Kde číst o fitness… a kde teda fakt ne!

S boomem fitness a zdravého životního stylu (díky bohu za něj!) se na nás denně valí neskutečné množství informací, často protichůdných. Jeden hlásá paleo a petstotisíc triků na kulatá ramena, jiný zase high fat-low carb a  „15 způsobů, jak dosáhnout plochého bříška“. Prase aby se v tom vyznalo.

1d6eb6d7f151ae0cab563949b5e7c53e

Díky bohu existuje něco jako „evidence-based“ metodologie, tedy věda založená na důkazech. Je to cesta, kterou už se nějakou dobu ubírá současná medicína, a k mé velké radosti dostává čím dál větší prostor i v oblasti sportovní výživy a tréninkové metodiky.
Přestaňme tedy naslouchat „bros“ z fitka, kteří vypadají už 20 let stejně, hlásají, že sacharidy na večeři se automaticky ukládají do tuku, a o lidském těle vědí kulové. V módě jsou nabušení vědátoři přednášející na univerzitách, protože kombinace vysokoškolských titulů a gains je sexy.

49862743

V dnešním článku mrkneme na to, z jakých zdrojů čerpám znalosti a informace a kdo jsou ti mí oblíbení „guru“ (hrozný slovo).

Knihy, ebooky

image

Zas a znova se musím vrátit k mým drahým Muscle&Strenght pyramids. Eric Helms a Andrea Valdez přehledně a pochopitelně sepsali veškeré znalosti o výživě a tréninku, které normální člověk může potřebovat, včetně rozlišení základních pilířů od drobných detailů.
Nejlepší investice do literatury za posledních X let (knížky do školy si půjčuju z knihovny, hehe), často se k ní vracím a doporučuju.

Weby

Examine.com – výsledky studií o suplementech a výživových doplňcích pěkně pohromadě a v přehledných infografikách. Co má smysl koupit, co ne, kolik čeho atakdále. Určitě mrkněte, třeba přestanete vyhazovat peníze za glutamin a BCAA.

Alan Aragon – jeho práce se týká hlavně sportovní výživy, je autorem ebooku The Lean Muscle Diet (kterou jsem stále ještě nepřečetla, styď se, Zuzano) a spousta zajímavých článků visí na jeho blogu. Taky je to prostě cool týpek.

Lyle McDonald – ultimátní vědátor. Jeho stránky jsou nekončícím zdrojem informací a zajímavých článků, pokrývá jak trénink, tak sportovní výživu a suplementaci, moc zajímavé jsou taky jeho texty o životě s bipolární poruchou.

Eric Helms – potkat toho chlapa na ulici, poprosím ho o autogram na prsa. Kéž bych sehnala plakát do pokojíčku.
Trenér, autor knížek, naturální kulturista, trojbojař, přednášející na univerzitě a v současné době všude možně jinde. Nejvíc oceňuju, že dokáže strohý jazyk vědeckých studií přetavit do praktických implikací pro každodenní život, protože rady umí rozdávat každý, ale nikdo nejsme dokonalí sportovci přesně podle tabulek. Konkrétní web plný moudrých řečí sice nenabídnu, ale jakýkoli jeho text nebo rozhovor je zárukou kvality.

 

A pokud hledáte konkrétní studii/specifické informace, kromě klasického PubMedu je tu Journal of the International Society of Sports Nutrition (jaký fancy název, že) nebo SuppVersity.

Kdo by si chtěl odborně přečíst o přípravě na závody, zlatým pokladem mezi všemi studiemi a odbornými články je TOTO – jak jinak než z pera (mimo jiné) Erica a Alana.

Youtube

Omar Isuf – tak zábavný a tak chytrý, že mu i ten culíček odpustíme!

Iraki Nutrition – tenhle kanál už je trochu vyšší level, spíš než jako pozadí surfování na netu si připravte tužky, bloky a čekejte odbornou přednášku. Pozvaní hosté jsou ale opravdovými experty ve svém oboru a témata se rozebírají do hloubky. #nerdPorn

Podcasty

Po cestě do školy, při venčení, běhání… Jak líp strávit čas než posloucháním chytrých slov.

IceCream4PRs – sympaťák Jeff Nippard si zve ty nejpovolanější a třeba panelové diskuze na téma reverse dieting nebo poslední týden předzávodní přípravy jsou, co se týče aktuálních informací, unikátní.

Shredded by Science – jak na hubená lýtka, kolik kardia je až moc kardia, „metabolic damage“… Luke a Lawrence rozebírají v krátkých podcastech všecko možné. A taky jsou zábavní. A Briti. To chceš.

Kromě toho pravidelně stahuju třeba Barbell 1 Show, 3D Muscle Jourey Podcast, Elite Muscle Radio… jsou toho mraky.

Co u nás?

V našich končinách… je to smutnější. S čistým svědomím můžu doporučit dva zdroje. A ani jeden z nich vlastně není český. Ach jo.

Fitcult – sláva Simonovi a jeho snaze vnést do československých internetů nový vítr. Články na Fitcultu neobsahují žádný bullshit a dokážu si představit, kolik je za tím práce jen ty zdroje nastudovat. Palec hore.
(A to nepíšu jen proto, že mě kdysi zařadil mezi „Nejvíc fit Češky a Slovenky na instagramu“ :,-D.)

Zápisky nutriholičky – skvělý web, který i mě přináší spoustu nových informací o výživě a biochemii. Judit je moc šikovná výživářka, a to ne absolventka nějakého pochybného rychlokurzu, ale magisterského oboru Nutriční specialista na lékařské fakultě.  A taky moc hezky píše. A taky je moc hezká. Doporučuju.

