Velký ořechový test

Burákové máslo jsem před nějakými dvěma roky znala jen z amerických seriálů (PB&jelly, základ školního oběda) a v regálech českých obchodů se až na výjimky vyskytoval maximálně nějaký ten „Skippy“ s podezřele nízkým procentem arašídů a hromadou cukru.

Pak jsme v Marks&Spencer narazili na jejich burákové „smooth“ a „crunchy“ a odvázali se koupit první skleničku. Jaký šok, že to bylo víc slané než sladké! Na chuť jsem si dlouho zvykala, ale brzy nám tekuté arašídy přirostly k srdci.

Návštěva kamarádů v Londýně před pouhým rokem nám odhalila, že buráky to nekončí, a my ochutnali kešu (omg omg) a taky mandlové.

Od té doby uteklo mnoho vody a co se ořechových másel týče, neskromně se považujeme za znalce problematiky. S Tomem už jsme se společnými silami projedli četnými skleničkami a pixlami a ochutnali všemožné příchutě.

Zahrnout všechna naše oblíbená másla (nebo nedejbože všechna ochutnaná) by bylo nad síly jednoho test, v budoucnu tedy očekávejte pokračování.

Marks&Spencer Smooth Peanut Butter


Chuť a dojmy: Máslo je úplně hladké, spíše tekutější. Chuťově sladší než ostatní. 

Složení: arašídy (90%), slunečnicový olej, palmový olej, třtinový cukr, mořská sůl

Cena: 59Kč za 340g (17,4Kč/100g)

Výživové hodnoty: 24g bílkovin, 14,8g sacharidů, 50,6g tuků

Celkové hodnocení:

Složením jednoznačné nejslabší z testovaných. Jedná se prostě a jednoduše o řetězcový produkt za levný peníz. Přidaný cukr je na chuti znát..
Hraje pro něj příznivá cena a dobrá dostupnost, dlouho to bylo jediné slušné máslo k dostání i mimo eshopy. A jak už jsem zmínila – na Spencerovi jsme prostě začínali.

MyProtein Almond Butter

Chuť a dojmy: V prvním okamžiku jemné a nevýrazné, pak se ale mandle rozvinou. Stejně jako u arašídové verze stejné značky jsou ořechy ponechány ve svém „obalu“, očekávejte proto tmavší barvu a mírnou hořkost. Mně osobně ale právě to moc chutná 🙂 

Složení: 100% mandle natural

Cena: 449Kč za 1000g (44,9Kč/100g)

Výživové hodnoty: 25,3 B, 6,5 S, 55,5 T

Celkové hodnocení:

Z MyProteiňáckých můj favorit. Mandle miluju, zvlášť ty natural. Složení asi těžko něco vytknout, jen cena je dost vysoká. Já sama ho koupila, až když jsem narazila na poškozenou krabici s výraznou slevou.
A pozor, máslo důkladně míchat! Nebo až se dostanete ke dnu, bude na vás čekat jedna velká ztuhlá mandlová tyčinka (což ale nemusí být k zahození že 😀).

MyProtein Cashew Butter


Chuť a dojmy: Prostě kešu <3. Chuť jemná, máslová, do sladka… Konzistence malinko řidší než u mandlového, poznámka o míchání platí i zde.

Složení: pražené kešu (96%), slunečnicový olej

Cena: 399Kč za 1000g (39,9Kč/100g)

Výživové hodnoty: 20,9 B, 16,7 S, 48,2 T

Celkové hodnocení:Kešu máslo vede pro změnu u Tomíka. Složením je tenhle výrobek bez problémů, vyšší cena se dá obejít v nejrůznějších akcích, které britské stránky výrobce často pořádají.

Šufánek Arašídové máslo


Chuť a dojmy: Na prvním slově, které nám po ochutnání s Tomem přišlo na mysl, jsme se shodli – „nejčistší“. Tohle jsou opravdu loupané pražené arašídy v tekuté formě. Skvělá plná chuť, konzistence hustší a jediné máslo, které po otevření nebylo potřeba míchat.

