Velký proteinový test

Poslední „testovací“ články – ať už burákových másel nebo ovesných kaší – se setkaly s velkým ohlasem, a proto přinášíme další kapitolu tohoto neoficiálního seriálu.
I když si na proteinech nijak extrémně neujíždíme, protože svou denní dávku bílkovin vcelku bez problémů doplníme z pevné stravy, své použití mají – do kaší, do tvarohu, občas pro sladké pečení nebo i klasika do shakeru, pokud třeba cestujeme a do další svačiny daleko.

Vzhledem k tomu, že jsme na to dva, můžeme mít doma na výběr i více příchutí a střídat je. Ty, které jsme ochutnali v poslední době, jsme pro vás otestovali.

Jen pro pořádek doplním, že níže uvedený text je pouze náš osobní názor. Jinému může námi neoblíbený protein chutnat/vonět a naopak, stejně tak si o něm celkově může myslet své :).

Kritéria:

Chuť – výživové aspekty jsou důležitá věc, ale pokud se mi bude při konzumaci kroutit pusa, pít to prostě nebudu, natož abych to koupila znova. Proto chuťovým vlastnostem patří hned první místo.

Vůně – některé značky mají tu nemilou vlastnost, že při otevření tubusu se člověku navalí a rychle spěchá, aby Pandořinu skříňku zase zaklapl. Bohužel. Jiné proteiny zase voní jako z trouby vytažený koláč (spoiler alert – skořicee!) a i tohle hraje podstatnou roli.

Rozpustnost – člověka by otázka rozpustnosti prášku ani netrápila, ale ouha, některý protein se po nasypání do shakeru drží stěny jako klíště a do tekuté podoby se promění až po použití několika důmyslných triků, hrubé síly a akrobacie.

Cena – samozřejmě důležitý aspekt, za kvalitu se vyplatí si připlatit, ale zase nevyhazujme peníze oknem (a některý protein je i zadarmo drahý 😀).

Aminokyselinové skóre – je číslo, které získáme vcelku jednoduchým výpočtem (pro zájemce více viz třeba wikipedie) a pomůže nám zhodnotit samotnou kvalitu proteinu. Aminokyseliny jsou stavební kameny, které po pospojování vytvoří samotnou bílkovinu.
Existuje tzv. referenční bílkovina, jejíž složení je pro lidský organismus ideální – dokážeme ji tedy nejlépe využít. Tato bílkovina obsahuje aminokyseliny v určitém, pro naše tělo optimálním, poměru. V okamžiku, kdy má některý zdroj bílkovin některé esenciální aminokyseliny málo (tato je pro něj pak „limitní„), má aminokyselinové skóre nižší a i jeho kvalita tak klesá.

Smartlabs – Hydro Traditional, hořká čokoláda

Chuť: Jedná se o hydrolyzovaný protein, pro který platí rychlejší vstřebatelnost a taktéž hořká chuť. Žádný sladký milkshake opravdu nečekejte, spíš plnou kakaovou chuť, opravdu připomíná hořkou čokoládu – a tu já miluju! Je to jediný protein, který jsem schopna pravidelně jen tak pít a nezvedá se mi kufr jak je to sladké.
Pro Toma je na druhou stranu sladký málo. Klasika :D.

Vůně: Výrobce se ve složení chlubí použitím nepražených kakaových bobů z Ekvádoru (jsou tam i malé kousíčky, juch) a přesně tak to i voní. Úžasnost.
Tom: přivoňte si k kakaovému prášku a máte přesnou vůni tohoto českého zástupce :).

Rozpustnost: Ve srovnání s ostatními výrobky horší. Vždycky napustím trošku vody, rozmíchám prášek a doliju zbytek, jinak zůstane naspodu usazená hromádka (do které prstem šahat nechceš).

Cena: 1390Kč/2kg (69,5Kč/100g)

Výživové hodnoty na 100g: 70g bílkovin, 5g sacharidů, 8g tuků

Aminokyselinové skóre: 126

Celkové hodnocení: Hydro od Smartlabsu přináší jako bonus rychlejší vstřebatelnost. Chuť je víc hořká, ale plná a „poctivá“, Nemusí sednout těm, co radši vyloženě sladké pitíčko. Celkově ale působí dojmem, že si na tom někdo dal záležet 🙂
(Navíc Smartlabs je z Brna a české výrobky, ty z Brna hlavně, se musí podporovat:D)

Inkospor – Active Pro 80, Pistácie

Chuť:
Tom: Chuťově ve vodě je nevýrazný a mírně chemický, zároveň je i přes vyšší množství vody poměrně hustý a moc mi to přes pusu nejde.
Zuz: Taky mě překvapila hustší konzistencí, což mi ale nevadí vůbec. Pistácie je cítit spíš lehce, za mě žádná chuťová exploze, ale určitě není špatný.

Vůně: Lehce pistáciová.

