Instantní kaše – ano či ne?

Každý se občas ocitneme v situaci, kdy ráno nestíháme uvařit nebo připravit takové jídlo, jaké bychom chtěli. Naštěstí je na trhu několik výrobců instantních jídel, kterými můžeme naši oblíbenou snídani nahradit. Je zde jedno velké ALE. Dříve byla tyto rychlá jídla spojována s horší kvalitou a vyšším obsahem zlepšujících látek, tzv. Éček.
Jestli tomu tak je i v dnešní době se podíváme při testu instantních kaší.


K recenzi jsem vybral několik nejčastěji se vyskytujících produktů na českém trhu a dva další produkty od menších výrobců.Pro větší přehlednost je pod textem také infografika, která udává základní parametry.

Mixit – Vařila myšička kašičku

Složení: ovesné vločky, sušené mléko, syrovátka, kokosový tuk, brusinky (cukr, slunečnicový olej), jablko, lískové ořechy, slunečnicové semínka.


Mixit se za poslední dobu stal z malého výrobce müsli poměrně velkou společností na poli zdravého mlsání, ať už jde o jejich ovoce, kaše nebo již zmiňované müsli. Stále si ovšem drží přístup malé a lokální společnosti. Jejich kaše patří k těm chuťově nejlepším, které jsem mohl vyzkoušet. Složení je taky v pořádku, ovoce slazené cukrem je u nás poměrně běžné a nebral bych to jako závažnou chybu. Hlavní mínus, které musím zmínit je ovšem kvalita ovesných vloček. V každém misce jsem měl 4-5 obalů zrnek, které byly nedostatečně separovány při drcení.Chuťově není přeslazená a díky přidanému sušenému mléku má stejnou chuť, ať ji zalijete vodou nebo mlékem.

Cenově vychází tato směs o něco dráž než konkurence.

Emco – Ovesná kaše s čokoládou

Složení: ovesné vločky (66%), cukr, čokoláda 7,5% (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, dextróza, emulgátor: sojový lecitin, aroma), glukózový sirup, sušené mléko plnotučné, bramborový škrob, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, sůl jedlá.

Pokud jste začínali s ovesnou kaší na instantních verzích, je vám pravděpodobně Emco kaše dobře známá. Stejně jako jejich ostatní produkty obsahuje cukr + další cukr. Aby klasického cukru nebylo v kaši málo, přidali do směsi i glukózu (dextrózu) – jedná se o monosacharid s vysokým glykemickým indexem. Pro ranní snídani jsou vhodnější polysacharidy. K zahuštění je zde použitý bramborový škrob (solamyl), který není nijak škodlivý, ale není ani důvod ho do kaše přidávat.

Složení odpovídá i chuť. Kaše je přeslazená a osobně ji nejsem schopný sníst bez přidání dalších vloček.

Cena je průměrná, ale musí se brát v potaz, že jde o porci s 65g, a to je málo.

Semix – Pohanková čokoládová kaše

Složení: pohankové vločky 70%, cukr, sušené odstředěné mléko, rýžová mouka, sušený palmový tuk, čokoláda 2,7% (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, emulgátor: sojový lecitin, kakao) jedlá sůl s jódem, aroma.


Původně jsem měl mít kaši ovesnou, ale nakonec v balíčku, co si objednala mamka, mi přišla pohanková. Nevadí a nakonec to bude možná o něco lepší. Semix má moto „Zdravý život“, nicméně tato kaše má ke zdravé docela daleko, když pomineme, že jde o pohankový základ. K tomu je pak přidaná rýžová mouka na zahuštění, k oslazení je přidaný cukr a z nějakého důvodu je zde i palmový tuk (sám výrobceudává na stránkách, že ho používají jen do zapékaného musli, aby křupalo a pokud myslíte na zdravý žit. styl, tak si tohle stejně nekoupíte, takže proč by tam nemohl být i ten palmový olej, že), který je nejméně vhodným olejem pro konzumaci. Na závěr obsahuje kaše i aroma, aby bylo dosaženo čokoládové chuti, protože 2,7% čokolády na to nestačí.Kaše není přeslazená a více než čokoládu jsem v ní cítil skořici, ale to způsobuje pohanka. Ze všech testovaných mi chutnala nejméně.

Cena je o něco nižší než u kaši Emco, ale porce je stejně malá.

