Víkend mezi siláky – crossfitové závody a strongman trénink

S létem přichází i hlavní sezóna crossfitových závodů konajících se pod širým nebem. V kombinaci se žhnoucím sluncem mají závodníci o důvod víc sundávat trička a ukazovat svoje kvality nejenom na závodním poli (fanynky hází podprsenky a tak).

To ovšem není ani nebylo mým letošním cílem (nečekaně). I když bych nabyté zkušenosti a měsíce dřiny rád předvedl, do cesty se mi postavilo něco trochu jiného, než super obtížný WOD a zrádné počasí.

Tentokrát se mnou bojuje vlastní tělo, konkrétně kolena. Levé, pošramocené nehezkým úrazem z pubertálních let, rezignovalo úplně a pravé dává najevo, že ani s ním to nebudu mít zrovna jednoduché. Nejdříve to vypadalo, že mám jen změklou chrupavku a dostal jsem na 2 měsíce prášky, které nezabraly. Další návštěva ortopeda už nebyla tak příjemná a začalo se mluvit o „naprasklém“ menisku, ale pro jistotu ještě jedno balení a zvolnění v tréninku, které nepomohlo. Noha začala bolet i po pár dřepech s vlastní váhou a o nadšení ortopeda vám asi povídat ani nemusím. Ten mi dal do kolene včeličku a na dalších 14 dní poslal domů, kde teď čekám na zázrak (abych nebyl o část kolene chudší) a píšu tento článek.

Celá ta bolavá situacemi dává možnost zažívat závody z pozice fanouška, fotografa a reportéra a užít si tu atmosféru i tak. A tím se dostáváme zpátky k podprsenkám a svalnatým tělům.

Prvním vybraným eventem byly týmové závody pro začátečníky z gymu, kde jsem s crossfitem začínal (jestli zde byli jen začátečníci nebo lidi cvičící jen pár měsíců nechám na posouzení každého).

Kettlebull Team Challenge v crossfit NewPark

Pokračování série závodů jednotlivců z minulých let, připravované pro atlety začínající nebo hobbíky, kteří si netroufnou nastoupit po boku již ostřílených závodníku ani odjet náročné workouty s těžkou osou.

Na startující čekaly 4 WODy, ve kterých si vyzkoušeli téměř všechny základní cviky crossfitu.

IMG_4942

V prvním z nich neunikla žádná dvojice stoji na rukou. Ten se stal základním kamenem (naštěstí ne úrazu) 10 min workoutu, při kterém si závodníci mezi sebou museli rozdělit 40 sumo deadlift high pull s kettlebelem, 50 sedlehů s medicinbalem (9kg/6kg), 60 přeskoků přes bednu a 600m běhu). Pří práci jednoho atleta musel druhý držet u zdi stojku na rukou a střídání bylo libovolné.

IMG_4972

Od prvního heatu bylo znát, že půjde o pořádný boj. Všichni závodnici makali na 110%, i přes brzkou dopolední hodinu frčela veliká divácká podpora a jejich náladu nepokazily ani prvotní problémy s nefunkčním hudebním doprovodem.

IMG_5092

Jestli bych některý z WODů nechtěl vyzkoušet na vlastní kůži, tak to byl právě ten druhý:

 • 6 min na součet maximální nazvedané váhy na snatch (trh)
 • 1 min rest
 • 6 min na maximální součet nazvedané váhy na clean and jerk (přemístění a nadhoz)

Taktika se lišila tým od týmu, někteří sázeli na vysoké váhy a menší počet opakování, jiní zase na vysokou frekvenci s poměrně lehkou osou. Právě druhá varianta se ukázala jako výhodnější a do předních pozic se tak probojovali i dvojice, které si v prvním WODu nevedly tak dobře.

IMG_5228

Trojka byla z pohledů diváků nejméně záživným workoutem. V boxu panoval chaos, atleti pobíhali z jedné strany na druhou a nedalo se pořádně sledovat, kdo na tom jak je. Nutno pochválit organizátory za složení i tohoto WODu: maximální počet opakování bez přerušení na bench s 40kg a 20kg a následně po 15s pauze maximální čas ve výdrži s hlavou nad hrazdou.

IMG_5104

Při vymýšlení workoutu mysleli organizátoři i na ty, jejichž prsa nemají ani zdaleka plážovou formu, ale na hrazdě jsou jako doma. A to se povedlo hned několika týmům, které se tímto katapultovali na výrazně lepší pozice.

IMG_5113

WOD 4 a můj osobní favorit. Došlo i na synchronizované cviky, které týmové závody dělají tím, čím doopravdy jsou. Úkolem bylo co nejrychleji stihnout 100 výpadů s osou (40kg/25kg), 80 cal na vesle, 60 wallballů, 40 synchronizovaných dřepů s činkou nad hlavou (30Kg/20kg) a 20 synchro angličáků.

