Medička na stážích II. – mrcha zkouškové

V úvodním dílu této lékařské minisérie jsme si zrekapitulovali dosavadní studium a přihodili zkušenosti získané na některých stážích. První půlrok utekl jako voda, ale než mohly přijít radosti jarního semestru, čekala mě jako obvykle jedna výzva k překonání…

Mrcha zkouškové

To poslední v opravdu ošklivém vydání. Pořádí stáží vyšlo pro náš kruh tak nešikovně, že jsme si málem žádnou zkoušku nemohli odbýt už přes semestr (krásná novinka čtvrťáku) a v klasickém zkouškovém to bylo, alespoň pro mě, občas na krev.

Stomatologie

Dobrá, nepřehánějme, Stoma opravdu záhul nebyla. 18 otázek za dva dny učení je asi tak 20x menší množství informací než obvykle. Velkou spoustu jsem si dobře pamatovala už ze stáže – základní způsoby, jak si zlámat obličej, nádory vrůstající dovnitř úsměvu nebo obrázky karcinomu jazyka – to jsou zážitky, které nezapomeneš.
Což neplatí o otázce „V kolika měsících rostou které zuby“, to jsem uměla možná 5min před zkouškou a 2min po ní.

Usmívat se, nenadávat a bylo to doma.

ORL

S ušním-nosním-krčním jsem začala ležéérně už přes vánoční svátky. Pohoda přečtu, mám spoustu času, že. S blížícím se termínem se ale stupňovaly nervíky a poslední 4 dny jsem jela málem nonstop. Angíny na padesát způsobů, breptavost a patlavost, chirurgické zákroky.

IMG_4698

Duší umělec. 

Na zkoušku jsem dorazila ve stavu kruhypodočimajakpanda a nechteměbrečetaspát, vytáhla si krásné otázky (naslouchadla strkáme na ucho, do ucha a za ucho) a odcházela s Áčkem a pochvalou od pana profesora navrch. Upadnout na 2 dny do bezvědomí.

IMG_4805

Strategie vzbuzovat lítost často vychází.

Farmakologie

Když máte na zkoušku málo času, je to stres. Když na ni máte času mnoho, je to psychická tyranie. Skoro měsíc strávený mezi nekončícími seznamy léčiv, které jsem za velkých bolestí rvala do hlavy, aby za pár dní (či hodin) vytékaly druhým uchem ven.

10407848_1463939957212555_5129876789091049851_n

Ráda se učím věci, které dávají smysl, dají se pochopit, odvodit, namalovat do schémat a propojit do souvislostí. Farma jsou Zlaté stránky v latině. Embramin, moxastin theoklát, promethazin, loratadin, bisulepin, levocetirizin, atakdále, kdybych skládala náhodně písmenka za sebou, nikdo nic nepozná.

Kromě toho tu byla taky Farmakologie obecná. Spoustu různých grafů popisujících, co se s tím prášečkem děje, když ho spolkneš, píchneš do žíly, píchneš mimo žílu, strčíš si ho do zadku… no máte představu. Vedlejší účinky, závislosti, lékové interakce, to vše byla pořád ještě zábava. Na konci skript ale čekala Farmakoekonomika s výpočty a tabulkami, kterou prý „nikdo neví, jak u zkoušky chtějí slyšet, ale to, co je v materiálech, jim nestačí“. Panikapanikapanika.

Processed with MOLDIVPapír a miska, zkouškové v kostce.

A tak jsem se učila a spala a učila se a jedla a učila se a chodila cvičit a učila se a občas to proložila záchvatem úzkosti nebo apatie (dle obvyklého studijního scénáře).
Farma není kámoš. Ale víte, že se ty léky naučit prostě musíte. Že není jiné cesty. Utrpení je reálné, bolest je velká, seznamy léčiv nekončící, ale plán B neexistuje.

54548748

Jo a tohle taky každý rok nesnáším.

Připouštěcí zkouškový test vyšel bez problémů, nevytáhla jsem si ideální otázky ani ideálního zkoušejícího, ale po vlastně příjemných 40min, kdy se mě pan doktor zeptal snad na VŠECHNO, jsem vyklopýtala na chodbu s Béčkem. A čekala dva dny, než mi docvaklo, že je to za mnou.

IMG_6346

Prázdno v duši po úspěšné zkoušce léčím vytvářením prázdna v peněžence.

Diagnostické zobrazovací metody

„Mal som na to dvanásť dnou, ale aj za desať sa to dá“, ubezpečil mě spolužák o učení na DIA. Rentgeny, magnetická rezonance, CT a podobné srandy. Termíny byly neúprosné a mně nezbýval víc než týden.
Započala jsem ho tím, že jsem jeden a půl dne, v poFarmakologické kocovině, seděla a slintala, neschopná otevřít jakoukoli učebnici.

11207369_1580978988841984_6581276371506043441_n

Diagnostické metody nově zkouší celá komise se zástupci z jednotlivých fakultních nemocnic. To abyste A) se mohli ztrapnit před co největším počtem lidí, B) aby nejmenovaný pan přednosta už nemohl svým brutálním zkoušením tolik narušovat statistiku úspěšnosti daného předmětu a studentům způsobovat traumata.

Po ostudně krátké době učení s intenzitou nula celá trapas (což byl po 7 týdnech zkouškového maximální možný výkon) jsem zasedla mezi učené pány doktory, povykládala jim něco o radioaktivním jódu a CT krku a s klasickým Béčkem vyklopýtala z posluchárny… na svobodu.

Týden volna, který jsem si vybojovala do začátku dalšího semestru, jsem strávila o jednu osmičku vpravo dole lehčí a s pytlem mraženého hrášku na obličeji, protože co kdybych se třeba nudila, že :D.

 

Příště se snad konečně dostanu k tomu, jak to teda vypadá na těch stážích! Oční, Dětské a nebo Soudní zanechaly nemálo zážitků :).

Za obrázky díky Humor na LF MUNI.

 

3 Comment

 1. Katka says: Odpovědět

  Ahoj 🙂
  Chtěla bych ti jen říct, že jsi mi neskutečnou inspirací. Studuji prvním rokem radiologii na stejné fakultě jako ty a chci zkusit ještě jednou medicínu. To, jaké tu od tebe čtu články mě občas děsí, ale na druhou stranu, když vidím, co všechno se dá zvládnout, když se do toho člověk zakousne je obdivuhodné a já ti za to děkuji, že to s námi sdílíš. Člověku to dodá naději a sílu. Ještě na všeobecném lékařství ani nejsem (ani nevím jak se tam dostanu), ale můžu s jistotou říct, že pokud se na to dostanu, tak bych chtěla být tak silná jako ty. Moc děkuji a přeji hezká den. 🙂

 2. sasa says: Odpovědět

  „Když máte na zkoušku málo času, je to stres. Když na ni máte času mnoho, je to psychická tyranie.“ Toto je úplne geniálna veta, ktorá vystihuje moje štúdium na 100% a zvyčajne sa ta tyranie na konci preklopi stále do stresu. 😀

  Super super! Palec hore za článok bez zbytočných hyperbol -presne tak ako to je. 🙂 super!!

 3. Musím též pochválit větu „Když máte na zkoušku málo času, je to stres. Když na ni máte času mnoho, je to psychická tyranie.“ 😀 Opravdu mě pobavila a navíc je víc než pravdivá 😀
  Jediné co vím, co obnáší je farmačka a koukám, že to byla procházka růžovým sadem oproti tomu co se učí na VŠ 😀 každopádně musím pogratulovat ke všem zkouškám! 🙂

Napsat komentář