Pravda o zdravé výživě

Loono <3

Jak už věrní čtenáři blogu už jistě zaznamenali, v únoru jsem měla to štěstí rozšířit řady Loono people. Ocitla jsem se ve světě, kde neexistuje slovo „nejde“, a mezi lidmi, kteří jsou odhodlaní věci měnit. A je to super svět 🙂
K workshopům #prsaKoule, kde učíme lidi, co to ta rakovina vlastně je a jak jít svému zdraví naproti, přibývají neustále další a další preventivní, informační a hlavně moc příjemné akce, které mi bylo potěšením sledovat. Moje nejoblíbenější jsou besedy „Pravdy o…“, kde s odborníky rozebíráme nějaké populární a mýty opředené téma týkající se zdraví. Na Antikoncepci, Očkování nebo Porodech už bylo narváno a jedeme dál :).

Moc mě bavilo koukat se, jak to zkušeným Loono lidem jde, jak profesionálně mluví na veřejnosti, jak jsou šikovní na kameru atakdále.
Jen to z dálky pozorovat, tak to bylo pro mě v pořádku.
Jaké bylo však mé překvapení a hrůza, když se v Loono kalendáři na 21. 3. objevil zářivý titulek „Pravda o zdravé výživě, Brno“ a v kolonce „moderátoři“ moje jméno.

Jasný. Já, která se zakoktávám i při představování a mé artikulaci občas nerozumí ani vlastní rodina.

Ale protože jsem tvor milující výzvy, odložila jsem počůrání se strachy a místo toho oslovila spolumoderátora Davida, abychom dali dohromady témata a celý program.

Brainstorming ve složení brněnský Podnik – Praha – Boston

Nervíčky

Ono březnové úterý pak nadešel den D – dorazila část pražského týmu i s maskotem nové Srdce kampaně a vesmír byl vyloženě na naší straně, protože krásnější jarní počasí jsme si nemohli přát. Udělali jsme pár SrdceVBrně fotek, posbírali v kavárnách naše řečníky, do začátku zbývaly dvě hodinky a já pomalu vydýchávala svůj tep 120/minutu.

Odborné složení panelu bylo nejen velmi vzdělané, znalé problematiky a přístupné diskuzi, ale i mladé a atraktivní na pohled.
Andrea Jakešová a Verča Pourová jsou dvě ultrasympatické nutriční terapeutky, jejichž blog Ne hladu s nadšením sleduju už nějakou tu chvíli.
K nim se přidala Katka Čamková z věhlasného Patofyziologického ústavu Lékařské fakulty MUNI (věhlasného především mezi těmi, kteří na něm jako já skládali jednu z nejnáročnějších zkoušek vůbec).
A last but not least, Martin Krobot, předseda Asociace nutričních terapeutů přes den, nadšený bořič mýtů po setmění. (Wow, Zuzano, dneska jsi fakt král slohu.)

No a my dva.

Tak trochu jsem tušila, že o výživu bude zájem, ale proud zájemců tlačících se na besedu nekončil. Při pohledu na finální počet cca 160 diváků jsem chvíli uvažovala, jestli mám být nadšená nebo v panice utéct na autobus.

První vlaštovky. To jsem byla ještě v klidu. Kecám.

Pravda o zdravé výživě

Záznam z celé besedy bude dostupný brzy a já ho sem obratem přihodím. (A vy za odměnu pominete, že se při moderování občas hrbím na židli, trapně směju vlastním vtipům a jednou málem spadnu na zem. Jako by nestačilo, že mě David představil jako budoucího psychiatrického pacienta a vášnivou gymnastku. No máte se na co těšit. Ale jinak se nám to podařilo moc hezky :D.)
Do té doby bych z obsahu ráda vypíchla několik důležitých a zajímavých bodů.

Velký pozor na tzv. „výživové poradce“. Mohou za sebou mít nějaký pochybný kurz nevalné kvality, nebo třeba taky vůbec vůbec žádné vzdělání a znalosti. Na rozdíl od Nutričních terapeutů, kteří absolvovali minimálně 3 roky náročného zdravotnického studia, a naučí vás jak se stravovat/hubnout rozumně a s ohledem na váš zdravotní stav.

Vyhýbat se lepku je pro zdravého člověka kardinální hloupost. Po lepku se netloustne, bezlepkové výrobky nejsou zdravější. Vyřadit ho z jídelníčku je často drahé, zbytečné a s podstatným rizikem následného nedostatku vitamínů zejména skupiny B, případné minerálů jako je zinek.
A pokud máte podezření, že trpíte celiakií nebo jinou nesnášenlivostí těchto potravin, měli byste své obtíže konzultovat s lékařem – jedná se často o dědičnou záležitost a vy můžete díky správné diagnostice ochránit i své blízké.

