekutin je způsob obdobný.

Pro celkový přehled a čerpání makroživin stačí klepnout na hodnotu Food v Diary (v mém případě 2528) a v záložce Nutrients pak uvidíte vše potřebné.

54570657 (1)

A máme hotovo! Vše už snad víte a pokud by vám něco chybělo, tak se nebojte ozvat v komentářích :).

14 Comment

 1. Heduš says: Odpovědět

  Návod je super, díky! Já si mfp zařizovala zrovna 14 dní zpátky, ale ani jsem nevěděla, že to funguje i na počítači a jen jsem si to stáhla do telefonu. Takže i když jsem teď zkoušela upravit makra podle návodu, do mfp už mi to nenaskočilo a ukazuje mi to stále ty staré nepřesné hodnoty :/. Měla jsem tam zadanou už snídani, tak zítra to ještě zkusím čerstvé, když tam nic zadané nebude, třeba se úprava zadaří.

 2. Anonym says: Odpovědět

  Super článek. A jak to děláte, když jste někde venku na jídle nebo na zmrzce třeba? Odhadem to nahazete do mfp? 🙂 dekuji.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ano, přesně tak 🙂

 3. Andy says: Odpovědět

  Ahoj, díky za článek. Chci se zeptat, jakým způsobem zadáváte maso? Třeba kuřecí prsa, vepřové kotlety atd. když to tam vyhledám, najde mi to několik českých i anglických možností, které se dost liší. Jak poznám, která je nejlepší? 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Pokud si zkontroluješ, že se jedná o údaje o gramáži za syrova, čísla by se příliš lišit neměla. V myfitnesspalu jsou pak jistota položky označené zelenou „fajfkou“, ty jsou autorizované a správně. Nebo prostě hodit do googlu, srovnat různé údaje a ujistit se tak 🙂

 4. Jiří says: Odpovědět

  Ahoj,
  nevíte prosím proč se mi nechtějí v appce načíst správná/upravená makra? Mám tam pořád ty jejich odhadnuté nepřesné. Jinak díky za super návod. 🙂

  1. Tom says: Odpovědět

   Čao, často si s tím neumí aplikace poradit. Proto je nejlepší se z ní zkusit odhlásit a opětovně zase přihlásit. Aspoň tohle vždy při změně maker pomáhalo v mém případě.

 5. Lucia says: Odpovědět

  Skúsila som prvýkrát mi to išlo, druhýkrát po zmene hodnôt už nie 🙁 vyhadzuje mi tam tabuľku daily nutrition goals viete aj s tým poradiť? Resetla som všetko aj tak nič…

 6. Anonym says: Odpovědět

  Dobrý den, taky jsem si vcera nainstalovala applikaci do telefonu a dnes prepocitala na kalkulačce,přes chrom přidala ale data se neaktualizovala… nemuzu prijit na to, jak se odhlasit z applikace asi banální věc ale nenašla jsem to …

 7. Anonym says: Odpovědět

  Zadávám si „food“ ze kterého si udělám meal které pak budu pouzivat ale vůbec se nevyznam v serving size a serving per container???
  napr mam zadat
  serving size 100g? jako ze ty hodnoty tuky bilkoviny cukry jsou brany na 100g?
  a co po potom zadat v serving per container? napr te dane suroviny pouziju 50g tak mam zadat jakou hodnotu?? predem moc diky za rady

  1. Tom says: Odpovědět

   Ahoj, je to jednoduché :). Serving size je ve 100% případů uvedená na obale, takže já doporučuji zadávat vždy tak jak je na obale. Servings per container pak vždy 1. Potom, když chceš zadat třeba 20 g rýže, tak zadáš v number of servings 0,2 a máš to :).

   Odhlášení z aplikace je aspoň u iOS v dolní liště MORE-> Settings -> Logout tak snad to třeba bude i na androidu stejně.

   1. Anonym says: Odpovědět

    děkuji za rady 🙂

 8. Deny says: Odpovědět

  Taky to pouzivam jen mam depky z toho jak tam zapsat nejaky ten dortik nebo neco takoveho nechci tam vypisovat cely recept 😀 a ani tak dobry odhad nemam

 9. Petra says: Odpovědět

  ahoj, chci se zeptat..je na MyFitnessPalu možnost zadat si deficit např. 200kcal pod příjmem? Nikde jsem nenašla možnost tohoto nastavení. Díky 🙂

Napsat komentář