Nominal – Nomina ovesná

Složení: oves 60 %, kukuřičná krupice 40 %


V krabičce dostáváte jen základní směs, kterou si musíte samotní dochutit. Má to jednu výhodu, víte co jíte. Oves i kukuřičná krupice jsou namleté opravdu najemno a to může někomu vyhovovat.Osobně vidím největší problém v chuti kukuřičné krupice, ta je poměrně hodně nasládlá a aromatická. Dodává tak kaši zvláštní chuť, která se mi nepodařila přerazit ani flav drops :(.

Cena je ze všech kaší nejmenší, ale musíte brát v potaz, že se jedná o základní směs.

Tesco – Ovesná kaše s čokoládou

Složení: ovesné vločky 45%, cukr, glukózový sirup, laktóza, kukuřičný škrob, částečně ztužený sojový olej, hořká čokoláda 3%, mléčné bílkoviny, odtučněný kakaový prášek, aroma, jedlá sůl, mléčný tuk.

U ovesné z Tesca můžete počítat s klasickým cukrem a pokud ho bude málo, tak vám k němu přidali ještě glukózový sirup. Na zahuštění je použitý kukuřičný škrob a na dochucení aroma. Jediné, v čem se tato kaše liší od ostatních, je to, že do ní přidali mléčné bílkoviny, díky tomu má mírně vyšší obsah bílkovin. Její hlavní nedostatek je horší rozpustnost a tvorba menších hrudek. Spousta konzumentů také ocení, že je k dostání po jednom kuse v plastovém kelímku a může si ji vzít s sebou na sportovní akce, jako je např. voda.

Na to, že je ve směsi jen 45% vloček, a další položky na seznamu jsou sladidla, není vůbec přeslazená. Vlastně chutná z velkých výrobců nejlépe.

Cena velkého balení je bezkonkurenční, tady Tesco válcuje všechny ostatní

BonaVita – Dobrá kaše čokoládová 

Složení: ovesné vločky 45%, cukr, sušený mléčný výrobek, fruktóza, kukuřičný škrob, částečně ztužený sojový olej, hořká čokoláda 3%, odtučněný kakaový prášek, aroma, jedlá sůl.


Je totožná s kaší z Tesca, kromě mléčných bílkovin obsahují to samé. Zde bych nevymyslel ani jiný popisek.Chuťově jsou taktéž identické.

Jediný zásadní rozdíl je v ceně, ta je v případě kaše z BonaVita o 4 Kč více na 100 g výrobku.

Dr.Oetker – Ovesná kaše čokoládová 

Složení: ovesné vločky 63%, sušené polotučné mléko, bramborový škrob, čokoládové vločky 1,6%, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, zahušťovadlo (karubin), glukózový sirup, jedlá sůl.


Největší propadák, složením je na tom podobně jako dva výše zmíněné, takže nečekejte zázraky. Navíc se špatně rozpouští a tvoří poměrně velké hrudky. Ze všech kaší má tato nejméně čokolády. Karubin je přírodní zahušťovadlo, které se do kaše používá snad u všech velkovýrobců, ale za nelogické pak považuji použití ještě bramborového škrobu, který má obdobné vlastnosti.V chuti hraje hlavní roli sladkost, pak přijde něco jako čokoláda a to je vše.

Průměrná cena se rovná průměrné chuti a horšímu složení.

Všechny sáčkové instantní směsi vypadají velice podobně, dokonce bych si troufal říct, že Tesco a BonaVita je jeden a ten samý výrobce, vzhledem ke složení. Z obalu jsem to bohužel nevyčetl.

Janova pec – čokoládové musli

Složení: ovesné vločky 46%, para ořechy, lísková jádra, mandle, kešu, kokos, čokoláda 10%, banán (cukr, med), med, olivový olej.


Největší překvapení a můj osobní vítěz. Doporučovali mi vyzkoušet kaši z müsli a ono to fakt funguje. Konkrétně tahle směs je zapékaná. Co se týká složení, tak asi není co vytknou, cukr v sušeném ovoci je přirozený, slouží jako konzervace a dodává ovoci chuť. Jediná drobná nevýhoda může být vyšší množství tuků, ale jedná se o tuky zdravé, které jsou obsažené ve značném množství ořechů uvnitř.Müsli po uvaření trochu zesládne (rozpustí se med), a proto je vhodnější ho dát např. 50g a k tomu 50g klasických vloček.