Sojové, ovesné, mandlové, makové a bůhvíjaké alternativy mléka nejsou lepší než to klasické, kravičkové, pokud netrpíte nedostatkem enzymu laktázy ve střevě (taktéž se dá u odborníka diagnostikovat). Naopak se tak ochuzujeme o cenný vápník, kterého už tak průměrně v populaci nepřijímáme úplně moc.
A mléko nezahleňuje. A neodvápňuje kosti. Opravdu ne.

Vegetariáni a zejména vegani by si měli dávat veliký pozor na složení svého jídelníčku a pokud se pro tento způsob stravování rozhodnou, musí se více zajímat o to, jestli jim ve stravě nechybí některé potřebné látky. U dětí a těhotných žen velmi opatrně a na veganství raději zapomenout – nedostatek železa, vápníku a nadbytek vlákniny je veliký problém u vyvíjejícího se organismu.

Jednorázové detoxy jsou nesmysl, který může být i nebezpečný. O endotoxiny vznikající v našem těle i většinu exotoxinů z vnějšku (pokud neposvačíte třeba muchomůrku zelenou) se v pohodě postarají naše játra a ledviny. Uměle čistit střevo taky není dobrý nápad – čisté by být ani nemělo, neseme si v něm omračující množství bakterií, které jsou prospěšné a neobešli bychom se bez nich.

Konzumovat dostatek zeleniny, ovoce, masa, ryb a ořechů je určitě pozitivní věc. Ale nazývat to „paleo dietou“ je z principu docela hloupost (takto se v paleolitu opravdu nejedlo) a extrémní restrikce potravin není nutná – stejně poslouží vyvážený pestrý jídelníček, který nás nebude tolik omezovat.

Zkrátka a dobře – extrémy nejsou dlouhodobě vhodné, používejme selský rozum a rady přijímejme jen od opravdových odborníků.
Prostě jako vždycky :).

A protože byla v březnu v plném proudu příprava mladší sestry prsaKoulí – #žiješSrdcem – pustili jsme si na závěr ještě video k celé HitHit kampani.
A 160 lidí na něj koukalo.
A poslouchali, jak je důležité na své zdraví a nejen srdce myslet a co vlastně Loono dělá a co je naším cílem.
A mně zas vlhly oči a byla jsem šťastná, že se nám daří dělat to, co děláme. A že mi to celé dává smysl.

Celkově jsem z besedy měla hrozně dobrý pocit, probíhala v příjemné, přátelské atmosféře, řečníci dokázali všechna svá tvrzení odůvodnit a vysvětlit, dotazů mraky… Já jsem zvládla skoro 2 h vcelku obstojně vystupovat před desítkami lidí, nepovídala nesmysly ani neumřela nervozitou. Dokonce zjistila, že mě to hodně baví a možná mi to i trochu jde.

Už si vysnívám další Pravdu o. A bude to pro mě hodně srdcová záležitost.

Díky všem, co přišli, velké díky spoluhvězdě Davidovi za všecko, těm, co nás podpořili a dál podporují, a příště zas! 🙂

Fotky by skvělý David Sklenář.

 

16 Comment

 1. Zdenka says: Odpovědět

  Skoda, ze taketo nieco nie je na Slovensku, urcite by som sa zucastnila 🙂

  Temu vysadenia lepku, vajec a mliecnych vyrobkov momentalne riesim intenzivne. Chcela by som sa opytat na nazor, ci tieto potraviny uplne vysadit ak trpim migrenami a co sa tyka tychto potravin vysli mi vysoke urovne protilatok v teste intolerancie (aj ked sa nejedna o celiakiu ani o alergiu). Lebo tie nazory sa velmi roznia a clovek sa potom naozaj nevyzna.

  Dakujem pekne a prajem vsetko dobre 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ahoj Zdeni 🙂 Není test jako test – jiných, než těch poskytovaných lékařem, bych se určitě vyvarovala. Nevím samozřejmě, o jakém konkrétně mluvíš, ale na trhu se začínají objevovat nejrůznější výrobky, které spíš než spolehlivým testem jsou jen lapačem peněz zákazníka. Jsou založené na teorii intolerance na základě IgG protilátek – ty ale neznamenají nutně nesnášenlivost potraviny, jako spíš informaci, že se tělo s antigenem (danou potravinou) už někdy setkalo.
   Pokud ti intoleranci diagnostikoval lékař, jistě pak on dokáže poradit, jak se dál vzhledem k migréně chovat.
   Ale na tvém místě bych se držela hlavně selského rozumu – pokud je mi vyloženě po něčem zle, nebudu to jíst. Jinak nemá důvod to z jídelníčku vyřazovat :).

