Rekonstrukce starého bytu Brno II.

Říkám si, kde se staly všechny ty chyby, že je to více než půl roku, co jsme měli bydlet v kompletně dodělaném bytě. A já tenhle článek píšu z obýváku, který kromě pohovky zeje prázdnotou a zbytek našeho vysněného bydlení je na tom velmi podobně.

Vlastně jedinou dokončenou místností je ta, které budeme věnovat následující řádky.

Technická místnost/šatna

Na první pohled jen málo zajímavá součást bydlení, ale zato téměř nezbytná. Kam strčíte mop, schováte vysavač nebo přesunete vrchovatý koš špinavého prádla, které se vám zatím nepodařilo/nechtělo vyprat? Kam v červenci nacpete lyžařskou bundu? Z té naší se taky rozbíhá teplo domova do radiátorů celého bytu.

Z dalších obytných místností nám ubrala cca 4,5 m2, ale myslím si, že to za to stojí a když bude nejhůř (čti: fakt bychom si lezli na nervy), tak si tady můžu udělat jedno pracovní mini místo, kde se zavřu.

Prostoru dominuje pračka se sušičkou od LG. V konečném výběru spotřebičů byly dvě značky, se kterými mají kamarádi nebo rodina dobré zkušenosti a jednou z nich byla právě ta výše zmíněná. Koncem léta nám nabídla k otestování obě zařízení a proto je tento díl sponzorován společností LG.

Zpočátku jsme přemýšleli nad kombinovaným zařízením pračky se sušičkou v jednom a ač se technologie zase o kus posunuly, tak pořád má tohle kombo nevýhody – menší množství prádla k sušení (např. praní 9 kg x sušení 5 kg), vyšší mechanické opotřebení prádla kvůli perforaci bubnu (aby mohl správně prát), občas chybějící prachové filtry, atd. Pokud bychom neměli prostoru na rozdávání, tak je to samo sebou jiná, ale díky vysokým stropům bychom v nejhorším mohli umístit oba přístroje na sebe i v koupelně.

Sušička: LG Dual Invertor Heat Pump

So, heat pump (tepelné čerpadlo) je něco, co zaujme spíše chlapa, ale určitě i některé slečny. Teplo potřebné k vysušení prádla není jako dřív vytvářeno topnou spirálou, která má velký odběr el. energie, ale právě tepelným čerpadlem. To funguje na obráceném principu jako klimatizace nebo lednice. Z okolního prostředí si bere teplý vzduch, který stlačí kompresorem na vyšší tlak = plyn se víc zahřeje a tadá máme z 20 °C najednou 60 °C (proces je trochu složitější a obsahuje víc komponentů, ale pro představu to takhle postačí 🙂 ). V tomto případě je část kompresoru zmenšená, ale zdvojená, takže dokáže pracovat při nižších otáčkách = menší hlučnosti, tak větší účinnosti, tzn. úspoře energie. Tímto končí naše technologické okénko.

 

V kostce DUAL Inverter Heat Pump:

 • Umí šetřit energii (22 % oproti jiným značkám), čas (28 % oproti v běžnému režimu)
 • Potěší alergiky, protože zničí až 99,9 % alergenů
 • (Pro nás opičí děti 😀) Díky dvouvrstvému filtru dokonale odstraní vlasy, chloupky nebo prachy
 • Zvládne si změřit vlhkost prádla, takže nepřesušuje
 • No a taky zvládne ovládání přes wifi, takže můžete strašit spící přítelkyni 😀
 • 10 let záruka na motor a tepelné čerpadlo

Ovládání se ukázalo jako maximálně jednoduché. Což je dobře, protože nových spotřebičů máme plný byt a hrozně neradi čtem návody :D.
Prádlo dovnitř, zapnete, zvolíte program, spustíte (já ještě chvíli čekám, až zahraje písnička, to je můj highlight) a frčíte pryč. Pak jen vytáhnete suché prádlo a bez dalšího věšení ho můžete obléct na sebe nebo složit do skříně (v mém případě počkat, až přijde kouzelný skřítek a najednou se to objeví ve správných komíncích 😀).

Kliknutím zjistíte další informace o sušičce.

Pračka: LG True Stream

Je předskokanem pro výše zmíněnou sušičku. Zvládá během hodinky vyprat 10 kg prádla v programu bavlna, což je boží. Ale co oceňujeme ještě o trochu víc, že nechodí po místnosti jako ta stará, která si nedala říct :)).

