Zuz a Tom cestují Evropou I.

Zuzce trvalo pár let, než mě dostala do letadla. Takže naše první společné dovolené byly ve stylu „kam dojede auto“.

Poslední výlet jsme plánovali na cca 3000km po třech různých státech: Německo, Holandsko Belgie. Pro nás rozhodně lepší odpočinek, než být vyvalení na pláži spolu s milionem dalších tučňáků a škvařit se do červena. Vždy vyrážíme s nízkým budgetem, takže nečekejte ubytování ve 4* hotelech :).

2013-08-31 15.48.10

První cesta vede do Prahy, kde si odběhneme WRP, přespíme u mých prarodičů a od nich pokračujeme na naše dobrodružství. Zrovna tento rok jsme narazili na překážku hned na začátku. Techničák zůstal doma, poprvé v životě mě zachránily České Dráhy (mám tušení, že naposledy :D) a večer jsme měli všechny doklady u sebe. Sobotní závod si užíváme, já k tomu přidávám osobák na 10k.

Následující ráno jsme ready a vyrážíme.

První den dáváme kolem 500km, zastavuji jen na jídlo a protože je neděle, tak je to fakt bída.

Hannover

Bereme ho spíše jako místo k přespání. První noc v autě, skládáme zadní sedačky (prý se v pohodě vyspíme). Omyl, horší noc jsem nezažil.

IMG_1983

Kemp plný bizarních postaviček, Zuz se bavila a já měl z toho všeho kolem strach :D.

2013-09-02 07.25.24

Vyspaná dorůžova :).

Další den ráno vyrážíme do města na snídani do malé kavárničky, kde si vše pečou sami. Následuje procházka po památkách v centru a návštěvu zakončujeme v Primarku. Zuz nakupovala, já kroutil hlavou (vždyť se to oblečení rozpadne hned po zaplacení :D).

IMG_2027

Cestou se zastavujeme na koule v Ikei a dokupujeme polštář, který jsem nechal u babči.

Amsterdam

IMG_1969

Spíme v autě, přesněji v tomto kempu, kde se dá pronajmou chatka nebo postavit stan :).

Úplné centrum projdete za jedno odpoledne pěšky, takže si nemusíte kupovat lístky na městskou. Trajekty přes IJ jsou zdarma a jezdí každou chvíli a kolo si prostě půjčíte na tomhle obrovském parkovišti (nechci vás k ničemu nabádat, ale dají se tam najít i nezamčené kousky :D).

IMG_2068

IMG_2054

IMG_2153

Naše první kroky vedly do Red Light District, kde si uděláte pěkný obrázek i přes den (jen si raději nefoťte „výlohy“ :)). A odtud jsme se dostali do China Townu. Naše nejoblíbenější část plná autentických restaurací a barů (neuděláte chybu v žádném z nich).

IMG_2074

2013-09-03 13.11.19

IMG_2076

IMG_2087

IMG_2102

Coffee shop si nenecháváme ujít. Do jednoho jdeme jen na čumendu a v druhém kupujeme bábovku, kterou si objednali kamarádi :).

Jeden malý tip: pokud se chcete ráno nasnídat, tak počkejte aspoň do 10, jinak není skoro nic otevřené. Nikdo totiž nepočítá s tím, že byste vstávali po párty dřív než v 10 jako my :D.

Rotterdam

Konečně postel, Zuzce spaní v autě moc nesedí, takže se nejvíc těší na normální matraci. Zastavujeme u hotelu a jdeme pro klíče od garáže, mezitím (asi 30s) u našeho auta stojí pochůzkář a vystavuje nám pokutu za neuhrazené parkování. Ukecat to nešlo. Ani jedna naše dovolená se neobešla bez pokuty (3 eurotripy a 3 pokuty, takový evergreen).

Hned ji cheme zaplatit, ale strážník nás posílá na stanici, kde nikdo není. Při toulání centrem potkáváme druhého měšťáka, který nám řekne, ať nic neplatíme a pár let se nevracíme. Ušetřili jsme 90 éček a jdeme raději na jídlo.