   1. Zdenka says: Odpovědět

    Dakujem velmi pekne, ze si si nasla cas na odpoved 🙂 Nejednalo sa praveze o test u lekara, islo o test Foodprint 120+, ale kedze bol robeny z mojej krvi a v laboratoriu, tak som vysledky ani nejak nespochybnovala a blizsie som sa nezamyslala nad tym co si napisala, resp. nevedela som, ze to nutne nemusi znamenat neznasanlivost.
    Ono problem je ten, ze po tych potravinach sa zle necitim ale neviem identifikovat pricinu migren. Napr co sa tyka vajecneho bielka a gliadinu tam mi hodnoty vysli viac ako 90 U/ml a to sa mi zda velmi vysoke.

    1. Zuz says: Odpovědět

     To je bohužel právě jeden z těch, co jsem měla na mysli. O anaýze IgG a proč se na ni nedá spoléhat kdyžtak víc tady: https://sciencebasedmedicine.org/igg-food-intolerance-tests-what-does-the-science-say/
     Sama nejsem neurolog a odborník na migrény, ale z toho, co nás učili, vím, že dispozice k migrenickým záchvatům je z velké části taky dědičná. Určitě může člověk jejich četnost a tíži ovlivnit dodržováním zásad zdravého životního stylu (strava, pohyb, spánek, stres atd.), ale příčinu hledáme spíš v genech než třeba vyloženě v nějaké potravině.

 2. Kacka says: Odpovědět

  Já vim, ze je asi hodně nebezpečné se vas takhle ptát, ale konkrétně whole30/paelo pomohli spoustě lidem po celém světě a já se radim mezi ne. Je to omezující, extrémní, ale je to udržitelné, miluju, jak se mi vycistila pleť, mám lepsi koncentraci a spánek a to jsem předním nijak spatne nejedla. Treba taková Janina z cukrfree blogu je další ukázkou podobného extrému, který na ni zjevně funguje. Cukr je droga s není esencialni, tak proč ho jist a zadelavat si těmi dortiky na diabetes?

  1. Zuz says: Odpovědět

   Tak to opravdu nevím, v čem by mohlo být nebezpečné se nás ptát na cokoli :D.
   Droga je dle WHO definována jako omamná a psychotropní látka, takže zda se takto dá označit cukr by bylo na delší, až filozofickou a zřejmě dost zbytečnou debatu. Přihodím odvážně kontroverzní názor, že jednoduché cukry můžou být dokonce lepší než jiné živiny! 😀 Například před náročným tréninkem nebo při hypoglykémii bych člověk těžko hledal vhodnější zdroj energie.

   Budu hrozně nudná jako obvykle, ale znova zopakuju – všeho s mírou. Sama konzumuju jednoduchých cukrů minimálně a když, tak je to třeba trocha ovoce v ovesné kaši nebo občas nějaká čokoláda, kousek koláče, když jdeme s Tomem něco oslavit do města… Na denní bázi ale totální minimum. Nepotřebuju to, není to zdravé, ale pokud si člověk dá sem tam něco dobrého (a sladkého hehe), co mu udělá radost například při času stráveném s přáteli, není na tom vůbec nic nezdravého. Pokud se dostatečně hýbe a nepřijímá v dlouhodobém horizontu víc energie než jaký je jeho výdej.

   Pokud si pochvaluješ lepší pleť, spánek a koncentraci, je to super! 🙂 Ale rozhodně to neznamená, že to tak platí pro každého nebo že by whole30/paleo byly nějakým univerzálním receptem pro zdraví a pro spokojenější život.