IMG_5162

IMG_5186

IMG_5183

Už při pohledu na cviky bylo jasné, že nepůjde o procházku růžovou zahradou, a to stejné potvrdil i heat 1, kdy sestavu nedokončili ve stanoveném čase žádní atleti. V druhém heatu se zadařilo hned dvojici týmů. Se zvyšujícím se nasazením se zvedala i kvalita atletů a dokončovalo jich více, ale všechny týmy měly jedno společné, končily sice vyčerpaní, ale s úsměvem na tváři.

IMG_5190

I přes drobné nešvary se závody povedly na výbornou, pochvala patří organizátorům a hlavně Mergimu (hlavnímu trenérovi z NP), který sestavoval všechny workouty a z pohledu diváků i závodníků odvedl parádní práci. Celkově se akce nesla v daleko lepší náladě než ty minulé, pořádané pro českou a zahraniční crossfitovou špičku, a ve vzduchu šla cítit síla komunity celého sportu.

IMG_5201

Určitě to nebyly poslední závody pro začátečníky pořádané tímto boxem a věřím, že pro mnoho nováčků nebo hobby závodníků je to skvělá příležitost, jak v porovnání s ostatními otestovat svoje schopnosti.

Trénink s JT

Po skončení Kettlebull challenge jsem se přesouval za Zuz, která trávila odpoledne na tréninku s Jirkou Tkadlčíkem. Ten se konal v Brně v rámci přípravy na strongmanské závody, kam se má křehká kráska chystá :).

13450782_484491241736487_4035518922332211939_n

Jestli jsem si dopoledne připadal malý i mezi začátečníky, tak tady jsem byl ve světě obrů. V rámci svých sil si všichni přítomní měli možnost vyzkoušet disciplíny, které je čekají za 14 dní na soutěži.

13501968_484782701707341_7143311537065741927_n

Zároveň se vždy od mistra svého oboru dozvěděli pár triků jak na cviky vyzrát a posunout své možnosti zase o kousek dál.

IMG_5215

Na každém z cviků se postupně zvyšovala váha a přítomní sparingové (jestli se tak dá nazvat 20 velkých chlapů a 3 holky) zkoušeli, co dokážou. Hecování a podpora od Jirky pomohla k několika osobním maximům (nikdo si nechtěl udělat ostudu 😀) a nakonec vždy předvedl on sám, co v něm je. A je toho opravdu hodně, protože na přenášení kufrů tahal na jednu ruku víc než já na klasický deadlift :D.

13419163_484491045069840_4729729065680774740_n

Závěr pak patřil foťákům, kdo by taky nechtěl fotku s dvojnásobným vítězem Arnold Classic (tak jó, já jsem fotku nechtěl).

IMG_6004

O tomto víkendu se chystám na crossfitové závody do Havířova, nepotkám se s někým? 🙂

Zdroj fotek: FB page Rough Athletic.cz

3 Comment

 1. Ela says: Odpovědět

  Problémy s koleny ti nezávidím! 🙁 Od loňského léta mám taky bolavé koleno (možná za to může 18 let tancování). Nemůžu kvůli tomu běhat, protože mi po 500 m začne při došlápnutí bodat v koleni a nejde to vydržet. A teď mi během měsíce 3x tahali vodu, protože se mi tam zničehonic udělala a taky mají podezření na prasklý meniskus. Ale na rezonanci mě prý pošlou až pokud se mi to bude opakovat. Takže bych měla koleno zatížit a zjistit co vydrží, a co ne, ale moc se mi do toho nechce..ta voda v koleni mě vždycky minimálně na 14 dní omezí v chůzi a čemkoli dalším a trpí tím druhé koleno, které pak nadměrně zatěžuju! 😀 No není to sranda ty kolena..

  1. Tom says: Odpovědět

   Budu ti držet palce, ať už je to dobré a nesejdeme se tam oba.
   Sice je to blbé, že tě ta voda vždy odrovná, ale čím dřív se s tím začne něco dělat, tím rychleji budeš mít pokoj, až ti to spraví :).

 2. Nezkoušels na ty kolena něco ve stylu Corsetu od Ido Portala, tzn. různý rozhýbávací „obrňovací“ cviky? v ČR na to téma dělá semináře Petr Růžička nebo v Brně Dark side, třeba. Spoustě lidí, co znám (včetně mě), to pomohlo. Ale záleží, co s tím máš, samozřejmě, na všechno to asi úplně nefunguje 🙂
  Jinak máte fakt super blog! Oba výborně a vtipně píšete a moc vám fandím! 🙂

Napsat komentář