Náš Instaživot XCV.

Týden před svátky většina lidí peče cukroví, degustuje punče a obaluje dárky (možná i sebe) do balících papírů. U nás doma najdete Toma zabaleného dokonale, jen pro změnu do podkladů k diplomce a štosů studijních materiálů. Vánoce si ale ukradnout nenecháme, na nás jsou i státnice krátké :).

Zuz

Špenát jsem neměla ani nepamatuju a i když je ten čerstvý babiččin teda trochu jiná liga než tento kupovaný mražákový, s hromadou česneku (mám chápavého muže 😀), kuřecím a pohankou dopadl na výbornou.

Protože zvedání těžkých činek dělá škaredý velký svaly, silový trojboj je neženský sport a powerlifterky mají široký pas a zadek jak skříň.
Že ano :P.

V sobotu jsem v Praze vyřizovala nějaký vánoční byznys a uspěchanému městu utekla do oblíbené EMY na jeden aeropress a hlavně moc milé povídání. Sláva instagramu, díky kterému může člověk poznat lidi se stejným pohledem na svět :).

Před sedmou ranní je to v Lužánkách boží (a běžecké boty kloužou jen trošku). Respekt tomu, kdo stvořil tohohle třímetrového obra!

Moc díky za možnost přidat se k téhle ježíškovské delegaci. Na začátku byl skvělý nápad, spousta návštěv hračkářství a mnoho metrů balícího papíru. Výsledkem pak několik mediků ověšených taškami plnými lega, panenek, traktorů, her a kostek před branami Dětské nemocnice. Obešli jsme každou postýlku na dětské onkologii, neurologii a pediatrii a aspoň za mě tohle byl rozhodně jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších zážitků letošních svátků.

Středeční pecky – bench s pauzou, shyby a mrtvé tahy k počůrání: 3x3x115kg, 3x3x100kg.
Ani jsem sebou na konci nešvihla, palec nahoru mému autonomnímu nervovému systému!

Tom

Neděle ráno, žena úřaduje v kuchyni, já vařím kávu a na všechno dohlíží tady paní kráva, kterou jsme dostali jako první vánoční dárek a bučela blahem :).

První kolo chlapského pečení je za námi, všichni se s ním skvěle poprali. Jen Dodo, který dělal v neděli tenhle bretaňský koláč, přišel i k pár šedým vlasům, protože dle jeho slov po hodinách v kuchyni měl ve formě tmavej, tuhej pudink se švestkami :D. A to nechceš! Ale chuťově to byl nejlepší bretaňský koláč, co jsem kdy jedl (a taky první).

Háj fešn posledního týdne – tepláky, kecky, kabát a čepice. Protože při rýmečce nechceš chodit ven, natož si oblíct kalhoty s puky a slušný boty. Takže Ježíšek a.k.a. Alfréd a.k.a. nemocná kaše vyzvedl všechny dárky v tomhle ohozu a bylo mi fajn.

Vánoční atmoška? Tu mi nenavodily ani tyhle nejbožejší tepláky u zasněžené kaše.

Letos nějak nemám pocit, že by zítra měl být Štědrý den, ale jen další, kdy musím makat dál, aby vše fungovalo, jak má a vše se stihlo včas. Ale snad to přijde, nevzdávám to a pomalu ladím Lásku nebeskou, kterou si nemůžu nechat ujít :).

 

 

 

4 Comment

 1. Anonym says: Odpovědět

  Ahoj Zuz. Opravdu miluji tvoje články o odkrivani témat z medicinskeho hlediska a velice by mě zajímal tvůj názor na vegetariánství. ☺️ Ikdyz ho nenapíšeš, tak ti děkuji za každý další článek ☺️❤️

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ahoj :). Když někdo nekonzumuje maso z přesvědčení a z důvodu svého vztahu ke zvířatům, je to samozřejmě naprosto v pořádku. Pokud zároveň klade důraz na to, aby mu ve stravě nechyběl žádný z vitamínů, minerálů a dalších potřebných složek (zejména v těhotenství, tam to bývá oříšek), není na tom ani nic nezdravého.

 2. Jana says: Odpovědět

  Ahoj. Chtěla bych se zeptat, co je lepší v případě, že přečerpám svůj plánovaný denní příjem kalorií, ale vím, že skoro celý tvořily sacharidy a tuky…raději už nejíst, nebo bílkoviny doplnit a o to víc příjem překročit? Vím, že jsou bílkoviny pro svaly důležité, ale pokud je příjem zbývajících maker tak velký, může dojít k úbytku svalů? (vím, že za den asi ne, ale obecně :)) Snad to není moc blbý dotaz 🙂
  Přeju krásný konec roku 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ahoj, Jani 🙂 Tohle moc pěkně vystihuje výživová pyramida od Erica Helmse – nejdůležitější je poměr příjmu a výdeje energie, takže denní příjem kalorií, až když to je splněné, tak má smysl se zabývat množstvím jednotlivých živin (sacharidů/tuků/bílkovin), následují vitamíny a minerály, „nutrient timing“ a až někde na špici suplementy.
   Jednoduše řečeno, pokud se ti výjimečně stane, že svůj příjem energie pokryješ hlavně z tuků a cukrů, nemá smysl nebo valný význam pro ochranu svalů dojídat bílkoviny. Prostě to tak necháš a další den se stravuješ jak jsi zvyklá, o nic nejde 🙂
   Jeden den nebo několik málo dnů nic nezmění, vždycky záleží na tom, jak náš životní styl vypadá z dlouhodobého hlediska :).

Napsat komentář