 3. H. says: Odpovědět

  Jéé, vy jste takoví sympaťáci, že má vždycky člověk ze všeho upřímnou radost s váma 🙂
  Je super, že ses přidala k Loono, moc ti (vám) fandím a těším se na záznam z akce 🙂 Zúčastnit jsem se bohužel zrovna nemohla, tak třeba příště 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Já jsem za to taky ráda. Moc 🙂

 4. Denisa says: Odpovědět

  To je tak skvělý, co děláte 🙂 Od Loona jsem zatím byla na přednášce o nádorových onemocnění a byla to naprostá pecka! A doufám, že navštívím i další.
  Když jsme u těch pravd o výživě, jak je to s kávou v kombinace s mlékem? Je to opravdu takový jed, jak se píše?
  Jinak Váš blog a i instagramy jsou tak obrovskou a skvělou dávkou motivace, kterou v poslední době postrádám, za což Vám moc děkuju! 🙂

  1. Zuz says: Odpovědět

   Ahoj Deni, určitě není, další z mýtů, které Andrea skvěle vysvětlila na besedě :). Určitě se není čeho bát, na kávě s mlékem není vůbec nic zlého.
   A moc děkujem! 🙂

 5. Zdenek says: Odpovědět

  Hezky clanek. Co se tyka mleka a mlecnych vyrobku, nejsem si zcela jisty, na kterou stranu se priklonit. Pokud budete mit chut a cas podivejte na prednasku Prof. W. Veitha:
  https://m.youtube.com/watch?v=vN0ape6tGNE

  1. Široko says: Odpovědět

   Přikloň se na stranu rozumu. To, co prodávají v obchodě a má název mléko, je jen znehodnocená původní surovina, a tu rozhodně nemá cenu vůbec konzumovat. Najdi si v okolí nějakého farmáře či sedláka, od kterého si kup nepasterizované mléko a toto potom zfermentuj. Fermentací se zbavíš mléčného cukru, uděláš nejen kasein stravitelnejší a k tomu tělu ještě dodáš hromadu probiotik. Samozřejmě, pokud máš možnost, dej přednost kozímu před kravským, protože u kozího nebudeš mít problém s trávením kaseinu a má hormonálně blíže k mateřskému. S pozdravem Široko.

   1. Zdenek says: Odpovědět

    To je prave ono. Strana rozumu, … vime s jistotou, ktera to je v tomto pripade?
    Tady nejde o kvalitu, ale zda vubec. No a moje poznani a rozum mi rikaji, ze radeji ne.

    1. Široko says: Odpovědět

     Nedalo mi to a shlédl jsem přednášku z odkazu. O tom, že jeho synové, ale i on sám, jsou členy kultu veganů, se mohl zmínit hned na začátku. V tomto případě bych s přednáškou neztrácel vůbec čas. Opakované záběry na evidentně vyděšeně posluchače byly opravdu vrcholem dramaturgie. Je pravdou, že skutečně zmínil jistě negativní složky mléka, ale zapomněl se již zmínit o tom, že u starých plemen krav jako Jersey nedošlo k zmutování jedné aminokyseliny v beta-kaseinu, která u nových plemen způsobuje problém s trávením. Strašit mléčným tukem, potažmo cholesterolem, tak to bylo i na mě moc. Rád bych viděl podklady pro ty jeho předestřené studie. Kdo je dělal, na jakém vzorku populace, jaký byl jejich zdravotní stav, v jakém prostředí, po jakou dobu, zda celou dobu jedli jen mléko a mléčné výrobky či i jiné potraviny a tak dále. Samotný výsledek se totiž vždy dá ohnout dle potřeb zadavatele do potřebné strany. Co se týká sóji, tak jaksi opomenul zmínit, že se jedna o nejvíc rozšířenou GMO plodinu na světě, která je také hlavní složkou krmných směsi chovných zvířat, a za ní je hned kukuřice. Když těmito produkty potom krmím chovná zvířata, tak co potom čekat od nich samotných. Pokud chce Afričany krmit sójou, zrním a kukuřicí, tak asi zapomenul na to, čím se tyto národy tisíce let živily. Na závěr musím zmínit, že sója obsahuje daleko víc antinutrientů než samotné mléko. Takže tuto bych do úst bez fermentace nedal ani pod hrozbou střelnou zbraní, což o syrovém mléku z volně pasoucího chovu říct nemohu. Ze syrového mléka si fermentací dělám kefír a ten piju několik let téměř každý den. A daří se mi skvěle. Široko.

 6. […] klinice je stále větší radost. S panem Davidem jsme nachystali a odmoderovali besedu Pravda o zdravé výživě, kde jsme přeplnili velkou aulu. Euforie. Dětské infekční je tisíc druhů pupínků, […]

 7. […] v březnu jsem se díky Loono poprvé v životě postavila před 130 párů očí při moderování besedy Pravda o Zdravé výživě. Byl to obrovský adrenalin, ale díky skvělým odborníkům – nutričním terapeutům a […]

Napsat komentář