V kostce:

 • Parní praní není problém
 • Umí si zvážit prádlo a podle toho volí množství vody a pohyb
 • Má 6 pracích pohybů podle druhu prádla (aby se např. příliš nepomačkalo)
 • Je možnost přidat prádlo v průběhu pracího cyklu
 • 10 let záruka na motor pračky

Znovu potěší připojení na wifi, takže vím, kdy doprala nebo ji zapnu cestou z práce, abych pak prádlo jen přehodil vedle na usušení. Výhoda pro ty, kterým o víkendu vstává drahá polovička brzo je to, že se dá spát, i když běží vedle v místnosti.

Ovládání je stejně snadné jako u sušičky.
Jo a taky hraje tu písničku :D.

Kliknutím zjistíte další informace o pračce.

Teplo: Kondenzační kotel Buderus Logamax plus GB192i

Už dříve jsme topili plynem a kvůli výrazně stoupající ceně el. energie se nám nechtělo tehle způsob měnit, takže jsme u něj zůstali. Tady volba padla na Buderus, se kterým jsme v práci měli za posledních několik let super zkušenosti.

(Těch 0,1 % jsou dvířka na vodoměr, které nám zatím nestihl stolař vyrobit, ale už snad brzo)

Pro náš byt dostačovala nejmenší výkonová 17 kW verze, která umí topit pomocí ekvitermní regulace, tzn. kotel ví, že při -10 stupních musí vytopit byt a ohřát vodu na X stupňů a podle toho si sám reguluje na jaký výkon pracuje a šetří tak spotřebu plynu.

K tomu všemu je připojený ještě 120l zásobník na TUV (teplou užitkovou vodu), díky kterému bych se mohl čvachtat ve sprše klidně půl hodiny. Před rekonstrukcí už tekla ledová, zatímco Zuzka měla umytou teprv půlku hlavy, takže tohle je příjemná změna.
Samotný kotel by zvládl fungovat i průtokově, ale dosahoval by častěji právě špiček ve výkonu a to se mi z hlediska jeho namáhání zamlouvalo méně než dát pár korun navíc.

Výměník tepla je vyrobený z hliníku, takže by měl být o něco odolnější proti korozi a kdybyste ho chtěli mít pod dohledem, tak je možné dokoupit sadu pro ovládání přes internet. Nicméně tohle je něco, co budu časem řešit chytřejším termostatem s hlavicemi od Tado°.

V kostce:

 • Hliníkový výměník (méně náchylný na korozi)
 • Ekvitermní řízení výkonu (reguluje se podle venkovní teploty)
 • Umí nahřát vodu i průtokově
 • Vypadá sexy

Kliknutím zjistíte další informace o kotli.

Skříň: PAX Ikea

Celou druhou stranu místnosti zabírá PAX z Ikei. V tomto případě rozhodovala cena a to, že tam takhle prakticky sedla jako zadek na hrnec a vedle ní nám zůstalo místo tak akorát na sušák na prádlo, takže značka ideál.

S volbou barvy problém nebyl, základní bílá (dekoru dřeva máme všude jinde dost) a posuvné dveře, protože manipulačního prostoru před není moc, takže se vyplatilo si připlatit.

Vše dobře funguje, jen mi připadne, že základní rám je na tom rok od roku hůř s kvalitou a když je člověk při montování jen trochu nepřesný nebo si poplete umístění šroubků, tak to jde hodně vidět.

V kostce:

 • Velká variabilita vzhledu a funkce
 • Pořád docela slušný poměr cena/výkon
 • Nepotřebujete stolaře a nečekáte X měsíců

V budoucnu ještě možná celý prostor doplníme o další police nebo skříň nad pračku se sušičkou, ale prozatím máme úložného prostoru více než dost, takže zůstává tohle místo prázdné :).

Kliknutím zjistíte další informace o skříni.

V dalším pokračování se podíváme do kuchyně a ložnice a stejným způsobem mrkneme na spotřebiče a vybavení tam.

2 Comment

 1. Look what we have for you! an importantoffering
  Are you in?

  http://bit.ly/2wbnM5B

 2. Hey Look what we touch with a prospect you! a healthysuffer up in the use of trafficking
  Are you in?

  http://bit.ly/2EM5WbV

Napsat komentář