IMG_2339

IMG_2238

Celé centrum procházíme za půl dne. Znovu si nemusíte kupovat lístky (teda pokud vám nevadí nachodit 20+ tisíc kroků :)).

Z památek mi nejvíce v hlavě utkvěl starý přístav, kde je nádherně vidět, jak se kolem něj rozrostlo moderní město a vše k sobě pasuje.

Den zakončujeme ve „fast foodu“ s čerstvou pastou (proč něco takového není u nás?) a utahaní míříme na hotel. Ráno rychlá snídaně a vyrážíme dál.
IMG_2191

Hele, modelína na fotce :D.

Bruggy

Říká se jim „Benátky severu“, pokud jste byli v Benátkách, budete pravděpodobně zklamaní. Centrum je sice pěkné, ale plné lákadel na turisty a nic víc zde nenajdete. Projít je celé trvá cca 2 hodiny, takže na krátkou zastávku po cestě se to hodí. Za sebe dávám palec hodně dolů, po filmu In Bruges s Colinem Farrellem jsem čekal víc.

IMG_2364

IMG_2371

Gent

Tady nás přivítala Janka, která se mnou teď každé ráno bojuje na crossfitu. Provedla nás po celém městě za pár hodin. Určitě by se v Gentu dal strávit celý den, ale nám bohatě stačila rychlonávštěva a můžeme pokračovat směrem k Bruselu.

IMG_2432

Brusel

Před večerem dojíždíme do dalšího kempu. Vaříme polívku a suneme se po dlouhém dni do sedaček.

Ráno dáváme ovesnou a cestou do centra sršíme nadšením, které po zastavení autobusu mizí. Škaredé město, hodně. Pokud nejste v úplném centru, obklopuje vás špína a nepořádek. Tohle si neužíváme. Navíc všude žebrají děti.

To jsme od města, kde sídlí EU, nečekali. Náladu nám zlepšují pralinky a vafle, ty jsou úžasné :). Nenecháváme si ujít ani návštěvu parlamentu a od něj míříme k čůrajícímu chlapci. Hned naproti ochutnáváme i první Belgické piva. Ta jsou luxusní a pár jsem jich koupil domů.

Večer rozděláváme poslední polívku ze sáčku a cesta se pomalu blíží ke konci.

IMG_2609

IMG_2487

IMG_2598

IMG_2606

IMG_2594

Ve městě najdete spoustu míst, která připomínají nejznámější belgický komix – Tintinova dobrodružství.

IMG_2540

IMG_2455

Polívky z pytlíku zasytí, zahřejí, ale víc nečekejte :).

2013-09-05 20.25.17

Zuz v začátcích food artu :D.

IMG_2620

Frankfurt nad Mohanem

IMG_2668
Poslední zastávka na cestě domů a jedno z nejpěknějších měst, kde jsem zatím byl. Ráj jako stvořený pro běžce. Doporučuji si projít/proběhnout cestičky kolem řeky po obou stranách. Nám vyšlo počasí a užili si dechberoucí západ slunce.

2013-09-07 18.21.29
Nádherný výhled na město je z MainToweru, kde vás za poplatek vyvezou do oblak a vidíte celé město jako na dlani. Pokud máte hlad a nevíte kam, zkuste Oosten.
2013-09-07 19.57.42

Oosten

2013-09-07 18.58.28
Jak nejvíc ušetřit? Pokud jedete v letních měsících a nevadí vám spát mimo hotel, zkuste si najít kempy poblíž centra, případně něco přes Airbnb. Někde se dá spát i v autě na parkovišti, ale v mnoha zemích je to zakázané a člověk se pak stejně nemá kde osprchovat, ale jde to! (Jen si vypněte vnitřní alarm, ať v noci nehoukáte jako my :D.).

Jídlo můžete mít mega levné nebo drahé. My to řešili formou: snídaně a večeře v kempu na hořáku a zbytek dne v centru,. Naštěstí se dá najít dost „fast foodů“, které jsou kvalitní a nemají jen smažené věci, takže se najíte i zdravě. Pokud chcete.

Jak trávíte dovolený vy? Raději válení u moře nebo cestujete?

Napsat komentář