Zpátky do Berlína

V poslední době se o něm mluví jako o New Yorku Evropy. Každá čtvrť si drží vlastní charakter a v noci nikdy nespí (teda pokud nedorazíte, jako my, v pondělí a ještě k tomu o státním svátku 😀). My se letos Berlín, po pěti letech od naší první návštěvy, rozhodli prochodit (naše nohy by mohly vyprávět) znovu.

Na přípravy skrz nastávající zkouškové (Tomovo) a blížící se závody (Zuzčiny) nebylo zase tolik času. Vlastně jsme tomu věnovali jednu línou neděli v posteli těsně před odjezdem a zvládli jsme to až na drobnosti s přehledem.

Při naší první cestě do Berlína jsme začínali s cestováním jako takovým a jako zběsilí a nerozvážní turisti zvládli téměř všechny hlavní atrakce. Pro letošek nám tak zbyly ty méně tradiční, kam si zajdete až ve chvíli, kdy budete mít na celý výlet více času, a nebo vám nebude líto pár utracených euro jako nám tehdy v 18 a 20 letech :).

Olympiastadion Berlin

Proč? Protože jsme sportovci přece!! a taky kvůli té atmosféře. Stadion vybudovaný pro Letní olympijské hry 1936, kde se cítíte neskutečně jako divák a popravdě si nedovedu představit být na místě sportovců, to musí být ještě o několik levelů výš. O ještě lepší zážitek nás připravilo jen ošklivé počasí a probíhající rekonstrukce brány, kterou vbíhají do areálů maratonští běžci.

IMG_4181

IMG_4185

IMG_0396

IMG_4186

IMG_4197

Cena na osobu: 7 euro (5,5 studenti)

Berliner Fernsehturm

Po loňském výhledu z Top of the Rock jsem měl pocit, že už to nic nepřekoná a ejhle. Jedete do vedlejšího státu a sednete si z toho na zadek možná víc. New Yorku nelze upřít mrakodrapy a celkově neskutečné město, ale Berlín má zase trochu něco jiného. Něco, co mu přineslo poválečné období. Stojíte ve výšce cca 200m nad zemí a máte kolem sebe výhled na dvě úplně odlišné části města. Západ, kde je všechno tak nějak modernější, zelenější a pěknější a východ, kde je převážně šedo.

IMG_0494

IMG_0489

Asi vám ten pocit nepopíšu přesně, chce to zažít na vlastní kůži (oči). Ale rozhodně nebudete litovat.

IMG_0517

Je možnost si vybrat jeden ze tří druhů vstupenek: brzo ráno (možná zvládnete východ slunce), přes den (pokud nebudou mraky a bude pěkně, neváhejte) a nebo večer, jako my. Pokud se vydáte v pozdějších hodinách, mrkněte v kolik zapadá slunce a směřujte svoji návštěvu k tomuto času. Odměnou vám bude podobný výhled.

IMG_0499

Cena na osobu: liší se dobou návštěvy od 13 do 20 euro. Lístky nemusíte tisknout, stačí je dát do aplikace „Wallet“ v telefonu.

IMG_0522

Alexanderplatz

Pokud budete mít trochu času před návštěvou věže, zkuste si pěšky projít kousek městské části Mitte, najdete v ní spoustu netradičních obchodů, kaváren a restaurací, které stojí za návštěvu (budou v článku další týden). Je to takové Brno v Berlíně :).

A cestou domů z televizní věže stojí za projití i muzejní ostrov, který je jen pár minut chůze (i když se vám to při pohledu z té výšky nemusí zdát).

IMG_4221

ZOO

I přes svoji menší rozlohu si přijde na své milovník jakéhokoli živočišného druhu (pokud vám nebudou medvědi spát jako nám, potvory chlupatý 😀) a naši spolucestovatelé tvrdí, že se rozhodně vyplatí zajít i do akvárií. Celou ji zvládnete i se zastávkou na krmení (které za to nestojí, aneb hodím opicím hlávku salátu a to je vše) cca za 3 hodinky.

IMG_0554

IMG_0593

Čiči čí.

