Rok s crossfitem

Skoro se mi nezdá, že by to mohla být tak dlouhá doba, ale datum v kalendáři nelže. Je to lehce přes rok, co jsem po své první crossfitové lekci nemohl ani sejít schody a nadšeně vám o tom psal ve svém prvním článku.

Processed with MOLDIV

365 dní

Překonávání sama sebe

O tom byly začátky, hlavně to nevzdat. I když to bolelo a domů jsem chodil jak spráskaný pes, stálo to za to. Každým dnem šly vidět pokroky. Troufnu si říct, že ze všech sportů, které jsem dělal, to u crossfitu bylo nejvýraznější. Jeden den se nepřitáhnete k hrazdě, ale druhý den je z vás opice, pro kterou je to hračka. Horší než překonávat bolest bylo postavit se strachu.

11017846_1551862558405062_7991560914461177933_n

Přeživší On Ramp lekce „hrazda a stojky“, která nás děsila nejvíc.

Už nejsem zelenáč, ale zdaleka neumím vše

Když jsem se vyrovnal s bolestí a přešel ze začátečnického On Rampu kurzu na klasické lekce, přišel boj s osou a závažím. Zdaleka jsem nedosahoval výsledků ostatních na tabuli a mé váhy na čince se ani neblížily předepsané hodnotě. Byla to spíš doba, kdy jsem se učil pravidelnému tréninku, zjišťoval, kdy se mi nejlépe cvičí, a našel taky spoustu nových přátel.

IMG_5133

První facka – nejsem dobrý, jak si myslím

Prázdniny doma a dojíždění do Zlína mi otevřely oči. Vše se učí trochu jinak, struktura tréninků se taky liší. Zároveň i ve cvicích, které mi šly, dělám základní chyby. Nevadí, Honza (head coach) mi věnoval hodně času, povedlo se nám pár nedostatků napravit a těžím z toho do teď. Konec léta patřil crossfitu v USA, další dávce motivace a zjištění, že boží komunita je okolo tohoto sportu všude :).

IMG_6918 (1)

IMG_9179

Gymnasta ani vzpěrač nebudu

Poslední část roku směřovala k hledání jak dál. Vyzkoušel jsem několik programmingů, ale po každém marném pokusu o nalezení nejvhodnějšího systematického tréninku jsem přešel zase zpátky na lekce crossfitu. Ty prokládal gymnastikou a vzpíráním. Ani na jedno mi nebyl dán dar shůry, takže o to víc musím na těchto slabinách makat, abych se vyrovnal ostatním.  Teď můžu hrdě říct, že už mi nedělá problém výmyk, který bych měl umět ze základní školy, stejně tak se zlepšila chůze po rukou a i kliky ve stojce jdou s větší lehkostí.

12088005_10205271802694096_6504882233444126739_n

IMG_1129

Nová cesta, nové cíle

Před týdnem jsem přešel na tříměsíční program pro růst silové složky.

Nikdy jsem nebyl kluk, co zvedne nejvíc, ale když šlo o běhání a celkovou vytrvalostní kapacitu, tak jsem měl vždy trochu navrch. Zkrátka si bylo potřeba uvědomit, jaké má člověk silné a slabé stránky. Aby se vám pak nesmáli, když přemístíte cca 100kg do mírně pokrčených nohou, ale z přemístění do dřepu (lehčí varianta) se nezvednu s 90kg, což je problém.

IMG_2231

Chvilka odpočinku mezi tréninkem a lekcí :).

A jak vypadá takový programming pro crossfitery?

Každý trénink je rozdělený na 3 hlavní části: Strength, Work Capacity a Core.

Strength – obsahuje většinou tři cviky, které se v prvním měsíci jedou s 10 opakováními, pak 5, 3 a 1 v posledním cyklu. Tři týdny vždy pracujete s navyšováním váhy a posledních sedm dní je deload, aby si tělo dostatečně odpočinulo před dalším blokem.

Work Capacity – to můžete brát jako klasický WOD (workout of the day), který má své místo i na lekcích vedených našimi trenéry. U něj si máte pořádně máknout, snažit se překonávat časy a bojovat sami se sebou, když už tělo odmítá další opakování.

Např. „DT“: 5 kol, v každém 12 mrtvých tahů, 9 přemístění (cleanů) a 6 push jerků (z ramen nad hlavu s pokrčením nohou) se 70kg nebo je tam „jen“ 2000m na veslařském trenažéru s vtipnou poznámkou, že by bylo fajn, abych to zvládl do 7 min (povedlo se).

Core – protože nezbytná část celého tréninku je vytvoření silného středu těla.

Spolu s tímto tréninkem se snažím zlepšovat dál gymnastiku se vzpíráním, takže chodím 3x za týden ještě na lekce s trenérem a pracujeme na nedostatcích v technice, které chtě-nechtě stále mám.

cross

Příjemný bonus celého roku práce je i změna postavy (vlevo 3 měsíce po začátku cvičení, vpravo aktuální „forma k 19.2.2016). Pro někoho možná pomalý proces, ale já jsem spokojený a o tom to přece celé je :).

Napsat komentář