Složení: 100% pražené arašídy

Cena: 109Kč za 330g (33Kč/100g), (1kg verze 24,9Kč/100g)

Výživové hodnoty: 24,5 B, 15,7 S, 45 T

Celkové hodnocení:
Tady není co vytknout. Arašídové tekuté nebe bez slupek. Světe div se, ono to jde i bez přidaného cukru či X druhů olejů.
Palec nahoru za design skleniček, tohle nás baví.

Šufánek Arašídovo-čokoládové máslo

Chuť a dojmy: Tak takhle, dámy a pánové, chutná Nutella pro gurmány. Husté máslo plné chuti, čokoláda není vůbec sladká, ale prostě jen úžasně čokoládová.
(Skvělý, teď jsem si poslintala ruku.)
 

Složení: pražené arašídy, 80% belgická čokoláda, třtinový cukr, mořská sůl

Cena: 129Kč za 330g (39Kč/100g), (1kg verze 28,9Kč/100g)

Výživové hodnoty: 21,2g B, 22,3g S, 41,8g T

Celkové hodnocení:

Ořechových másel s čoko-přísadami existuje hned několik, pro nás tohle bylo ale první setkání s něčím takovým.

První ochutnával Tomík a zapsala jsem si jeho komentář: „Oh, f*ck“ a „Mazec“ :D.
Cena především za kilové balení je úplně v pořádku (ano, Nutella stojí polovičku, ale o tom tady fakt nebudeme diskutovat 😀) a hlavně chuť je tak „poctivá“, že po malé lžičce nám stačilo a jen jsme si sjížděli po ořechové vlně :D.

LifeLike Kokosová pasta

Chuť a dojmy: Kokosák nelže, fakt to chutná prostě jako kokos :D. Což je božíí.
Platí ale to, co u kokosového oleje – taje někde kolem pokojové teploty a pro typickou máslovou konzistenci ho doporučuji malinko nahřát.

Složení: Kokos (100%)

Cena: 65Kč za 180g (36Kč/100g), (1kg verze 24Kč/100g)

Výživové hodnoty: 8 B, 17 S, 68 T

Celkové hodnocení:
Složení krása nádhera, cenově super, chuťově také bez výhrad. Připomíná hodně Rafaello (och).
Můj subjektivní problém je, že mám teď trochu překokosováno, takže chudák malé máslo sedí ve spíži a není o něj takový zájem jako o ostatní ořechové kámoše.

K dostání na eshopu značky, nebo např. v Crossfit NewPark, kde jsme na něj narazili poprvé my.

Co s máslem:

No jo, ale co s takovým máslem dělat!

 • Ozdobit ovesnou kaši
 • Namazat na toast
 • Namazat na toast s banánem
 • Namazat na toast s marmeládou
 • Jako dip s ovocem
 • Do smoothie
 • Do tvarohu
 • Do pečení
 • Jen tak na lžičku
 • Jen tak na prst 😀

 Závěrem:

Žádné z testovaných ořechových másel není vyloženě špatné – to by se u nás doma ani dlouho neohřálo. Obecně ale moc fandíme malým projektům, které „mají srdce“ a lidem nadšeným pro dobrou věc a poctivý produkt. Proto jsou našimi favority másla od LifeLike (kterých snad v budoucnu vyzkoušíme více) a osobními vítězi másla Šufánkova.

Zařazujete ořechová másla, jako zdroj zdravých tuků, do svého jídelníčku?
Jaká jsou vaše nejoblíbenější? A už jste vyzkoušeli některé z námi testovaných?

1 Comment

 1. Anonym says: Odpovědět

  Nejlepší fitness snídaně s máslem ever: Pánvička , kapka kokosového oleje, nasekat banán, nechat usmažit na kaši , což je asi za minutu. Přidáme vajíčka dle hladu 2,3,4…. usmažíme na hustotu dle libostio, těsně před koncem přidáme máslo, o5 dle chuti každého soudruha(soudružky) a hotovo. Možno dochutit medem, ovocem, syrupem….. Není lepší snídaně , protože vajíčka ráno jsou TOP.

Napsat komentář