U Zuz zabodovali nejvíc lachtani a já hodil pokec s nosorožcem, který dokonce zvedl hlavu od jídla, aby koukl do objektivu.

IMG_0608

IMG_0642

Cena na osobu: 14,5 euro (student 10)

P.S.: mají tam stánek s Ben&Jerry’s.

East Side Gallery

Vám dokonale připomene minulost Berlína. Největší dochovaná část Berlínské zdi, kde si můžete uvědomit, jak složité asi mohlo být dostat se na opačnou stranu. V současnosti jsou na ní podepsaní berlínští umělci, kteří zde v různých podobách vyobrazují nedávnou historii. Celá cesta vede kolem Sprévy a pokud vám nebude foukat jako nám, užijete si to ještě o kousek víc :).

IMG_0432

IMG_0446

IMG_0434

Fotku má jen Zuz, protože dělat o zeď stojku by bylo nepatřičné a vydržet ve stoji na rukou bez ní, to ještě chvíli potrvá.

IMG_0438

Branderburger Tor

Ať už budete brázdit město pěšky nebo na kole, určitě ji neminete. Sluší ji to ve dne i v noci :).

IMG_4159

IMG_0538

Památník holocaustu

Jeden z nejkrásnějších památníků (i když připomíná něco takového), který rozhodně stojí za to vidět. Nachází se hned vedle brány, takže pravděpodobně neminete ani ten. Jen po něm, prosím, neskákejte a ani v něm neběhejte jako většina turistů. (Fotky památníku nemám, ale můžete si to vynahradit pohledem na nábřeží kolem vládních budov.)

IMG_0347

IMG_0354

IMG_0372

IMG_0369

IMG_4149

Pro nás zakleté místo – vždy se chceme podívat i do budovy Říšského sněmu, ale zatím se nám nepodařilo zarezervovat vstupenky :(.

Rozhodně to není z Berlína vše, jen to nejzajímavější z naší cesty. Nadchnul nás poprvé i teď, ale je pro nás podobný jako Praha – plný turistů a kvalitní podniky si musíte hodně vybírat, abyste neskončili v některé z pastí na turisty. Ale určitě to není nic, co by vám mělo zabránit v jeho návštěvě. My se do něj určitě ještě někdy vrátíme, třeba zase za pět let :).

8 Comment

 1. Katie says: Odpovědět

  Berlín je nádherný, za týden se tam také znovu chystám. 🙂 Mohli byste napsat i nějaké tipy na kavárny, bistra a další zajímavá místa?

  1. Tom says: Odpovědět

   Určitě, můžeš se na něj těšit začátkem příštího týdne :).

   1. Katie says: Odpovědět

    Super, těším sem. 🙂

 2. Do Berlína se chystám asi příští rok o dovolené. Nejlepší dovolené jsou jednoznačně buď procházky po ČR, Slovensku nebo různé eurovíkendy. Na ležení u pláže nejsem ani já ani přítel…takže dík za tipy, určitě se budou hodit 🙂

  1. Tom says: Odpovědět

   To máš pravdu! Na pláže taky nejsme, jedeme jen v případě, že se na tom nemusíme podílet výdaji, je to sice fajn, ale dokážeme si za stejné finance užít jinak. my ČR zatím „prochozenou“ moc nemáme, ale jednou se do ní určitě pustíme :).
   Rádo se stalo!

 3. Eliška says: Odpovědět

  Super článek 😊 můžu se zeptat na kolik Vás cca cenově vyšel tenhle výlet na jednu osobu ?

  1. Tom says: Odpovědět

   Ahoj, jasně a omlouvám se za pozdější odpověď.
   Ubytování cca 3300, cesta 1200 (autem Brno-Berlin-Brno) + jsme jezdili i po Berlíně, vstupné cca 800 a jídlo je největší položka cca 3000 – 5000 přesně nevím, střídali jsme se a pak jsem ještě kupoval nějaké věci v obchodě domů. Vše je na osobu a při více lidech v autě jak 2 by i ta cesta byla levnější :).

 4. Eliška says: Odpovědět

  I když také opožděně, ale přeci jen : děkuji za odpověď 😌😄

Napsat komentář