Cena na porci je nejméně příznivá, ale vzhledem ke kvalitě surovin a celkovému obsahu přiměřená. Navíc se tím přece nebudete cpát každý den (pokud vám nezachutná jako mně 😀).


Jakou instantní kaši vybrat?

Pokud si dopřejete rychlou kaši ze sáčku jednou za čas, určitě vám neublíží žádná z výše uvedených. Ale cenový rozdíl mezi obyčejnou kaší a těmi kvalitnějšími není tak propastný, aby si ji jednou za čas nemohl dovolit každý.

Ze směsí velkovýrobců bych zvolil Emco, má největší obsah vloček i čokolády. Je dobře rozpustná a doba vaření odpovídá etiketě. Pokud si do ní přidáte trochu vlastních vloček, dostanete dobře ochucenou kaši.

Zástupci menších výrobců mají každý své výhody, u Mixitu si můžete vybrat jejich vlastní mix nebo si tubus poskládat a vše bude sestavené z kvalitních produktů.
Naopak u Janovy Pece jste omezeni nabízeným müsli, ze kterého můžete kaši udělat. Kvalita směsi je nadprůměrná a po uvaření je z testovaných výrobků nejchutnější. Navíc má příjemný bonus. Pokud nemáte chuť na kaši, můžete vzít ten stejný pytlík a vykouzlit z něj misku müsli s mlékem/jogurtem nebo ho jíst rovnou ze sáčku.

Používáte instantní kaše? A která je vaše nejoblíbenější? 🙂

8 Comment

 1. AnelC says: Odpovědět

  Zůstala jsem u emca a pohankové bio kaše. Občas si jí dám k snídani, ale také není špatná do práce kde bych se jinak neměla šanci najíst a kaše se může udělat krásně do hrníčku. Ovšem emco kaše jsou opravdu sladké, nedokážu ji kvůli tomu snist celou. Takže za mě kaši jen občas a na chuť…:-)

 2. Anonym says: Odpovědět

  Pár kaší už jsem zkoušela, je to i o konkrétní kaši jednoho výrobce. Např. právě ta čokoládová Emco byla šíleně sladká a navíc mi přišlo, že je hodně toho kolem, ale málo vloček. Na druhou stranu Emco jahodová -30% cukru je jedna z nejlepších, co jsem zatím jedla. Semix má dobré kaše, jablečná se skořicí je sladší, ale záleží, jak si ji kdo zalívá a má pak hustou. Ta pohanková letěla do koše, totéž rýžová s malinami, nebyla jsem schopna to sníst, až se mi z ní dělalo špatně. Takže Semix u mě vede s vanilkovou kaší ovesnou a potom výborné chia kaše s borůvkami nebo ještě novinka chia kaše s jahodami a smetanou. Od semixu si pak kupuji i ovesná srdíčka.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Děkujem za recenze, určitě je někdo využije 🙂

 3. jula says: Odpovědět

  ja dodnes se slzou v oku vzpominam na psenicnou cokoladovou instatni kasi od vitany – byla to nase pravidelna snidane mnoho let, pritel si ji delal do talire hustou, ja do sklenice ridsi abych ji mohla pit a byla to neskutena dobrota – bohuzel je to uz nekolik let co ji prestali vyrabet

  1. jula says: Odpovědět

   jo a jeste: par dalsich kasi jsem v prubehu tech let (kdy vitana tu „mou“ prestala vyrabet) vyzkousela a vsechny byly bud chutove hnusny nebo desne preslazeny – zatim jsem nahradu nenasla…

 4. Hanka says: Odpovědět

  Já mám ráda kaše „Dobrá snídaně“ od Green Apotheke. Uvnitř není nic špatného, ale je to malá porce. Používám jako přísadu do neslazeného tvarohu nebo jako svačinu před ranním tréninkem.

 5. Kristýna says: Odpovědět

  Já bych nedala dopustit na ty ovesné kaše od top natur. Ty emco mě až tak za srdce nechytly, jak chuťově, tak složením. Chystám se vyzkoušet i ty jejich probiotické kaše, abych trošku tomu zažívání pomohla, tak pak mohu podat info 🙂

 6. Anonym says: Odpovědět

  zkoušeli jste někdy od mogadoru? ten co vyrábí směs zajíc. Kaše je nejskvělejší kterou jsem kdy jedla, balení je krabice se 3 kašemi, cen kolem 50 kč.

Napsat komentář