Rozpustnost: Bez problémů

Výživové hodnoty na 100g: 80B 11S 0,8T

Cena: 895Kč/750g (119Kč/100g)

Aminokyselinové skóre: 155

Celkové hodnocení: Inkospor se pyšní vysokým aminokyselinovým skóre, chuť ani vůně vůbec není špatná a 750g balení v „plechovce“ se ukázalo jako velmi praktické. Cena je ale vysoká.

Cellucor – COR-Performance Whey, Cinnamon Swirl

Chuť:
Zuz: Cinnamon Swirl je ďábelský americký dezert, v cukru obalená skořicová rolka. A tak chutná i tenhle slaďoučký protein. Žádná pachuť umělotiny, prostě jen sladké skořicové nebe.
Tom: Boží, nebe a rád bych ho pil místo kakaa:). Po rozmíchání je hustý a příjemně sladký. Chuť se neomrzí.

Vůně: Jak už jsem zmínila v úvodu, po otevření celou místnost zaplní voňavá skořice, 6 hvězdiček z 5.

Rozpustnost: Bez problémů

Cena: 1190Kč/1800g (66Kč/100g)

Výživové hodnoty na 100g: 76B 9S 4,5T

Aminokyselinové skóre: ? (hledali jsme, nenašli jsme)

Celkové hodnocení: Tohle je naše stálice, máme doma za posledních pár let už snad třetí pixlu. Na mě tedy příliš sladký na klasické pití (i když přiznám, že v předzávodní dietě jsem mu velmi rychle přišla na chuť 😀), ale na pečení proteinových muffinů (spása medika na praxi začínající ještě za tmy) nebo do ovesných kaší je prostě dokonalý.

MyProtein – Impact Whey Protein, Chocolate smooth

Původní pytlík už je v popelnici. Ups.

Chuť:
Tom: prvních pár odměrek bylo v pohodě, později chuť začala být nepříjemná a chemická. Protein není ani po mixování hustý/napěněný a jde na něm poznat, že je to levnější značka. Je poměrně dost sladký.
Zuz: Ne. Nenene. Jako pravověrný milovník čokolády mi toto nechutnalo ani trošku, vodové, chemické, nijaké, do kaše jsem ani nezkoušela.

Vůně: Příjemná čokoládová bez chemického pachu.

Rozpustnost: Dobrá

Cena: 1699Kč/2500g (68Kč/100g)

Výživové hodnoty na 100g: 82B 5S 7,5T

Aminokyselinové skóre: 113

Celkové hodnocení: Podle chuti a konzistence prostě levný protein, kdo chce kvalitu, zainvestuje jinde.

(Levný se zdát nemusí, ale srovnávali jsme ceny velkých českých eshopů, značka MyProtein se dá např. na oficiálních stránkách koupit v nejrůznějších akcích velmi výhodně.)

Inkospor – X-treme Muscle 85, Kokos

Chuť:
Tom: Kousky kokosu udělají své, oživí protein a dodají příjemnou chuť. Je méně sladký, pokud nemáte rádi sladké proteiny, tento by vám mohl sednout.
Zuz: Božíí. Miluju cokoli s kokosem a plovoucí kousíčky mě teda dostaly. Je jemný a není vyloženě sladký jako třeba výrobky od Cellucoru, což mi maximálně vyhovuje a nemám ho problém vypít jen tak.

Vůně: Není co vytknout, voní pěkně po kokosu.

Rozpustnost: Bez problémů

Výživové hodnoty na 100g: 85B 3S 2,3T

Cena: 962Kč/750g (128Kč/100g)

Aminokyselinové skóre: 172

Celkové hodnocení: Chuť je moc příjemná (a prostě kokoos), aminokyselinové skóre zdaleka nejvyšší ze všech testovaných. Produkt, jehož kvalita je vykoupena vyšší cenou.

A recept na konec, jak už je zvykem:

Proteinová ovesná kaše

Naše společná rána se jen málokdy obejdou bez ovesné kaše a ta s proteinem je jednou z mých oblíbených – bílkovina navíc ve snídani líp zasytí a protein taky vločky příjemně osladí.

80g Emco jemných vloček s vlákninou
10g Cellucor skořicová rolka
100ml mléka
ovoce (mražené z Lidlu zachrání, když doma není žádné čerstvé)
špetka soli
skořice

Vločky zaliju vroucí vodou a nechám chvíli „nacucat“, pak přidám mléko, popřípadě další vodu (každému dle oblíbené konzistence) a hodím na cca 5min do mikrovlnky – průběžně míchám.
Hotovou kaši nechám chvíli odstát a pak promíchám s proteinem – na to pozor, při vaření s kaší by se srazil.
Dozdobit ovocem a třeba čoko-arašídovým máslem (i když jestli jsem to „dozdobila“, to je otázka 😀)

Dobrou chuť!

Jaké příchutě jsou vaše nejoblíbenější?
A používáte protein i jinak, než tradičně na pití? Budeme rádi za tipy na recepty 🙂

1 Comment

  1. Any Drop Field sync would be fine. This may handle unit in order to unit shift in addition. Many people search for this kind of feature within the appstore desire to know about the particular application is perfect for.

Napsat komentář