A kde teda fakt ne

 • časopisy dostupné v našich trafikách. Je mi jedno, jakého ultrasvalovce nebo sličnou fitnessku mají na obálce, jejich rádobyučené články ve mně vzbuzují záchvaty pláče.
 • „Instruktoři fitness“. Kurzů je u nás teď cca 5 na každého zájemce, trenérů plná šatna v posilovně a úroveň je žalostná. Čest výjimkám. Ale 90% absolventů má opravdu tragické znalosti.
 • takový ten web, kterému nechci dělat reklamu, začíná na „super-„, je barevnější než duha, jeho hlavním zájmem je prodat zbytečné suplementy a vykládá zmaty o tom, jak po ovesné kaši umřeme.
 • kdokoli, kdo nabízí „ultimátní tréninkový systém“, „jedinečné stravovací a tréninkové protokoly“, svůj marketing zakládá na skandálních prohlášeních a senzačních titulcích a jediné co musíte udělat, je poslat na bankovní účet kulatou sumu a tajemství 6packu,kulatého zadku a Kamene mudrců vám bude odhaleno. Omg.

28250528

A jako vždy platí – používejme selský rozum a nenechme se zblbnout líbivým marketingem ;).

Nějaké další kvalitní zdroje, které neznám nebo jsem opomněla? Budu ráda za tipy! Stejně tak jako za odstrašující případy fitness hnoje, sem s tím, ať se zasmějem :D.

11 Comment

 1. Zuzi díky moc za ty zdroje. Znala jsem jen examine a občas se snažím hledat jinde, ale asi to s googlem neumím dát dokupy 😀 Takže díky moc za tipy. Hele a ty pyramidové knihy vždycky když u tebe vidím říkám si, že si je musím koupit 😀 tak teď snad fakt 🙂
  Měj krásný den. V.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Nj, google mate, těžko poznat, co stojí za to číst😁.
   Jsem ráda, že byl článek užitečný☺️

 2. Ared says: Odpovědět

  Porad si ncetla knihu „co vam vyzivovy poradci neříkají (protože o nevědí) “ ? Momentálně je to asi nejlepší český zdroj infa.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Pořád ne😁. Nějak se mi do toho nechtějí investovat peníze, ale pokud budu mít možnost, přečtu a napíšu 🙂

   1. Ared says: Odpovědět

    Si stahni aspoň tu ukazku co maji na uloz. To at vis jaký to je.

 3. Kiki says: Odpovědět

  Proc jsi hned tak odsoudila Adama Ceslika a jeho protokoly, je mi jasné ze to bylo myšleno na nej, přijde mi ze zrovna to co pise ma hlavu a patu, plus je toho sám vzorem.

  1. Zuz says: Odpovědět

   Spousta věcí, které hlásá, je vytržená z kontextu a některé jednoduše nejsou pravda. A nelíbí se mi ten styl marketingu. Ale to už je samozřejmě otázkou vkusu.

 4. Milouš says: Odpovědět

  Přesně tak Zuzko (ohledně Adama Česlíka). Má talent psát tak,že ví o čem mluí,takž lidi mají tendence mu věřit.
  Jestli je nebo není pravda to,co hlásá,nechme stranou,to je na delší diskuzi.
  Ale ten marketing a předraženost „protokolů“ (ze kterých ti, jestli se nemýlím,nenabídne ani ukázku), to je něco,co mě jako potenciálního klienta varuje už hodně dopředu.
  Protože to smrdí nějakým podvodem.
  Nehledě na tu propagaci „ultimátního“ tréninkového protokolu.
  Nejlepší trenéři jsou ti,kteří už za život trénovali hodně lidí (a u toho se pořád vzdělávají teoreticky),tzn. vědí o nespočtu typů chování lidského těla v závislosti na zátěži a stravě. Čím víc vidíš,tím lépe dokážeš odhadnout,jak zrovna ten který bude reagovat na trénink,který se mu chystáš napsat.
  A tuto zkušenost prostě pan Česlík v jeho věku nemůže mít. Takže 2 000 kč za tréninkový protokol si mnoho z nás radši ušetří na tréninky s trenérem,který nás třeba i uvidí na živo.
  Něco jiného je číst si o výživě a typech tréninků,něco jiného je snažit se napasovat jeden tréninkový protokol na všechny lidi,co si ho koupí. Nic takového není možné.

  1. Kiki says: Odpovědět

   Tréninkové protokoly byly asi mesic zpět za 700, kde byl popsán detailně plan na 3 mesice ale ok, kdyz si myslíš ze stoji 2000:D

   1. Sabina says: Odpovědět

    Tak jedna vec je snaha se prodat a marketingove nabidnout neco, co trh chce (coz je jednoduchej navod na dokonaly telo a je fuk, jestli je to protokol, plan, cokoliv).
    Druha vec je Adamova neuveritelne arogantni retorika, zive si vybavuju diskuzi na tema „kdo neji maso, nemuze byt zdravy, ani normalni a v posilovne v podstate vubec nema byt“. Adam sam je navic superpomlouvac vsech, kteri se snazi svetu sdelit i neco nad ramec jeho protokolu 🙂

    To je treba krajne nesympaticky jednani.

 5. Moc hezky napsáno a rád vidím, že i někdo jinej studuje stejný zdroje a dokáže rozeznat kvalitu od prodejců snake oilu:)

  Kdyžtak ještě další kvalita zde:
  http://sigmanutrition.com/
  http://www.lookgreatnaked.com/blog/

Napsat komentář