Jak na dokonalou kaši?

Tentokrát nepůjde o chuť, ale podíváme se pod pokličku zdobení, focení a úpravě fotek kaší a jídla obecně. Předem bych rád upozornil, že nejsem fotograf a budu se věnovat focení pomocí telefonu. Pojďme na to.

Alfa a omega všech fotek je světlo. Jakmile je ho nedostatek, nedokážete nikdy ze záběru dostat maximum. U focení telefonem musíte počítat i s druhem světla, protože pomocí žárovek sice můžete dosáhnout ideální světelnosti, ale problém je s teplotou barvy, která jde do teplého odstínu – žluté – a s tou si dobře poradí málokterá aplikace.

Názorná ilustrace je na úvodní fotce, oba se Zuz fotíme v ten samý okamžik. Jediný rozdíl je, že ona má za zády okno a já sedím čelem proti němu.

Ideální je tedy použít přirozené světlo a fotit co nejblíže jeho zdroji. Pokud tato možnost není, zkuste doma najít zářivku, ty mají většinou „studený“ odstín blízý tomu dennímu.

Neméně důležitá část fotky. Pokud bude misečka/talíř zajímavý, přidá to fotce šmrnc. Samozřejmě si vystačíte i s jedním či dvěma bílými kousky. Ty oceníte hlavně ve chvíli, kdy máte naaranžovaný celý záběr a není na fotce jen mísa s kaši.


Nejčastěji doma používáme bílou misku od Jamieho Olivera a poslední dobou taky ručně dělané keramické nádobí z jedné šumavské dílny. Hluboký talíř vytahuji ve chvíli, kdy už bylo Olivera až moc, nebo chci prostě změnu (čím širší okraj, tím honosněji na fotce vypadá).

To je popravdě má největší slabina. Většinu fotek potřebuji udělat rychle, protože nemám 20min čas jen na nazdobení a aranžování. Proto se snažím využít cokoliv, co je doma a vypadá dobře. Nejvíc se mi osvědčilo dřevo. Ať už ve formě podlahy, kuchyňské linky nebo dveří. Když už nevím, kde fotit, najdu bílou zeď a blejsku kaši tam (pokud nemáte bílou zeď, zajděte do papírnictví, prodávají tam za 20kč fotopapír s rozměrem A2 nebo A1, ten vám bude bohatě stačit).


Ale meze se vůbec nekladou. Nedávno jsem třeba objevil tuhle boží podlahu u nás na chodbě a na fotkách vypadá fakt skvěle.

Nezapomeňte využít roční období. Na podzimu je cool barevné listí a v zimě frčí třeba jinovatky na trávě. Stačí se toho nebát, hodit na sebe bundu a na 20s vyběhnout ven.
Co vždy funguje jsou zvířata. Pěkný pes potěší (horní foto) a smutný boxer vás vystřelí mezi top fotky dne 😀 (dolní snímek).
Základní věc je hustota kaše jako takové, aby se dekorace nepotápěla jak Titanik a vydržela na svém místě. Důležité je taky, co na kaši dáte. Čerstvým ovocem nepokazíte nikdy nic, na mražené si dejte pozor. Dokud je zmrzlé, vypadá dobře, ale jak povolí, tak není fotka příliš vábná. Proto raději dát na kaši ovoce rovnou z mrazáku, vyfotit a pak přihřát v mikrovlnce, pokud vám to vadí (ano, je to trochu na hlavu 😀). Osobně třeba jahody pak jen zastrčím do kaše a ony za několik málo minut krásně povolí :).

Je dobré barvy kombinovat – pokud použijete banán, není na škodu přidat třeba jednu jahodu, ta zaujme oko a celou fotku pozvedne zase o kousek výš.


Někteří nechávají na konci ovoce i stopky, vypadá to velmi efektně, ale jíst to pak nechcete.
Pokud už si nevím rady, kouknu na insta food blogerů a nějaký ten nápad si půjčím (např. fialovou kaši) :).

Na úpravu fotek používám jen dvě. První je vestavěná funkce přímo v telefonu ve fotkách. Vetšinou měním sytost a nebo přidávám jas, protože nemáme zrovna nejsvětlejší byt. Jako druhou mám klasickou aplikaci Instagram. Fotky nikdy nefotím přes ni (zdá se mi, že nedělá tak kvalitní fotky jako app foťák v telefonu).
Písmo a šipky jsou vytvořené v aplikaci A Beautiful Mess (je bohužel placená).
U instagramu se snažím vyhnout filtrům, většinou snímek spíše zhorší. Jediný případ, kdy je aplikuji, je ve chvíli, kdy je fotka tak ošklivá, že se nedá nic dalšího pokazit :D. Co ale používám, je funkce vyblednutí nebo tilt shift, která fotku rozmazává.
Malá ukázka filtru je na této fotce. Od základu byla špatně a poměrně škaredá, takže s ní ani chudák filtr nic neudělal :D.
A nebojte, každý jednou začínal. Chce to jen čas, fotit a fotit. Moje začátky byly popravdě hodně krušné, viz spodní foto.

Jaké jsou vaše tipy na nejkrásnější fotku? 🙂

1 Comment

  1. Zuzan says: Odpovědět

    Škoda, že jsem se k tomuhle super článku dostala až teď, když si kaše tak moc nedělám😃 Ale vše se dá aplikovat i na další #foodporn , takže díky za něj😊 Spoustě lidem se protáčí panenky, když si někdo fotí jídlo. Musím přiznat, že se za to díky tomu celkem stydím🙈😃 Ale podle mě je to taky svým způsobem umění, stejně jako fotit cokoli jiného. Je zajímavé se mrknout na shrnutí všeho, co stojí za dokonalou fotkou. Už jsem měla trošku komplex, že s tím točím tak dlouho, až mi to skoro vystydne a stejně to vypadá hůř než ve skutečnosti😂 Zatímco ty to jen tak mimochodem nějak cvakneš a půlka instagramu si poslintá displej😄 Tome, máš můj hluboký obdiv, že jsou fotky tak jednoduché a přirozené, a přitom do puntíku skvělé👌 Není to jen tak.

Napsat komentář